RolnikInfo.pl
owoce pieniądze

Marek BAZAK/East News

Ponad 100 złotych za kilogram popularnych owoców. Taniej już nie będzie?

21 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Ceny wielu owoców i warzyw sprzedawane w sklepach są niekiedy rekordowe - za kilogram malin płaci się obecnie średnio 112 złotych. Kwota za tę samą ilość truskawek to średnio 24,50 złotych. Czy są to jednak wartości cenowe, które w najbliższej przyszłości będą tylko rosnąć? Według ekspertów sezon na tego typu produkty dopiero przed nami, co może skutkować rychłym obniżeniem ich cen na rynku.

Klienci sklepów spożywczych nie kryją oburzenia - by kupić lubiane w Polsce owoce i warzywa, muszą zostawiać przy kasie coraz więcej pieniędzy. Maliny i truskawki nie są jednakże jedynymi produktami, których ceny wypalają dziurę w kieszeniach konsumentów. 

Bolesne ceny za przysmaki Polaków

Na temat kształtowania się cen malin i truskawek wypowiedział się Jakub Olipra, analityk banku Credit Agricole, cytowany przez portal money.pl. Według niego kluczem do wyjaśnienia tak wysokich cen wspomnianych owoców jest niesprzyjająca aura, a także fakt, że sezon na wymienione owoce jeszcze się nie zaczął.

Polskim rolnikom z pewnością nie trzeba uświadamiać, że niskie temperatury (włącznie z przymrozkami) oraz ulewne deszcze przyczyniły się do zniszczeń zasiewów i ogólnego zaburzenia pracy w gospodarstwach o profilu roślinnym. 

Efekt nie jest zaskakujący, działa tu bowiem proste prawo ekonomii: produktu jest mniej, więc jego cena wzrasta. Co więcej, kwoty za poszczególne gatunki owoców i warzyw rosną nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-7]

Na południowych krańcach naszego kontynentu pogoda nie oszczędziła rolników - również oni musieli zmagać się z negatywnymi skutkami przymrozków i opadów deszczu. Jak podaje money.pl, sytuacja okazała się być na tyle poważna, że w bieżącym roku szacowana ilość wina produkowanego we Francji spodziewana jest na poziomie 30% niższym niż w 2020 roku.

Ceny w supermarketach rosną, a papryka sprzedawana po 18 złotych za kilogram czy pomidory po 12 złotych przestają powoli dziwić. Średnia cena za kilogram malin to obecnie 112 złotych, truskawek - 24,50 złotych.

Istnieje jednak szansa, że w momencie, gdy sezon na wymienione produkty rozpocznie się w Polsce, ich ceny nieco spadną. Czy jednak będą na podobnym poziomie cenowym, co rok temu? Tutaj kwestia jest mocno wątpliwa.

Poszkodowani rolnicy

Rolnicy, którzy wkładają mnóstwo energii w swoją codzienną pracę, z pewnością nie mogą się pogodzić z tak niekorzystną pogodą, która katastrofalnie wpływa na wegetację uprawianych przez nich roślin.

Wielu klientów sklepów spożywczych w dobie wszechogarniającej drożyzny woli kupić nieco tańsze warzywa i owoce z zagranicy, niż droższe produkty krajowe. W polskich rolnikach wzbiera gorycz, a konsumenci często poszukują sposobu na to, by nie rujnować swojego miesięcznego budżetu. 

W sieci możemy przeczytać wiele gorzkich słów internautów na temat panującej sytuacji na rynku owoców i warzyw. Na jednym z popularnych portali biznesowych w sekcji komentarzy czytamy (pis. oryg.):  

Komentator, zajmujący się zawodowo rolnictwem, wyraził się na temat opisywanej kwestii w sceptyczny sposób: 

Na Rynku Hurtowym Bronisze pojawiają się pierwsze tegoroczne warzywa i owoce, lecz ich ceny nadal są wysokie. Kwota za kilogram fasoli szparagowej spod osłon to 50-60 złotych. Drogie pozostają również pory - tutaj zapłacimy od 6 do 10 złotych za kilogram.

Spadają natomiast ceny rabarbaru (7,50 zł/kg) i szparagów (32 zł/kg). Czy w nadchodzącym sezonie będziemy mogli cieszyć się polskimi truskawkami i malinami, które nie nadwerężą domowego budżetu? Pogoda nie sprzyja rolniczym przedsięwzięciom, lecz miejmy nadzieję, że ta trudna sytuacja wkrótce się unormuje.  

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: money.pl, sadyogrody.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

gaz

Nadchodzą kolejne podwyżki cen gazu w 2022 roku. Niekorzystne wieści dla rolników

Czytaj więcej >
biedronka sadownicy jabłka

Sadownicy strajkowali przed Biedronką. Padły mocne słowa

Czytaj więcej >
sadownicy

Sadownicy płacą 15 zł brutto za godzinę zbioru jabłek. Brak chętnych

Czytaj więcej >
mrirw nawozy ceny

MRiRW przedstawiło swoje stanowisko ws. cen nawozów rolniczych

Czytaj więcej >