RolnikInfo.pl
niemcy szparagi

unsplash.com / fot. Inge Poelman

Przymusowa kwarantanna na niemieckiej farmie szparagów. Polacy niezadowoleni

11 Maja 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Pracownicy zatrudnieni do zbioru szparagów w gospodarstwie położonym w Dolnej Saksonii raczej nie podejrzewali, że w miejscu ich pracy wybuchnie ognisko koronawirusa. Na farmie w Kirchdorfie wirus rozprzestrzenił się na 130 spośród ponad 1000 osób, w tym obywateli Polski. Wszyscy pracownicy zostali poddani kwarantannie i pod żadnym pozorem nie mogą opuszczać gospodarstwa.

Choć działanie to ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim osobom pracującym przy zbiorze szparagów, to niektóre osoby pochodzące z Polski twierdzą, że zostały do kwarantanny zmuszone i czują się jak niewolnicy.

Zmuszeni do zachowania ostrożności

Koronawirus całkowicie zmienił oblicze życia społecznego i gospodarczego. Skutki pandemii odczuwalne są praktycznie we wszystkich branżach na całym świecie - nie inaczej ma się rzecz z sezonowymi zbiorami owoców i warzyw.

Mimo zwiększonych rygorów bezpieczeństwa, które wiążą się z dodatkowymi kosztami na barkach rolników, producenci owoców i warzyw nadal zatrudniają obcokrajowców na swoich farmach. Popularnym celem turystyki zarobkowej są Niemcy, które od lat słyną z produkcji szparagów.

Heinrich Thierman, właściciel farmy ze szparagami w Dolnej Saksonii stał się bohaterem najgorszego możliwego scenariusza, który mógłby się wydarzyć w gospodarstwie w czasie pandemii. Zlokalizowano tam bowiem ognisko koronawirusa. Choroba została zdiagnozowana u 130 osób.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-11]

Co z osobami, których testy nie wykazały obecności wirusa COVID-19? Zostały one skierowane na tzw. roboczą kwarantannę, podczas której mogą wykonywać pracę na polu, jednakże nie wolno im opuszczać farmy. W tym samym czasie dostarczane jest im jedzenie, a ich kwatery pilnowane są przez ochroniarzy.  

Niezadowolenie polskich pracowników

Jak relacjonuje portal sadyogrody.pl, jedna z polskich pracownic bez ogródek wyznała, iż ludzie przebywający na kwarantannie u niemieckiego pracodawcy są jak niewolnicy. Czy jednak dbanie o bezpieczeństwo zatrudnionych jest rzeczywiście przejawem niewolnictwa, czy też może zdrowego rozsądku?

Na niekorzyść niemieckiego rolnika przemawiają zarzuty kierowane od polskich pracowników: twierdzą oni, iż wcześniejsze zasady sanitarne nie zostały utrzymane, a reakcja na pierwsze przypadki chorych na koronawirusa była zbyt późna.

Wedle najnowszych informacji na temat koronawirusa u naszych zachodnich sąsiadów, na dzień 11 maja 2021 roku odnotowano łącznie 3,54 miliony zakażeń - w tym 3,19 miliony osób wyzdrowiało, a 85 118 - zmarło. W porównaniu do dnia poprzedniego przybyło 7321 chorych.

Dla porównania: w Polsce w tym samym czasie statystyki wskazują, że łączna liczba chorych wyniosła 2,84 miliony, w tym 2,58 miliony chorych pokonało chorobę, a nieco ponad 70 tysięcy zmarło. Warto dodać, że 11 maja 2021 roku, zgodnie z oficjalnymi danymi, przybyło 2 031 chorych na COVID-19.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: sadyogrody.pl

Podobne artykuły

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Oszustwo "na cebulę". Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
Zbiórka dla pogorzelców z Nowej Białej/Zrzutka.pl

Wiadomości

Wieś stanęła w płomieniach. Pomoc dla pogorzelców z Nowej Białej

Czytaj więcej >
prezes pis

Wiadomości

Prezes PiS o rychłych zmianach na wsi. Obietnice dla rolników

Czytaj więcej >
premier

Wiadomości

Premier o rolnictwie podczas konferencji w Balicach: "Jest oczkiem w głowie"

Czytaj więcej >
sylwia spurek

Wiadomości

Europosłanka nie chce, by zwierzęta postrzegano jako jedzenie. Internauci odpowiedzieli

Czytaj więcej >
bijatyka

Wiadomości

Bijatyka byłego radnego PiS i handlarza na targu [WIDEO]

Czytaj więcej >