RolnikInfo.pl
kombajn

pixabay.com / fot. hansbenn

Rolnicy padają ofiarami agresji kierowców na drogach. Latem problem jest największy

21 Lipca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

W dzisiejszych czasach obecność pojazdów wolnobieżnych na drogach publicznych jest często niezbyt mile widziana przez kierowców samochodów osobowych. Wskutek tego rolnicy często padają ofiarami agresji drogowej, która nasila się zwłaszcza w okresie żniw.

Ze względu na to, że udział maszyn rolniczych w ogólnej liczbie wypadków w Polsce jest bardzo niewielki, Ministerstwo Infrastruktury nie planuje organizowania kampanii informacyjnej na temat ruchu drogowego podczas żniw.

Problematyczny ruch drogowy podczas żniw

Drogi publiczne przeznaczone są zarówno dla maszyn rozwijających szybkie prędkości, jak i dla pojazdów wolnobieżnych - mimo to wielu kierowców nie zna cnoty cierpliwości, która jest nieodzownym elementem kultury w każdej podróży.

Żniwa są szczególnym czasem, bowiem wtedy rolnicy często przemieszczają się między gospodarstwami kombajnami i ciągnikami. Intensywne prace na wsi przekładają się na wzmożony ruch maszyn rolniczych na drogach publicznych, co wzbudza niemałe emocje wśród pozostałych uczestników ruchu.

W jednej z ostatnich interpelacji poselskich poświęcono miejsce organizacji ruchu drogowego podczas żniw. Wskazano, że rolnicy często spotykają się z nieuzasadnioną agresją kierowców samochodów osobowych.

emilka

Na ranczu Emilki pojawił się nowy mężczyzna. Kozy beczały wniebogłosy

CZYTAJ DALEJ

W interpelacji zasugerowano organizację ogólnopolskiej kampanii mającej na celu informowanie społeczeństwa na temat organizacji pracy podczas żniw. Akcja taka mogłaby skutkować większą wyrozumiałością kierowców wobec rolników.

Kampanii informacyjnej nie będzie

Ponieważ jednak odsetek wypadków drogowych z udziałem maszyn rolniczych wynosi w skali kraju zaledwie 0,5%, Ministerstwo Infrastruktury oddaliło pomysł organizowania kampanii informacyjnej na temat ruchu drogowego w czasie żniw.

W odpowiedzi wiceminister resortu infrastruktury Rafał Weber powołał się m.in. na raport KRUS z 2020 roku, kiedy to odnotowano cztery przypadki śmiertelne wskutek nieszczęśliwych zdarzeń na drogach z udziałem maszyn rolniczych.

Pomimo dość optymistycznych statystyk warto dodać, że kultury jazdy nigdy nie jest na drogach zbyt wiele.

Warto tym samym pamiętać, że w przestrzeni publicznej elementy takie jak szacunek i zrozumienie dla cudzej pracy nie zawsze mają szansę być regulowane przez prawo.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

  • "Pana postać nic nie wnosi". Odpowiedź Macieja z "Rolnicy. Podlasie" zrównała hejtera z ziemią

  • WAŻNE: oficjalne oświadczenie policji ws. strajku rolników w Srocku

  • Kosił ciągnikiem łąkę. Raptem doszło do tragedii

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: agropolska.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

ciągnik

Maszyny

Traktorzysta holował samochód. Do akcji wkroczyła policja

Czytaj więcej >
wypadek rolnik

Maszyny

Wypadek podczas zrywania orzechów. Mężczyzna spadł na kosiarkę konną

Czytaj więcej >
traktory

Maszyny

Wysoki popyt na traktory nie ulega zmianie. Podsumowanie wrześniowych statystyk

Czytaj więcej >
ciągnik

Maszyny

Zderzenie dwóch ciągników na drodze. Rolnicy byli nietrzeźwi

Czytaj więcej >
agritech

Maszyny

Sektor agritech rośnie w siłę. Rolnicy coraz częściej sięgają po drony i roboty

Czytaj więcej >
traktor lokomotywa

Maszyny

Lubelszczyzna: traktorzysta wjechał pod pociąg

Czytaj więcej >