Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Pogorzelcy z Nowej Białej otrzymali nowy sprzęt od ministra rolnictwa. Wieś podnosi się z kolan
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:42

Pogorzelcy z Nowej Białej otrzymali nowy sprzęt od ministra rolnictwa. Wieś podnosi się z kolan

puda grzegorz
Piotr Molecki/East News

We wtorek 3 sierpnia 2021 roku minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda przekazał niezbędny sprzęt poszkodowanym rolnikom z Nowej Białej, którzy utracili swój dobytek w wyniku ogromnego pożaru 19 czerwca 2021 roku.

Poza schładzarkami, dojarkami i śrutownikiem, podnoszącym się po tragedii mieszkańcom ofiarowano również przybory szkolne dla dzieci i torby medyczne dla lokalnej straży pożarnej.

Minister przekazał maszyny pogorzelcom z Nowej Białej

19 czerwca 2021 roku we wsi Nowa Biała wybuchł gigantyczny pożar w województwie małopolskim. Zniszczenia dokonane przez szalejący żywioł okazały się być ogromne, niszcząc nie tylko domy mieszkalne, ale również gospodarstwa rolne.

Szef resortu rolnictwa Grzegorz Puda udał się do Nowej Białej we wtorek 3 sierpnia 2021 roku, by przekazać gospodarzom sprzęt niezbędny do dalszej produkcji rolnej.

Warto dodać, że każde poszkodowane gospodarstwo otrzymało pod koniec lipca 100 tysięcy złotych z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego.

Ponadto pogorzelcy mogą liczyć na pomoc ze strony Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - odroczone (lub nawet umorzone) zostaną terminy płatności składem ubezpieczeniowych.

Dramatyczny pożar w Nowej Białej

Choć pożar w miejscowości Nowa Biała miał miejsce 19 czerwca 2021 roku, to skutki dramatu przez okolicznych mieszkańców odczuwalne są po dziś dzień.

Ogień rozprzestrzenił się na 25 domów, które zamieszkiwało w sumie 110 osób. Żywioł nie oszczędził również zabudowań gospodarczych. Ze względów bezpieczeństwa, po pożarze służby nakazały rozebrać trzynaście domów.

W akcji gaśniczej uczestniczyło 400 strażaków w 107 jednostkach Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z dziewięciu okolicznych powiatów.

Pogorzelcy w pierwszej kolejności zabrali się za naprawianie zabudowań gospodarczych, by zminimalizować ryzyko przyszłych strat w czasie sezonu rolnego. Czy poszkodowanym, którzy stracili dach nad głową, uda się wkrótce zbudować swoje domy na nowo?

Powrót do codzienności z pewnością zajmie mieszkańcom Nowej Białej sporo czasu - najważniejsze jest jednak, że siłą woli chcą walczyć o lepsze jutro dla siebie i swoich rodzin.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] Źródło: portalspozywczy.pl