RolnikInfo.pl
agrounia

Facebook / fot. Agrounia

Strajk Agrounii przed siedzibą spółki Anwil. Zarząd zrezygnował z rozmów

11 Października 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

W poniedziałek 11 października 2021 roku o godzinie 11:00 rozpoczęła się pikieta rolników przed siedzibą państwowej fabryki nawozów azotowych Anwil we Włocławku. Producenci żywności pod kierownictwem Michała Kołodziejczaka z Agrounii chcieli rozmawiać z zarządem spółki na temat stale rosnących cen nawozów.

Niestety, do spotkania stron nie doszło. Demonstrujący rolnicy otrzymali informację, że zarząd spółki Anwil zrezygnował z rozmów, które miały być kontynuacją dyskusji z ubiegłego tygodnia.

Agrounia strajkuje pod siedzibą spółki Anwil

W piątek 8 października 2021 roku o godzinie 11:00 przed Ministerstwem Aktywów Państwowych miała miejsce konferencja Agrounii, podczas której lider ruchu zapowiedział blokadę włocławskich zakładów nawozowych Anwil podlegających państwowej spółce Orlen.

11 października 2021 roku rolnicy pod przewodnictwem Agrounii zebrali się przed budynkiem Anwilu we Włocławku. Niestety, producentów żywności spotkało niemałe rozczarowanie.

- Mamy krótkie oświadczenie - powiedział lider Agrounii Michał Kołodziejczak. - W tamtym tygodniu przed tym zakładem było kilkunastu rolników. Umówili się na spotkanie z zarządem. To spotkanie w tamtym tygodniu odbyli. Umówili się na kontynuację rozmów dzisiaj o godzinie 11:00. Zarząd wiedział, że tu przyjadą rolnicy, że będą. Zarząd to nie są anonimowi ludzie, to są konkretne osoby, które dzisiaj nie dotrzymały umowy. My po spotkaniu tutaj o godzinie 9:00, na 11:00 szliśmy tam jako reprezentanci kilku związków rolniczych na spotkanie z zarządem. W drodze dostaliśmy informację, że nikt z zarządu nie będzie rozmawiał z rolnikami. To jest buta, to jest arogancja, to jest chamstwo, to jest poniżanie. To jest prawdziwe podejście Prawa i Sprawiedliwości do rolników.

policja

Rolnik zatrzymany do kontroli policyjnej. Był poszukiwany

CZYTAJ DALEJ

Kołodziejczak wzywa polityków do działania

- Ja wzywam. Wzywam, ale to już ministra Grzegorza Pudę oraz premiera Mateusza Morawieckiego: postawcie do pionu prezes Anwilu. Postawcie do pionu ten zarząd, niech dotrzymają umowy. Żądamy tego od was - mówił w trakcie konferencji prasowej lider Agrounii.

Nie zabrakło również odniesienia do sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości w miejscowości Przysucha, gdzie zaprezentowano siedem propozycji odbudowy polskiego rolnictwa:

- Jeśli potrafiliście w sobotę w Przysusze mówić, że zależy Wam na rolnikach i zależy Wam na rolnictwie - dzisiaj macie test. Dotrzymajcie słowa już w poniedziałek. W sobotę składaliście deklarację: nie ma dla was w Polsce ważniejszej grupy niż rolnicy. To wy jesteście reprezentantami rolników - to słyszeliśmy. Nie jesteście, okazuje się, że nie jesteście. Dlatego wzywamy was i dajemy wam pół godziny. Będziemy tu czekać jeszcze pół godziny na rozmowy z zarządem, z prezes Anwilu. Dotrzymajcie słowa.

Kołodziejczak zawrócił się również do innych ugrupowań rolniczych:

- Wzywamy inne organizacje, te związki, które się nie odezwały, żeby stały tutaj razem z nami.

Z obecnych informacji wynika, że z rolnikami nie spotkał się żaden polityk, ani członek zarządu spółki Anwil.

Wyzwanie dla prawdziwych znawców! 1 na 10 osób jest w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania

Pytanie 1 z 6

Odnawialne źródła energii to:

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Ogłoszono siedem propozycji dla rolników w ramach Polskiego Ładu

  • Agrounia będzie blokować zakłady nawozowe. Akcja rusza 11 października

  • Nowa ustawa o rolnictwie ekologicznym. Zmiany od początku 2022 roku

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: sadyogrody.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

agrounia kołodziejczak nawozy

Wiadomości

Agrounia będzie blokować zakłady nawozowe. Akcja rusza 11 października

Czytaj więcej >
polski ład kaczyński

Wiadomości

Ogłoszono siedem propozycji dla rolników w ramach Polskiego Ładu

Czytaj więcej >
premier mateusz morawiecki

Wiadomości

Wzrosty cen energii. Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos na spotkaniu państw UE

Czytaj więcej >
fermy norek

Wiadomości

Wyniki śledztwa ws. ferm norek. Padły poważne oskarżenia

Czytaj więcej >
owoce warzywa

Wiadomości

Plastikowe opakowania warzyw i owoców odejdą do lamusa? Jest interpelacja poselska

Czytaj więcej >
imgw

Wiadomości

IMGW: prognoza na kolejne dni. Pojawią się pierwsze przymrozki

Czytaj więcej >