RolnikInfo.pl
LPR helikopter rolnik

MARCIN SMULCZYNSKI/East News

Rolnik doznał urazu głowy przy maszynie. Dramat w Wielkopolsce

10 Maja 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

10 maja 2021 roku doszło do wyjątkowo groźnego wypadku rolnika z udziałem maszyny. Świadek zdarzenia przekazał, iż mężczyzna doznał dotkliwego urazu głowy, gdy znajdował się między ciągnikiem a maszyną do sianokiszonki.

Na miejsce przybyło pogotowie i zabrało poszkodowanego do szpitala śmigłowcem LPR do Kalisza. 

Dramatyczny wypadek podczas pracy

Do wypadku doszło w jednym z gospodarstw we wsi Budy w powiecie krotoszyńskim na terenie województwa wielkopolskiego. 10 maja 2021 roku w godzinach porannych 34-letni rolnik pracował na polu.

Korzystał w tym czasie z ciągnika rolniczego oraz maszyny do sianokiszonki. Jak podaje portal ostrow24.tv, mężczyzna w pewnym momencie doznał niezwykle groźnego urazu - jego głowa została nieomal zmiażdżona przez maszynę do sianokiszonki.

Medialne źródła nie precyzują, czy świadek, który powiadomił służby o wypadku, był z rolnikiem w momencie zdarzenia, czy znalazł go wtedy, kiedy poszkodowany był już nieprzytomny. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-10]

Dalszy rozwój zdarzeń

Wedle relacji portalu ostrow24.tv, na miejsce przyjechała straż pożarna; przyleciał również śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z medykami na pokładzie. Warto odnotować, że znajdującego się pod maszynami rolniczymi mężczyznę wyciągnęła osoba, która zawiadomiła służby o wypadku.

W dalszej kolejności rolnikiem z poważnym urazem głowy zajęli się ratownicy medyczni. Ze względu na stan 34-latka podjęto decyzję o jego zaintubowaniu oraz szybkim przetransportowaniu śmigłowcem LPR do kaliskiego szpitala.

Na obecną chwilę brak dodatkowych informacji na temat stanu zdrowia rolnika. Podobne wypadki przy pracy rolniczej nie są jednak rzadkością na polskiej wsi. 

Wiele wskazuje na to, że opisywany rolnik doznał urazu w momencie, gdy maszyna do sianokiszonki była uruchomiona - warto pamiętać, że ewentualne manewry przy tego typu urządzeniach są bezpieczne tylko wtedy, gdy są one całkowicie wyłączone.

Na stronie internetowej KRUS możemy przeczytać, że do wypadków przy pracy rolniczej dochodzi głównie wtedy, kiedy rolnicy organizują swoje obejście w niewłaściwy sposób, nie stosują specjalnej odzieży ochronnej, nie przestrzegają podstawowych zasad bezpieczeństwa przy korzystaniu z maszyn i urządzeń. Niebagatelne znaczenie ma tutaj również to, czy w obejściu panuje bałagan. 

Warto zauważyć, że na podstawie danych zebranych przez KRUS w latach 2010-2019 najwięcej wypadków w gospodarstwach rolnych zaobserwowano w województwie podlaskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim.

Najmniejszy odsetek niebezpiecznych zdarzeń przy pracy rolniczej odnotowano w województwie śląskim, opolskim, zachodniopomorskim i małopolskim.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: krus.gov.pl, ostrow24.tv

Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

rzepak

Maszyny

Tony rzepaku wysypały się na autostradę. Kierowca mógł zasłabnąć

Czytaj więcej >
ursus

Maszyny

Wojsko sprzedaje stare Ursusy. Podano ceny

Czytaj więcej >
ładowacz

Maszyny

Rolnik włożył dzieci do łyżki ładowacza. Doszło do tragedii

Czytaj więcej >
traktor motocykl

Maszyny

Motocyklista wjechał w jadący traktor. Doszło do tragedii

Czytaj więcej >
traktor

Maszyny

Optymistycznie na rynku nowych ciągników. Duży wzrost sprzedaży

Czytaj więcej >
traktor

Maszyny

Sportowe auto zderzyło się z ciągnikiem. Ucierpiało m.in. dziecko

Czytaj więcej >