RolnikInfo.pl
agrounia kołodziejczak nawozy

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Agrounia będzie blokować zakłady nawozowe. Akcja rusza 11 października

10 Października 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Gwałtownie rosnące ceny nawozów głęboko niepokoją producentów żywności. Podczas ostatniej konferencji prasowej zwołanej w związku z niekorzystnymi zmianami na rynku lider Agrounii Michał Kołodziejczak zapowiedział protest pod zakładami nawozów Anwil. Celem blokady ma być manifestacja sprzeciwu wobec rosnących cen na rynku nawozowym.

Strajk rolników ma rozpocząć się o godzinie 9:00 w poniedziałek 11 października 2021 roku przy włocławskiej spółce Anwil należącej do państwowej grupy Orlen.

Agrounia zapowiada strajk przeciwko cenom na rynku nawozowym

Jednym z najgorętszych i najbardziej kontrowersyjnych tematów ostatnich dni i tygodni są m.in. gigantyczne podwyżki cen nawozów wykorzystywanych do produkcji rolnej. W obawie przed dalszymi wzrostami cen producenci żywności wahają się, czy kupować niezbędne produkty już teraz, czy z nadzieją czekać na - choćby minimalne - obniżki wartości nawozów.

Aktualne ceny opisywanych produktów są wynikiem wzrostu cen gazu - takie wytłumaczenie oferują rolnikom specjaliści z branży. Jak przekazała Agrounia w informacji prasowej, w październiku 2020 roku tona saletry kosztowała 930 złotych za tonę. Dokładnie rok później ten sam nawóz jest wart 4 tysiące złotych za tonę.

W piątek 8 października 2021 roku o godzinie 11:00 przed Ministerstwem Aktywów Państwowych miała miejsce konferencja Agrounii, podczas której lider ruchu zapowiedział blokadę włocławskich zakładów nawozowych Anwil podlegających państwowej spółce Orlen. Początek strajku ma mieć miejsce w poniedziałek 11 października 2021 roku.

polski ład kaczyński

Ogłoszono siedem propozycji dla rolników w ramach Polskiego Ładu

CZYTAJ DALEJ

Szczegóły zapowiedzi Agrounii

Do manifestowania niezgody na aktualne ceny nawozów Michał Kołodziejczak wezwał też inne organizacje i związki rolnicze. Lider Agrounii zaapelował o to, by wspólnie zablokować wyjazd kolejnych porcji nawozów z włocławskich zakładów Anwil. Jak twierdzi Michał Kołodziejczak, niebotycznie wysokie ceny nawozów będą skutkowały dużo droższą żywnością i ubożeniem społeczeństwa.

Wedle zapowiedzi lidera Agrounii, ruch ma wystosować pisma do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Najwyższej Izby Kontroli z żądaniem o sprawdzenie poprawności funkcjonowania spółek należących do państwa.

Warto dodać, że do słów Kołodziejczaka wypowiedzianych podczas piątkowej konferencji zdążyła odnieść się spółka Anwil. Przekazała, iż zakład opuszcza dziennie około trzy tysiące ton nawozów, które mogą być przetrzymywane w magazynach jedynie w ograniczonych ilościach. W momencie, gdy rolnicy zablokują wyjazd z obszaru spółki Anwil, po około dwunastu godzinach zabraknie miejsca na składowanie kolejnych ton nawozów, co może skutkować zatrzymaniem produkcji i wielomilionowymi stratami.

Czy masz wiedzę na poziomie szkoły podstawowej? Tylko 2,3% osób odpowiada poprawnie na wszystkie pytania

Pytanie 1 z 7

Pod wpływem intensywnie rozmnażających się glonów, woda w jeziorze przybiera barwę siną, brązową, zieloną. Zjawisko to nazywamy:

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Lubelszczyzna: traktorzysta wjechał pod pociąg

  • Nadchodzą kolejne podwyżki cen gazu w 2022 roku. Niekorzystne wieści dla rolników

  • GUS: nowe dane dotyczące produkcji warzyw gruntowych w Polsce

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: farmer.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wieprzowina

Wiadomości

Czechy: polskie mięso nafaszerowane antybiotykiem. 60-krotne przekroczenie norm

Czytaj więcej >
polski ład kaczyński

Wiadomości

Ogłoszono siedem propozycji dla rolników w ramach Polskiego Ładu

Czytaj więcej >
premier mateusz morawiecki

Wiadomości

Wzrosty cen energii. Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos na spotkaniu państw UE

Czytaj więcej >
fermy norek

Wiadomości

Wyniki śledztwa ws. ferm norek. Padły poważne oskarżenia

Czytaj więcej >
owoce warzywa

Wiadomości

Plastikowe opakowania warzyw i owoców odejdą do lamusa? Jest interpelacja poselska

Czytaj więcej >
imgw

Wiadomości

IMGW: prognoza na kolejne dni. Pojawią się pierwsze przymrozki

Czytaj więcej >