Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Przełom. Nowe perspektywy dla biogazowni?
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 20.10.2023 17:29

Przełom. Nowe perspektywy dla biogazowni?

biogazownia
unsplash.com

Europejscy naukowcy z projektu badawczego Micro4Biogas dokonali odkrycia, które – potencjalnie – może zwiastować przełom w produkcji biogazu. Badacze odkryli i scharakteryzowali nowy porządek taksonomiczny bakterii o nazwie Darwinibiotices, który odgrywa kluczową rolę w procesie fermentacji beztlenowej w biogazowniach. Nowa wiedza mogłaby pozwolić m.in. na podniesienie efektywności produkcji biogazu.

 

Wyróżnienie nowego szczepu bakterii

W jaki sposób doszło do odkrycia nowego szczepu bakterii Darwinibiotices? Naukowcy z Holandii, Hiszpanii i Niemiec pobrali próbki z rozmaitych biogazowni, aby zgłębić dynamikę mikroorganizmów biorących udział w rozkładzie materii organicznej na biogaz.
Po wyróżnieniu Darwinibiotices, nowo rozpoznany szczep bakterii został zidentyfikowany jako jeden z najczęściej występujących mikroorganizmów biorących udział w procesie fermentacji. 

 

Poprawa efektywności produkcji biogazu

Pełne zrozumienie procesu, jaki zachodzi podczas fermentacji produktów w biogazowniach, jest kluczem do jego usprawnienia, a tym samym – większych dochodów i korzyści dla środowiska. Usprawnienie produkcji biogazu mogłoby  zrewolucjonizować sektor Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), zmniejszając zależność od paliw kopalnych. Nic nie jest jednak przesądzone, a nowe odkrycie to dopiero pierwsza jaskółka na niebie rozwoju biogazowni. Na obecną chwilę ekspertom zależy na intensyfikacji badań mikrobiologicznych w celu pełnego zrozumienia procesu fermentacji beztlenowej.

 

Biogazownia: królestwo fermentacji beztlenowej

Biogazownia to zakład przemysłowy, w którym przetwarza się surowce organiczne, takie jak resztki roślinne, odpady spożywcze czy obornik, w celu produkcji biogazu. Biogaz jest mieszanką gazów, głównie metanu (CH4) i dwutlenku węgla (CO2), które powstają w wyniku procesu fermentacji beztlenowej materiałów organicznych. Proces ten jest prowadzony przez bakterie beztlenowe, które rozkładają substancje organiczne i wytwarzają gaz.

Biogaz może być używany jako źródło energii do produkcji prądu elektrycznego i ciepła lub jako paliwo do pojazdów. Ponadto, proces produkcji biogazu ma korzyści ekologiczne, ponieważ pozwala na odzyskanie energii z odpadów organicznych, co może przyczynić się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenia ilości odpadów.źródło: farmer.pl

Tagi: Ekologia