Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Ogłoszono siedem propozycji dla rolników w ramach Polskiego Ładu
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:44

Ogłoszono siedem propozycji dla rolników w ramach Polskiego Ładu

polski ład kaczyński
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

W sobotę 9 października 2021 roku na spotkaniu w Przysusze odbyła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości, podczas której zaprezentowano rolnikom siedem propozycji przewidzianych w ramach Polskiego Ładu.

Program społeczno-gospodarczy przygotowany z myślą o obszarach wiejskich i jej mieszkańcach zajmujących się produkcją rolną przedstawił premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński oraz szef MRiRW Grzegorz Puda.

Siedem propozycji dla rolników i wsi w ramach Polskiego Ładu

Podczas sobotniej (9.10) konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Przysusze (woj. mazowieckie) mieszkańcy wsi - w szczególności rolnicy - mogli usłyszeć zapowiadane od dłuższego czasu obiecane im propozycje społeczno-gospodarcze przewidziane w ramach Polskiego Ładu.

Siedem zmian istotnych dla rolników zostało przedstawionych przez premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz ministra rolnictwa Grzegorza Pudę.

Jakich nowości mogą spodziewać się mieszkańcy polskiej wsi? Na samym początku politycy Prawa i Sprawiedliwości przekazali, że gospodarstwa o powierzchni do 50 hektarów uzyskają dodatek, który sprawi, że dopłaty do każdego hektara będą wyższe niż dotychczasowa średnia unijna.

Kolejna kwestia dotyczy emerytury rolniczej - producenci żywności będą mogli korzystać ze świadczeń emerytalnych bez konieczności zbywania gospodarstwa. Warto podkreślić, że pojawi się również wyczekiwany przez rolników nowy system ubezpieczania upraw, z którego będzie mógł skorzystać każdy chętny. Podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości zaznaczono, że gospodarstwa, które będą posiadały ubezpieczenie, otrzymają gwarancję dopłaty 65% do składki ubezpieczeniowej.

W ramach zapowiedzi rządu rolnicy mogą spodziewać się także utworzenia Funduszu Gwarancji Strat w Rolnictwie. Jego celem będzie finansowanie wypłat za poniesione straty w gospodarstwach.

Dalsze propozycje zmian dla rolników

PiS zapowiedziało, że każdy rolnik, który będzie chciał wybudować zbiornik retencyjny o powierzchni od 1 tysiąca do 5 tysięcy metrów kwadratowych, będzie mógł liczyć na ryczałtową płatność do 15 tysięcy złotych bez zbędnych formalności.

Rolnicy będą mieli również możliwość wkroczyć ze swoimi płodami rolnymi do miast - na konwencji zapowiedziano bowiem tworzenie bezpłatnych przestrzeni targowych przeznaczonych dla lokalnych producentów żywności. Wedle zapowiedzi polityków rozwiązanie to ma wesprzeć promocję polskiej żywności, a także gwarantować nieco niższe ceny i wysoką jakość produktów.

Kolejnym rozwiązaniem dla mieszkańców wsi, które proponuje się w ramach Polskiego Ładu, jest przekazane 4,5 miliarda złotych na odbudowę polskiego przetwórstwa. Wydzielone fundusze mają wspomóc tworzenie miejsc bezpośredniej sprzedaży, a także rozwój zakładów przetwórczych w małych i średnich przedsiębiorstwach. Wedle aktualnych zapowiedzi rolnicy zajmujący się przetwórstwem będą mogli liczyć na dotacje rzędu kilku milionów złotych.

Ostatnia propozycja PiS, która wybrzmiała podczas konwencji na Mazowszu, dotyczy palącego problemu, który trawi dużą liczbę polskich gospodarstw: afrykańskiego pomoru świń. Politycy zapowiedzieli skuteczną walkę z wirusem i odbudowę polskiej hodowli trzody chlewnej. Ma być to możliwe poprzez przekazanie 900 tysięcy złotych dotacji dla rolników z obszarów zagrożonych ASF w celu zwiększenia pogłowia świń w gospodarstwach. Warto dodać, że hodowcy trzody chlewnej otrzymają 150 milionów złotych na wyrównanie strat wywołanych wirusem ASF.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: sadyogrody.pl