Rolnicy we Francji wyszli na ulice. Gwałtowny protest przyniósł korzyść
Jak zauważają francuscy rolnicy, nowe Wspólna Polityka Rolna przyniesie fatalne skutki. Niepokój rolników budzi ograniczenie dotychczasowych premii, z których mogli korzystać. W rozmowie z mediami protestujący przyznawali, że wejście w życie nowych założeń WPR, będzie dla nich przysłowiowym "gwoździem do trumny". Francuscy rolnicy swój sprzeciw wobec nadchodzących zmian pokazali, dzięki zjednoczeniu się i wspólnemu zaznaczeniu, że nie zgadzają się z planami rządu. Co więcej, rolnicy zażądali, by ustanowione zostały minimalne ceny produktów rolnych, dzięki którym możliwe będzie zapewnienie opłacalności produkcji.
Na proteście pojawili się hodowcy bydła, którzy dotknięci są kryzysem. Nowe zasady mogą całkowicie wpłynąć na ich przyszłość. Rolnicy podczas protestów stali na jednoznacznie stali na stanowisku, że nowa WPR "zniszczy hodowlę". Protest zorganizowany został przez branżową federację, zrzeszającą 20 tys. związków rolniczych i 22 federacji regionalnych, FNSEA (Fédération nationale des syndicats d'exploitants agricoles) oraz Young Farmers.
Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:
[ EMBED-3 ]
Forma protestu rolników
Francuski protest zwracał na siebie uwagę przede wszystkim ze względu na gwałtowny przebieg. Na wczorajszej manifestacji, rozrzucano obornik, wylewano na ulicę gnojowicę, zapłonęły też baloty słomy, co doprowadziło do interwencji straży pożarnej. Podczas protestu pojawili się także funkcjonariusze policji, którzy użyli gazu łzawiącego.
Gwałtowny protest przyniósł skutki
Jednak, jak się okazuje, protest francuskich rolników przyniósł, jak się wydaje, pozytywne skutki. Zgodnie z komunikatem organizatorów protestu, rolnicy na przyszły tydzień otrzymali zaproszenie od ministra rolnictwa Juliena Denormandiego.
- Musimy zaangażować się w szybki i zdecydowany dialog z ministerstwem rolnictwa w celu uzyskania wzmocnienia prawa Egalim (...). Konieczna jest również rewizja zapisów Narodowego Planu Strategicznego. Nie zaakceptujemy polityki zmniejszania hodowli. Celem nowej WPR musi być posiadanie dużej liczby rolników - cytuje komunikat portal Ceny Rolnicze.
Warto przypomnieć, że to już trzeci protest, który pojawiły się w ostatnich miesiącach we Francji.
Media społecznościowe zalała fala nagrań z protestów
W mediach społecznościowych między innymi na Twitterze pojawiło się wiele nagrań, na których widać, jakie sceny miały miejsce na francuskich ulicach podczas protestów. Poniżej zamieszczamy nagranie, które pojawiło się na platformie YouTube.
Fot. Twitter
Fot. Google Maps/ Clermont-Ferrand
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
-
Premia pielęgnacyjna i zalesieniowa. Wnioski można składać do 17 maja 2021 roku
-
24-latek wyprzedzał ciągnik i stracił panowanie nad autem. Jazda zakończona dachowaniem
-
Kontrola pociągów z drewnianymi zrębkami. SG i KAS udaremniły przemyt
Źródło: TopAgrar, Ceny Rolnicze, Farmer, Wikipedia