RolnikInfo.pl
Pożar - stadnina koni

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie

Pożar na terenie stadniny koni. Uznano, że podpalacz w chwili popełnienia czynu był niepoczytalny

12 Maja 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

W Piotrkowicach (woj. wielkopolskie) w lutym doszło do pożaru w stadninie. Jak się okazało, na terenie stadniny doszło do podpalenia. Straty po pożarze oszacowano na około 200 tysięcy złotych. W sprawie zatrzymany został 50-latek, który przyznał się do podpalenia. Teraz prokuratura stwierdziła, że 50-letni mieszkaniec gminy Czempiń, że w chwili popełnienia czynu był niepoczytalny.

Przypomnijmy, do pożaru doszło po północy 10 lutego bieżącego roku na terenie stadniny koni w Piotrkowicach. St. kpt. Damian Gorwa z KP PSP w Kościanie po zdarzeniu powiadomił, że ze zgłoszenia wynikało, że ogniem zajął się stóg słomy. Jednak, gdy na miejscu pojawiły się pierwsze zastępy straży pożarnej, okazało się, że pali się wiata magazynowa przy budynkach stajni, gdzie składowana była słoma, siano, zboże, a także maszyny i urządzenia. Pożar był na tyle duży, że zaczął zagrażać koniom, które znajdowały się w stajni. Na miejscu podjęto ewakuację zwierząt.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Na szczęście konie udało się wyprowadzić, a budynek obronić przed ogniem. Na miejscu działania strażaków trwały blisko 14 godzin, z ogniem walczyło 16 zastępów w sile 58 strażaków Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Po pożarze straty oszacowano na około 200 tysięcy złotych. Po pożarze na stronie pomagam.pl, założono zbiórkę, by pomóc właścicielom stajni w Piotrkowicach. Jak wskazywano na stronie zbiórki, w wyniku pożaru właściciele stajni stracili wszystkie zapasy jedzenia dla swoich koni.

- Od kilku dni jesteśmy wyczerpani i poturbowani w środku, ale dobroć i pomoc, którą od Was otrzymujemy, przywracają wiarę w ludzi. Dziękujemy - napisała właścicielka stajni w mediach społecznościowych. 

Dochodzenie w sprawie pożaru

Po pożarze sprawą zajęli się funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Kościanie. Jak się okazało, do pożaru doszło na skutek podpalenia. Podpalaczem okazał się 50-leni mieszkaniec gminy Czempiń, który przyznał się do podpalenia. Na wniosek prokuratury Sąd Rejonowy w Kościanie zadecydował o zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztu na trzy miesiące. 

Jak powiadomił portal elka.pl, w toku postępowania 50-latek został poddany badaniom psychiatrycznym. Rafał Wojtysiak z Prokuratury Rejonowej w Kościanie przekazał, że zdaniem biegłych, podpalacz był niepoczytalny. Co więcej, już w kwietniu do Sądu Rejonowego w Kościanie złożono wniosek o umorzenie postępowania i o umieszczenie mężczyzny w szpitalu psychiatrycznym. Portal elka.pl powiadomił, że w miniony poniedziałek 10 kwietnia sąd zadecydował o przedłużeniu aresztu tymczasowego o kolejne trzy miesiące. 

Fot. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródła: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie, elka.pl, NF Championstud/Facebook

Podobne artykuły

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Oszustwo "na cebulę". Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
Zbiórka dla pogorzelców z Nowej Białej/Zrzutka.pl

Wiadomości

Wieś stanęła w płomieniach. Pomoc dla pogorzelców z Nowej Białej

Czytaj więcej >
premier

Wiadomości

Premier o rolnictwie podczas konferencji w Balicach: "Jest oczkiem w głowie"

Czytaj więcej >
sylwia spurek

Wiadomości

Europosłanka nie chce, by zwierzęta postrzegano jako jedzenie. Internauci odpowiedzieli

Czytaj więcej >
bijatyka

Wiadomości

Bijatyka byłego radnego PiS i handlarza na targu [WIDEO]

Czytaj więcej >
pogoda

Wiadomości

Pogodowy kataklizm na południu kraju. Strażacy ostrzegają przed niebezpieczeństwem

Czytaj więcej >