Rolnicza szara strefa rośnie w siłę? Dane z KRUS mogą niepokoić
Według ekspertów daje to podstawy do podejrzeń, że w sektorze rolniczym mamy do czynienia z rosnącą tzw. szarą strefą. Czy osoby związane z produkcją żywności uważają, że nie opłaca się już pracować w sposób legalny?
Rozbieżne dane z KRUS i BAEL
BAEL, czyli inaczej Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności skupia się nie tylko na analizowaniu kondycji zatrudnienia w sektorze rolniczym, ale też szeroko pojętego rynku pracy w Polsce. Celem przeprowadzanych analiz jest otrzymanie dokładnych informacji na temat struktury siły roboczej w naszym kraju.
Za przeprowadzenie Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności od 1992 roku odpowiedzialny jest Główny Urząd Statystyczny . Ostatnia edycja BAEL pokazała interesującą tendencję w polskim rolnictwie: w 2020 roku 91 tysięcy osób więcej niż w roku poprzednim zadeklarowało, iż prowadzi własne gospodarstwo rolne.
Co więcej, w ubiegłym roku liczba pracujących w sektorze rolniczym zwiększyła się o 100 tysięcy osób wobec roku 2019. Choć informacje te powinny mieć zdecydowanie optymistyczny wydźwięk, to pewien zgrzyt pojawia się, gdy porównamy wymienione dane z tymi pochodzącymi z KRUS.
Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:
[ EMBED-6 ]
Liczba osób ubezpieczonych w KRUS daje do myślenia
O co tak naprawdę chodzi? Zgodnie z danymi zebranymi przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, liczba rolników (tj. osób ubezpieczonych i pracujących w sposób legalny) okazała się być w 2020 roku o 27 tysięcy mniejsza niż w 2019 roku.
Nie trzeba zatem chwytać do ręki kalkulatora, by zauważyć, że trendy, które wyłaniają się z danych BAEL i KRUS idą w zgoła odmiennych kierunkach.
Według analityków istnieje tylko jedno sensowne wytłumaczenie dla zaistniałej sprzeczności: w ostatnim czasie szara strefa w sektorze rolniczym znacznie się zwiększyła.
Choć w żaden sposób nie można usprawiedliwiać nielegalnych działań, to warto jednak mieć na względzie, że decyzja wielu osób o pracy w szarej strefie nie zawsze wynika z wyrachowania - niejednokrotnie jest podyktowana bardzo trudną sytuacją ekonomiczną, w której każda złotówka jest na wagę złota. Odprowadzanie składek jawi się zatem jako dodatkowe obciążenie, którego pracujący chcą uniknąć.
Jest to jednak perspektywa krótkowzroczna , która prędzej czy później może sprowadzić na pracownika niemałe problemy.
Rosnąca szara strefa - w jakimkolwiek sektorze - obnaża wstydliwe i niekorzystne mechanizmy krajowej ekonomii, których niestety nie da się łatwo zamieść pod dywan.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
-
Rolnik doznał urazu głowy przy maszynie. Dramat w Wielkopolsce
-
Wypadek podczas prac przy pozyskaniu drewna w lesie. Nie żyje 66-latek
-
Mieszkańcy miast chcą tańszej żywności, rolnicy toną w długach. Eksperci wskazują na liczby
Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl
Źródło: money.pl, agropolska.pl