Przełom w zwalczaniu ASF? Niezwykle obiecujące wieści dla rolników
Jak podaje portal cenyrolnicze.pl, opisywana szczepionka jako jedyna spośród dotychczas opracowanych nie wywołuje żadnych objawów chorobowych u zwierząt. Badania nad bezpieczeństwem i skutecznością preparatu są nadal w toku.
Nadzieja dla hodowców trzody chlewnej?
Szczepionka przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń może stać się jedyną deską ratunku dla zrozpaczonych hodowców trzody chlewnej, którzy nieomal z dnia na dzień muszą likwidować całe stada świń.
Za ogromną męczarnią nieuleczalnie chorych zwierząt stoją również ludzkie dramaty - przerwana płynność finansowa, coraz większe długi, niewypłacalność gospodarstwa, a także brak środków na to, by odtworzyć pierwotne stado.
Informacje o szczepionce przeciwko ASF co jakiś czas pojawiały się w przestrzeni publicznej, lecz nie były to wiadomości, które dawały nadzieję na rzeczywistą zmianę trudnej sytuacji. Powodem był fakt, iż każda z testowanych szczepionek dawała dodatkowe objawy chorobowe u zwierząt i nie mogła być przez to wprowadzona do sprzedaży komercyjnej.
Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:
[ EMBED-6 ]
Wynaleziona rok temu doustna lub donosowa szczepionka przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń jest obecnie jedyną obiecującą propozycją , która może pomóc w walce z chorobą trzody chlewnej i dzików. Naukowcy z USA utrzymują, że ich produkt różni się od dotychczasowych szczepionek i ma potencjał do tego, by być sprzedawany w sposób komercyjny.
Wedle zapewnień badaczy, testowana szczepionka nie wywołuje objawów chorobowych u zwierząt. Dzięki temu, że działa wskutek kontaktu z błoną śluzową , mogłaby być rozrzucana w lasach w celu ochrony dzików przed ASF.
Na obecną chwilę preparat nadal jest poddawany testom i nie można go kupić.
Problem ASF w Polsce
Sytuacja dotycząca wymogów nakładanych na hodowców trzody chlewnej w obliczu walki z afrykańskim pomorem świń jest dynamiczna. Na podstawie niedawnego rozporządzenia wykonawczego Komisji Europejskiej zmieniło się kilka kwestii, które mogą nieco ułatwić codzienne życie właścicieli trzody chlewnej.
Wśród ważniejszych zmian jest m.in. brak wymogu przeprowadzania badań laboratoryjnych krwi świń w obszarach, na których lokalizowano wirus ASF (u dzików lub trzody chlewnej).
Rolnicy będą mogli również rezygnować z badania swoich zwierząt przed opuszczeniem przez nich gospodarstwa na 24 godziny przed transportem.
Wszystkie zmiany, które obowiązują na mocy wprowadzenia rozporządzenia wykonawczego Komisji Europejskiej, wymienione są w komunikacie głównego lekarza weterynarii na oficjalnej stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
-
Francusko-belgijska granica przesunięta. Rolnik może mieć kłopoty
-
Ponad 100 złotych za kilogram popularnych owoców. Taniej już nie będzie?
Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl
Źródło: cenyrolnicze.pl, wetgiw.gov.pl