Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Pomocne rozwiązania dla rolników? Nowe Ustalenia Rady Ministrów
Justyna  Nachman
Justyna Nachman 24.08.2023 14:56

Pomocne rozwiązania dla rolników? Nowe Ustalenia Rady Ministrów

Tablica urzędowa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Domena publiczna

Rada Ministrów podjęła kierunkowe decyzje dotyczące pomocy dla rolników w wielu gałęziach gospodarki rolnej.

O jakich zmianach jest mowa?

22 sierpnia Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus omówił podczas zorganizowanej konferencji prasowej aktualną sytuację w rolnictwie i przedstawił propozycje nowych rozwiązań. Towarzyszyli mu przy tym sekretarz stanu Ryszard Bartosik i podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra.

Straty suszowe – rozdzielenie produkcji roślinnej i zwierzęcej

Jedną z kierunkowych decyzji jest zgoda na rozdzielenie produkcji roślinnej od zwierzęcej przy szacowaniu strat suszowych, o co apelowali rolnicy 

– Jest to szczególnie istotne dla hodowców krów mlecznych – podkreślił szef resortu rolnictwa, informując jednocześnie, że mamy na to działanie zgodę Komisji Europejskiej.

Zapłata za mokrą kukurydzę – wydłużenie terminu składania wniosków

Kolejna decyzja Rady Ministrów dotyczy wypłaty ze środków Skarbu Państwa pomocy rolnikom, którym firmy nie zapłaciły za mokrą kukurydzę. Wsparcie będzie udzielane do wysokości 80 proc. wartości, na jaką wystawiona została faktura.

Jednocześnie podjęta została decyzja wydłużająca do 29 września 2023 r. termin składania wniosków dotyczących skupu mokrej kukurydzy. Jednak na to działanie nie ma jeszcze zgody Komisji Europejskiej.

Zmiany terminów tyczą się również programu Locha+. Ostateczny termin składania wniosków został wydłużony do 15 września 2023 r.

Skup masła, mleka odtłuszczonego i malin

– Jeszcze w tym tygodniu Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych rozpocznie skup masła i mleka odtłuszczonego w proszku – poinformował minister Robert Telus.

Szef resortu rolnictwa poinformował również, że dwie spółki skarbu państwa wznowią skup malin 

– Ten mechanizm bardzo dobrze zafunkcjonował w odniesieniu do maliny wiosennej i jestem przekonany, że tak samo będzie i tym razem – podkreślił minister Robert Telus.

Minister poinformował ponadto, że o 10 mln złotych został zwiększony budżet Programu dla szkół z przeznaczeniem na soki: malinowy i jabłkowy.