RolnikInfo.pl
krowy

unsplash.com / fot. Oriol Pascual

Sąsiadka nasyła na rolnika kontrole. Powodem są "śmierdzące krowy"

21 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Pomimo tego, że wieś jest miejscem produkcji żywności, co nierzadko wiąże się z charakterystycznymi zapachami i hałasami, wielu napływowych mieszkańców nie potrafi się z tym faktem pogodzić. Jak opisuje portal tygodnik-rolniczy.pl, jedno z gospodarstw na Dolnym Śląsku ustawicznie odwiedzają kontrole - powodem jest niezadowolenie sąsiadki wywołane wonią krów.

Pomimo tego, że służby kontrolujące dolnośląskie gospodarstwo nie znalazły uchybień w sposobie jego prowadzenia, sąsiadka nadal uważa, że rolnik łamie prawo. 

Krowy, które nieładnie pachną

Z roku na rok na wsi pojawia się coraz więcej osób, które zawodowo nie są związane z rolnictwem. Ludzi z miast kusi możliwość nabycia przestronnego domu, z pięknym widokiem przez okno, bliskością natury i możliwością odpoczynku od zgiełku metropolii. Nic w tym dziwnego - polska wieś jest pięknym miejscem.

Duża część z osób, które przeprowadzają się z miast na wieś, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że w okolicy znajdują się gospodarstwa i pola - a wraz z nimi nieunikniona jest ekspozycja na hałasy maszyn rolniczych i zapachy bydła i trzody chlewnej.

Istnieją jednak osoby, które nie akceptują charakterystyki wsi i wchodzą z rolnikami na wojenną ścieżkę. Taką właśnie sytuację przytoczył portal tygodnik-rolniczy.pl, opisujący historię hodowców bydła ze wsi Czadrów w gminie Kamienna Góra na terenie Dolnego Śląska.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-6]

Sąsiadka gospodarzy uważa, że należące do nich krowy są śmierdzące, a działanie gospodarstwa chce udaremnić poprzez nasyłanie inspekcji i kontroli najrozmaitszych służb. W rozmowie z portalem tygodnik-rolniczy.pl rozgoryczony rolnik wskazuje, że wizytowali go lekarze weterynarii, straż pożarna, policja, straż gminna, inspektorzy Wód Polskich, a także ochrony środowiska.

Dobra wiadomość jest taka, że w gospodarstwie nie znaleziono żadnych uchybień. Zła wiadomość: rolnik na pewien czas musiał wstrzymać pewne inwestycje, takie jak m.in. budowa wiat dla maszyn rolniczych. Wskutek tego musi parkować swoje pojazdy aż dziewięć kilometrów dalej.

Wzajemna życzliwość jak na lekarstwo

Najświeższe badanie dotyczące zmian struktury społeczeństwa na obszarach wiejskich, zwane Raport o stanie wsi. Polska wieś 2020 jasno wskazuje, że przypływ mieszkańców pochodzących z miast widoczny jest głównie na wsiach, które sąsiadują z większymi ośrodkami miejskimi.

Podczas transformacji systemowej (tj. od roku 1989) na wsiach przybyło 4,9% mieszkańców. Warto jednak dodać, że na wsiach w rolnictwie pracuje zaledwie 20% osób aktywnych zawodowo. Pozostała część jest w tym aspekcie związana z ośrodkami miejskimi. 

Można zatem powiedzieć, że rolników na polskiej wsi nie jest zbyt wielu - mimo to ich działalność nie spotyka się zawsze z wyrozumiałością sąsiadów, którzy nie związali swojego życia zawodowego z rolnictwem. 

Warto jednak pamiętać, że wszystkie produkty, które możemy znaleźć w sklepach spożywczych, pochodzą z pracy rolników, a bez ich wysiłku nasze lodówki świeciłyby pustkami. Wzajemna życzliwość i szacunek z pewnością mogą znacznie ułatwić codzienne życie pełne wyzwań. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: tygodnik-rolniczy.pl, Raport o stanie wsi. Polska wieś 2020

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wiejski cmentarz

Wieś

Na wiejskim cmentarzu zniszczono nie tylko drzewa. Parafia otrzymała karę finansową

Czytaj więcej >
grzyby

Wieś

Policjant wybrał się z dzieckiem na grzyby. Doszło do nietypowego spotkania

Czytaj więcej >
pożar stodoła

Wieś

Pożar stodoły. Policja aresztowała właścicielkę posesji

Czytaj więcej >
polsat rolnictwo

Wieś

Polsat zapowiedział nowy program o rolnictwie. Na wieś pojadą mieszkańcy miast

Czytaj więcej >
gospodarstwo agroturystyczne

Wieś

Tragedia w gospodarstwie agroturystycznym. Tajemnicza śmierć seniorów

Czytaj więcej >
petycja rolnik info

Wieś

Rolnicy "niezaradni i zacofani"? Petycja przeciwko kłamliwemu wizerunkowi w telewizji

Czytaj więcej >