Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Żelki i galaretki użyźnią glebę? Niezwykłe badania na Uniwersytecie Łódzkim
Aneta Modrzejewska
Aneta Modrzejewska 05.01.2024 22:31

Żelki i galaretki użyźnią glebę? Niezwykłe badania na Uniwersytecie Łódzkim

badania naukowe
Patrycja Nawrocka, Uniwersytet Łódzki

Dwie naukowczynie z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego prowadzą obiecujące badania na temat wykorzystania kawioru molekularnego oraz pozostałości produkcyjnych słodyczy do użyźnienia gleby. Wyniki są obiecujące i zadziwiające!

Czym jest kawior molekularny?

Kawior molekularny to oficjalna nazwa produktu wykorzystywanego do produkcji słodyczy. Są to słodkie kuleczki wypełnione sokiem owocowym, które dodawane są do jogurtów, koktajli, deserów czy herbat. Zarówno ten produkt, jak i odpady powstające podczas jego produkcji i przy produkcji słodyczy są trudne w utylizacji z zachowaniem zasad ekologii. 

Przy produkcji „kawioru molekularnego”, ale także innych wyrobów cukierniczych: żelków czy galaretek, powstają odpady, których trudno się pozbyć, ponieważ zawierają zagęstniki, emulgatory i substancje żelujące. Samych odpadów podczas produkcji słodyczy jest niewiele, ale bardzo trudno sobie z nimi poradzić a to podnosi koszty utylizacji. Trzeba pamiętać, że substancje żelujące mają szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, jak i w innych gałęziach przemysłu, między innymi przemyśle farmaceutycznym - mówi dr Justyna Nawrocka.

Dr Justyna Nawrocka oraz mgr. inż. Urszula Świercz-Pietrasiak z Katedry Fizjologii i Biochemii Roślin na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego od ponad roku pracują nad wykorzystaniem tych odpadów w sposób bezpieczny i służący rolnictwu. Ich badania wzbudzają zdumienie i rozbudzają nadzieje na wsparcie gleby na terenach zniszczonych. 


 

Czy cytrusy są bezpieczne dla zdrowia? Imazalil i inne konserwanty owoców cytrusowych

Jak wykorzystać odpady z produkcji kawioru molekularnego i słodyczy?

Naukowczynie z Łodzi pracują w ramach projektu „Wykorzystanie kompleksowego systemu bioremediacyjnego w ekologicznej gospodarce odpadami poprodukcyjnymi, wytwarzanymi w wyniku procesu produkcji komponentów artykułu spożywczego – kawioru molekularnego”. 

Na prośbę jednej z firm produkujących słodycze badają możliwości wykorzystania odpadów spożywczych w sposób obiegający od standardowego. Okazało się, że odpady powstające w produkcji słodyczy, szczególnie typu żelki czy galaretki mogą przysłużyć się glebie. Zawierają one gumy, wielocukry i inne komponenty, które mogą sprzyjać wzrostowi i rozwojowi roślin, ale także mikroorganizmów glebowych. Warto wspomnieć, że odpady te są pozbawione antybiotyków, sterydów, metali ciężkich, czy substancji potencjalnie groźnych dla zdrowia. 

Recykling odpadów na niespotykanym poziomie! Fakty i nadzieje

W prowadzonych od roku badaniach udało się opracować prototyp podciśnieniowego układu przepływowego podczyszczającego odpady płynne. Dzięki temu oczyszczoną wodę będzie można wykorzystać ponownie w procesie produkcyjnym. Kolejnym punktem jest oczyszczenie odpadów produkcyjnych oraz przefiltrowanie ich i zastosowanie jako bioproduktu czy też biosubstratu odżywiającego rośliny. 

Okazało się, że na nieurodzajnych glebach piaszczystych i wysokoprzepuszczalnych, niektóre frakcje tych odpadów spowodowały wzrost bioróżnorodności roślin. Badania prowadzono w różnych układach doświadczalnych. Na wzbogaconym w ten sposób podłożu zaczęły kiełkować nasiona roślin, które w podłożach nie zawierających tego komponentu, nie kiełkowały - mówi dr Nawrocka. 

Przypuszczamy, że komponent będzie działał również dobrze na tereny objęte suszą – dodaje mgr inż. Świercz-Pietrasiak. Podczyszczone i przefiltrowane odpady zagęszczają glebę i lepiej utrzymują wilgoć.

Badania nad wykorzystaniem oczyszczonych odpadów trwają, zainteresowane współpracą są ośrodki i firmy zagraniczne. Pełne spektrum działania komponentu na podłoże oraz na wzrost roślin będzie możliwe po 3 do 5 latach , co związane jest z testami podczas przynajmniej trzech okresów wegetacyjnych. 

 

Źródło: Uniwersytet Łódzki
 

Tagi: Gleba