Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Rolnik przyłapany na gorącym uczynku. Nielegalnie zakopał tysiące ptaków
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:41

Rolnik przyłapany na gorącym uczynku. Nielegalnie zakopał tysiące ptaków

rolnik
unsplash.com / fot. Hossam M. Omar

Na jednej z ferm drobiu w województwie pomorskim dokonano porażającego odkrycia: hodowca utworzył w swoim gospodarstwie nielegalne grzebowisko ptaków. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kartuzach przekazał, że w ziemi znaleziono tysiące padłych zwierząt.

Pytaniem pozostaje, co spowodowało masową śmierć drobiu. Hodowca twierdzi, że ptaki się udusiły, lecz istnieje podejrzenie, że przyczyną ich śmierci była ptasia grypa.

Rolnik przyłapany

Express Kaszubski poinformował o porażającym odkryciu, którego dokonano na terenie jednej z ferm drobiu w Glinczu, gminie Żukowo, na terenie województwa pomorskiego.

Hodowca drobiu zakopał w swoim gospodarstwie jedenaście tysięcy sztuk padłych ptaków.

Nielegalne grzebowisko odkryto w momencie, gdy ciała zwierząt były już w stanie znacznego rozkładu. Sprawą zajęła się policja, a także Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kartuzach.

Poszukiwanie przyczyny śmierci zwierząt

Hodowca drobiu utrzymuje, że ptaki się udusiły. Władze weterynaryjne mają jednak obawę, że zwierzęta poniosły śmierć w wyniku zachorowania na ptasią grypę.

Z nielegalnego grzebowiska ptaków pobrano próbki Ich badanie pozwoli definitywnie wyjaśnić, co było przyczyną śmierci drobiu na fermie w Glinczu.

Warto dodać, że niezależnie od tego, czy ptaki padły z powodu uduszenia, czy choroby, hodowca ma w obowiązku oddać ciała zwierząt do specjalnego zakładu utylizacyjnego.

Zakopywanie martwych zwierząt stanowi ogromne zagrożenie dla środowiska naturalnego, które może w szybkim tempie zostać skażone.

Nielegalne grzebowisko na pomorskiej fermie drobiu zostało zlikwidowane - drób został zabrany do utylizacji na koszt właściciela.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: expresskaszubski.pl