Powołano nowego prezesa ARiMR. Czeka go nie lada wyzwanie
Na stanowisko Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa został powołany Wojciech Legawiec. Akt powołania wręczył mu w czwartek 11 stycznia Czesław Siekierski. Spradziliśmy, kim jest świeżo upieczony szef ARiMR.
Czym jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa?
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) powstała w 1994 r. w celu wspierania rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich. ARiMR została wyznaczona przez Rząd RP do pełnienia roli akredytowanej agencji płatniczej. Zajmuje się wdrażaniem instrumentów współfinansowanych z budżetu Unii Europejskiej oraz udziela pomocy ze środków krajowych. Agencja (jako wykonawca polityki rolnej) ściśle współpracuje z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. ARiMR podlega równocześnie nadzorowi Ministerstwa Finansów (gospodaruje środkami publicznymi). Agencja ramach Wspólnej Polityki Rolnej i Wspólnej Polityki Rybołówstwa m.in. wypłaca dopłaty bezpośrednie, współfinansuje działania w Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, wspiera rybołówstwo i akwakulturę. " Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa kieruje Prezes powołany przez Premiera RP na wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministra Finansów. Struktura ARiMR jest trzypoziomowa - Centrala, 16 Oddziałów Regionalnych oraz 314 Biur Powiatowych"- czytamy na portalu "gov.pl"
Powiązania nowego prezesa z rolnictwem zaskakują
Resort Rolnictwa poinformował, że nastąpiły zmiany na stanowisku prezesa ARiMR. Nowym zarządzającym, powołanym przez Donalda Tuska został Wojciech Legawiec. 11 stycznia (czwartek) akt powołania wręczył mu minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. Akt podpisano dzień wcześniej (10 stycznia). Legawiec zastąpił Halinę Szymańską, która zasiadała w zarządzie od października 2020 roku. Wcześniej była szefem kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy.
Wojciech Legawiec urodził się w 1975 roku w Kielcach. W latach 2010-2019 był szefem sanatorium w Busku- Zdroju. Ostatnio zaś pracował jako dyrektor szpitala psychiatrycznego w Tworkach koło Pruszkowa.
Co łączy prezesa z Agencji z rolnictwem? Jak się okazało, w latach 2001-2003 był doradcą Czesława Siekierskiego w ministerstwie rolnictwa. Natomiast w latach 2003-2007 pracował w ARiMR w departamencie audytu. Z oświadczenia majątkowego (z roku 2022) wynika, że Wojciech Legawiec wraz z małżonką posiadał ponad 40 tys. zł oszczędności oraz 315 tysięcy w papierach wartościowych. Jego dom (230 metrów) oszacował na 400 tysięcy złotych a mieszkania ( o powierzchni 121 metrów łącznie) na 900 tysięcy złotych. W posiadaniu ma również kilka działek oraz lokali użytkowych, które wynajmuje. Legawiec ma również gospodarstwo rolne (29 hektarów gruntów rolnych, sad i las), z którego w 2021 roku osiągnął dochód 14 tys. zł.
Co należy zmienić w ARiMR? Jest wiele zastrzeżeń
Minister rolnictwa poinformował, że jakiś czas temu rozmawiał z kierownictwem ARiMR dotyczące aktualnych problemów i przyszłych impulsów do zmian.
"Jeśli chodzi o ARiMR to w najbliższym czasie należy uporządkować funkcjonowanie Agencji przede wszystkim w zakresie systemu informatycznego. I tutaj mam najwięcej zastrzeżeń, jeśli chodzi o działania Agencji. System musi być stabilny, a obecnie nadal trwają pewne kłopoty związane z opóźnieniami w funkcjonowaniu płatności . – czytamy słowa ministra rolnictwa dla portalu "farmer.pl".
Minister zwrócił uwagę, że rok 2023 jest pierwszym rokiem funkcjonowania nowej reformy Wspólnej Polityki Rolnej, która wymaga uporządkowania m.in. ekoschematów. Siekierski zapowiedział na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa prace w sprawie podwyżek dla pracowników instytucji podległych ministerstwu, m.in. też dla ARiMR.
Na pytanie "Newsweeka" o uzasadnienie takiego wyboru na prezesa ARiMR Siekierski twierdził, że "wszędzie, gdzie pracował, zostawiał dobre efekty tej pracy, zarówno finansowe jak i organizacyjne", dodał też, że Legawiec "umie się z ludźmi dogadywać a ktoś taki jest teraz bardzo potrzebny w Agencji, która boryka się z dużymi problemami".