Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Skargi rolników nie ustawały. KRIR wezwała do zaprzestania dalszych naruszeń
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:41

Skargi rolników nie ustawały. KRIR wezwała do zaprzestania dalszych naruszeń

Design Pics/EAST NEWS
Design Pics/EAST NEWS

Po skargach rolników Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR) wezwała do zaprzestania dalszych naruszeń dokonywanych przez Agencję Nasienną. Sprawa naruszeń została skierowana także do ministra rolnictwa, Grzegorza Pudy.

Wczoraj, zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych podjął działania w sprawie zgłaszanej przez rolników. Jak się okazuje, Agencja Nasienna Sp. z o.o. miała naruszać przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin.

- Rolnicy bowiem informują, że Agencja Nasienna sp. z o.o. wzywa ich do przedstawienia informacji o wykorzystaniu materiału siewnego, objętego ochroną krajową - informuje Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Rolnicy nie mają takiego obowiązku

Jak przypomina Krajowa Rada Izb Rolniczych, taki obowiązek został "wyeliminowany z krajowego porządku prawnego" 7 lipca 217 roku, gdy w życie weszła ustawa o zmianie ustawy o ochronie prawnej odmian roślin.

Zmiana, o której mowa, została wprowadzona na wniosek samej KRIR. Oznacza to, że zgodnie z obowiązującym prawem, nie istnieje podstawa prawna, by od rolników żądać takich informacji.

- Jeżeli zatem dana odmiana korzysta wyłącznie z ochrony krajowej, to przepisy rozporządzenia 2100/94 i przepisy wykonawcze nie mają zastosowania, co oznacza, że posiadacze gruntów rolnych nie mają prawnego obowiązku przekazywania informacji dotyczącej wykorzystania materiału ze zbioru, który został uzyskany w gospodarstwie rolnym i użyty na terenie tego samego gospodarstwa rolnego – w przypadku odmian objętych ochroną krajową - informuje KRIR.

Wezwanie do zaprzestania działań

W związku z powyższym Krajowa Rada Izb Rolniczych wzywa, by niezwłocznie zaprzestać takich działań. Dodatkowo KRIR zaapelowała, by powiadomić rolników o braku obowiązku przekazywania informacji.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Krajowa Rada Izb Rolniczych