Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Nowa ustawa o rolnictwie ekologicznym. Zmiany od początku 2022 roku
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:44

Nowa ustawa o rolnictwie ekologicznym. Zmiany od początku 2022 roku

żywność
unsplash.com / fot. M. Benitez

Wraz z początkiem 2022 roku w życie mają wejść nowe przepisy dotyczące rolnictwa ekologicznego. Ustawa, nad którą aktualnie pracuje rząd, rozszerza spektrum kar za sugerowanie konsumentom, że wybierane przez nich towary pochodzą z ekologicznych źródeł.

Omawiane przepisy mają również uregulować m.in. kwestie dotyczące nadzoru produkcji ekologicznej żywności, a także wprowadzić opłatę za wykorzystanie środków ochrony roślin.

Żywność ekologiczna: nowe przepisy od 2022 roku

Z każdym rokiem wartość rynku żywności ekologicznej jest coraz większa - według raportu Żywność ekologiczna w Polsce. Raport 2021 przygotowanego przez Koalicję na Rzecz Rozwoju Rynku żywności Bio i NielsenIQ w Polsce wynosi ona około 1,36 miliarda złotych (tj. 0,5% całego rynku spożywczego).

Pod koniec 2020 roku na terenie naszego kraju funkcjonowało ponad 18,5 tysiąca gospodarstw, które mogły się pochwalić certyfikatem potwierdzającym, że produkowana przez nie żywność jest w pełni ekologiczna.

Procedowane przepisy, które mają wejść w życie od początku 2022 roku przewidują, że za wprowadzanie do obrotu konwencjonalnego produktu spożywczego przedstawionego jako produkt ekologiczny, a także za jego mylącą reklamę czy niejednoznaczne opisy handlowe przewidziana będzie kara do 200-krotnej wartości korzyści majątkowej, jaką można uzyskać ze sprzedaży danego produktu.

Rozszerzenie spektrum kar

Warto dodać, że przepisy regulujące wprowadzanie do obrotu produktów ekologicznych funkcjonują również teraz - na mocy ustawy z 2009 roku. Kary obowiązują jednak nie za mylące reklamy czy opisy handlowe, ale jedynie za sprzedaż konwencjonalnego produktu spożywczego jako ekologiczny.

Przygotowywana ustawa przewiduje dodatkowo pobieranie opłaty od stosowania środków ochrony roślin. W tym samym czasie powstaną prawne ułatwienia, dzięki czemu rolnicy będą mogli szybciej pozyskać nawozy z innych krajów UE i z Turcji.

Fundusze pozyskane z opłat za wykorzystanie środków ochrony roślin zostaną przekazane m.in. na dopłaty dla placówek oświatowych na zakup ekologicznych produktów spożywczych.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: cenyrolnicze.pl

Tagi: Warzywa Owoce