RolnikInfo.pl Finanse i Prawo Mniej antybiotyków u krów. Rozporządzenie UE wejdzie w życie za niecały rok
unsplash.com / fot. A. Kelly

Mniej antybiotyków u krów. Rozporządzenie UE wejdzie w życie za niecały rok

19 marca 2022

Nowe przepisy unijne wobec rolników zostały uchwalone 11 grudnia 2018 roku . Czy od tego czasu hodowcy przygotowali się na nieuchronne zmiany, które będą musieli wprowadzić w swoim gospodarstwie?

Rolnicy będą musieli ograniczyć antybiotyki

Źródłem powołania do życia nowej ustawy była chęć podnoszenia dobrostanu zwierząt gospodarskich . Władzom unijnym zależy, by żywność pochodzenia zwierzęcego była nie tylko doskonałej jakości, ale też by zwierzęta miały odpowiednie warunki do życia w gospodarstwie.

Zmniejszenie ilości stosowanych antybiotyków u zwierząt ma prowadzić również do podniesienia jakości produktu otrzymywanego od bydła mlecznego . Może się to jednak okazać niemałym wyzwaniem dla hodowców, którzy zmagają się z m.in. uporczywymi zapaleniami wymion u swoich krów.

Zapalenie wymienia (łac. mastitis) zostaje stwierdzone, gdy w mleku krowim liczba komórek somatycznych przekracza normę w postaci 100-200 tysięcy w jednym mililitrze płynu . W konsekwencji w wymieniu namnażają się szkodliwe bakterie, tworzy się bolesny dla zwierzęcia stan zapalny, mleka jest mniej i ma znacznie gorszą jakość.

Jest to sytuacja, w której rolnicy tradycyjnie sięgają po antybiotyk . Mimo tego, że całkowity koszt terapii zapalenia wymienia nie jest niski ( kosztuje około 1200 złotych ), to hodowcy bydła mlecznego nie mają odpowiednich narzędzi, by czymś również skutecznym zastąpić wszechobecny antybiotyk.

Zapobiegać, nie leczyć

Warto jednak zastanowić się, z jakich powodów dochodzi do zapalenia wymion u krów. Weterynarze wskazują na najczęstsze czynniki takie jak: zła higiena doju, nieprawidłowe parametry urządzeń udojowych, problemy żywieniowe u bydła, złe warunki, w których przebywają zwierzęta.

Do tego dochodzą kulawizny, a także kwestia niezależna od hodowcy, czyli nieprawidłowa budowa wymienia, sprzyjająca zapaleniom . Dolegliwość ta jest bardzo powszechna wśród krów dających mleko. Należy przyznać, że do pewnego stopnia jest możliwe zapobieganie występowaniu choroby - z tego względu powstała Akademia Zdrowego Wymienia .

Akademia Zdrowego Wymienia De Heus jest inicjatywą, w której specjaliści pomagają hodowcom w poszerzeniu wiedzy na temat zapalenia wymion, co w wielkiej mierze może pogłębić świadomość na temat profilaktyki.

Wedle zapewnień, specjaliści z Akademii Zdrowego Wymienia dostarczają hodowcom - zarówno początkującym, jak i tym doświadczonym - informacji na temat hodowli, budowy i rozwoju stada, a co najważniejsze - indywidualnych planów żywienia zwierząt.

Warto podkreślić, że hodowcy bydła mlecznego mają jeszcze około 11 miesięcy na to, by zastanowić się, w jaki sposób zastąpić antybiotykoterapię innymi sposobami walki z zapaleniem wymion u swoich krów. Miejmy nadzieję, że zmiany te przyniosą długofalową poprawę dobrostanu zwierząt.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: farmer.pl

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś