Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Rolnicy kontra ubezpieczyciele: walka o sprawiedliwe odszkodowania za szkody w uprawach
Redakcja RolnikINFO
Redakcja RolnikINFO 07.07.2024 17:32

Rolnicy kontra ubezpieczyciele: walka o sprawiedliwe odszkodowania za szkody w uprawach

dokument, pieniądze
dokument, pieniądze

Dolnośląska Izba Rolnicza (DIR) alarmuje o niekorzystnych zapisach w umowach ubezpieczenia upraw, które godzą w interesy rolników. Tego typu "kruczki" stosowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe pozwalają im uchylać się od odpowiedzialności za szkody, nawet jeśli rolnicy nie zawinili ich powstania.

Nowelizacja ustawy?

Polisa ubezpieczeniowa powinna być dla rolnika gwarancją bezpieczeństwa, a nie kolejnym wydatkiem. Tymczasem firmy ubezpieczeniowe wykorzystują kruczki prawne, by uniknąć wypłaty odszkodowań. To nieuczciwe i krzywdzące dla rolników, którzy tracą dorobek całego roku z powodu zdarzeń losowych, na które nie mają wpływu.

DIR postuluje nowelizację ustawy o ubezpieczeniach upraw i zwierząt gospodarskich. Celem ma być wykluczenie z umów zapisów, które pozbawiają rolników ochrony ubezpieczeniowej.

Gdzie pomoc?

Rolnicy nie mogą być pozostawieni sami sobie w walce z firmami ubezpieczeniowymi. Nowelizacja ustawy jest niezbędna, aby rolnicy mieli pewność, że ich uprawy są rzeczywiście chronione.

Apelujemy do posłów i senatorów o poparcie postulatów DIR! Ubezpieczenia upraw to dla rolników kwestia egzystencjalna. Nie pozwólmy, aby firmy ubezpieczeniowe żerowały na ich nieszczęściu.

Pamiętaj!

  • Jako rolnik masz prawo do rzetelnej ochrony ubezpieczeniowej.
  • Dokładnie czytaj umowę przed podpisaniem.
  • W razie wątpliwości skonsultuj się z prawnikiem.
  • Wspieraj inicjatywy, których celem jest poprawa sytuacji rolników w zakresie ubezpieczeń upraw.
Tagi: Prawo wodne