RolnikInfo.pl Biznes Smutny rekord pobity. Wypłacalność gospodarstw rolnych pod znakiem zapytania
unsplash.com / fot. Francisco Moreno

Smutny rekord pobity. Wypłacalność gospodarstw rolnych pod znakiem zapytania

4 kwietnia 2021

Jak podaje agropolska.pl, w lutym 2021 roku przedsiębiorstw z branży rolnej, które stały się niewypłacalne, było aż osiemnaście. Tak dużej skali problemu w tym sektorze nie odnotowano nigdy wcześniej.

Niewypłacalność przedsiębiorstw z branży rolnej

Na samym początku warto podkreślić, że niewypłacalność dotyczy nie tylko samych rolników, ale też m.in. dostawców pasz i agrochemii, producentów maszyn, a także firm skupujących produkty z gospodarstw rolnych.

Mamy obecnie do czynienia z błędnym kołem - zamknięcie restauracji, hoteli, ograniczone funkcjonowanie szkół i wielu miejsc pracy sprawia, że zapotrzebowanie na żywność uległo zachwianiu. Przez to problemy przeżywają sami rolnicy, a wraz z nimi przedsiębiorcy, którzy dostarczają im środków i narzędzi do pracy w gospodarstwie.

Jak podaje Monitor Sądowy i Gospodarczy, od początku 2021 roku niewypłacalność ogłosiło 316 polskich firm. Dla porównania warto dodać, że jest to aż o 75% więcej, niż w analogicznym okresie rok temu.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[ EMBED-4 ]

Rekordy bite są również w liczbie niewypłacalnych przedsiębiorstw związanych z branżą rolną - tylko w lutym przybyło ich osiemnaście. Jak podaje agropolska.pl, jest to skala dotychczas niespotykana.

Trudne czasy dla rolnictwa 

Rolnictwu nie pomaga nie tylko kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa, ale również inne czynniki, takie jak nierozwiązany problem afrykańskiego pomoru świń czy ptasia grypa. Na te problemy nakładają się kwestie społeczne, jakim jest wyludnienie wsi i rosnąca średnia wieku wśród rolników.

Rzeczywistość branży rolnej i profil gospodarstw w Polsce zmienia się, czego dowodem są wstępne wyniki Powszechnego Spisu Rolnego, przeprowadzonego w 2020 roku. Czy jednak zmiany te są korzystne?

Zgodnie z danymi, liczba gospodarstw rolnych w naszym kraju zmniejszyła się o 13% wobec wartości z poprzedniego spisu, który miał miejsce w 2010 roku. Tym samym w naszym kraju mamy obecnie 1,3 miliona gospodarstw rolnych.

Można powiedzieć, że we współczesnym polskim rolnictwie wygrywa większy - opłacalność i płynność finansowa małych, rodzinnych gospodarstw staje coraz częściej pod znakiem zapytania.

Zmieniająca się rzeczywistość społeczna, w połączeniu z globalnym kryzysem gospodarczym, mogą przyczynić się do tego, że już wkrótce rolnictwo nieodwracalnie zmieni swoje oblicze.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: agropolska.pl

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś