RolnikInfo.pl Wiadomości Lubelskie: zawaliła się kolejna stodoła. Strażacy mają jeden ważny apel
fot. straz.swidnik.pl / mł. kpt. Marek Lasota

Lubelskie: zawaliła się kolejna stodoła. Strażacy mają jeden ważny apel

19 marca 2022

Choć straż pożarna została wezwana do zdarzenia 2 lutego 2021 roku, to opisana historia jest przestrogą dla wszystkich rolników - nawet najpiękniejszy zimowy krajobraz nie może zwolnić nas od pozbywania się ciężkiego śniegu z dachów.

Straż pożarna i walka ze śniegiem

Nie tylko drogowcy walczą ze śniegiem - prawdziwym problemem staje się także śnieg zalegający na dachach zabudowań czy budynków gospodarczych . Zima staje się czasem, w którym straż pożarna mierzy się z wezwaniami do zawalonych stodół czy obór - a w wielu przypadkach podobnemu zdarzeniu można zapobiec.

Jak podaje portal straz.swidnik.pl, 2 lutego w Trzeszkowicach doszło do - klasycznego w zimowej porze - zdarzenia. Ze względu na intensywne opady śniegu na dachu budynku gospodarczego w jednym z gospodarstw na Lubelszczyźnie zalegała gruba warstwa śniegu.

Pod ciężarem zalegających mas konstrukcja budynku nie wytrzymała i runęła - dach zapadł się do wewnątrz. Na szczęście w momencie zdarzenia w stodole nie przebywał ani żaden człowiek, ani żadne zwierzę.

Wedle relacji świdnickiej straży pożarnej, przybyli na miejsce strażacy zabezpieczyli budynek gospodarczy oraz ewakuowali mienie , którego ewentualne zniszczenie mogłoby przynieść właścicielowi jeszcze większe straty finansowe.

Apel strażaków

Strażacy co roku, przy zwiększonych opadach śniegu, apelują o to, by gospodarze nie zapominali o regularnym oczyszczaniu dachów swoich zabudowań. Świdniccy strażacy na swojej stronie internetowej napisali:

Przypominamy, że śnieg stanowi groźne obciążenie dla konstrukcji nośnej dachu. Jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu ok. 900 kg. Mokry śnieg jest cięższy od białego puchu. Śnieg zalegający na dachu może być przyczyną tragedii.

Co więcej, każdy właściciel budynku jest zobowiązany do usuwania z dachu zalegającego śniegu i lodu na mocy ustawy o prawie budowlanym . Zgodnie z jej zapisami, właściciel ma w obowiązku zapewnić wszystkim osobom bezpieczne użytkowanie z budynku.

W żadnym wypadku nie może dochodzić do sytuacji, w której - choćby potencjalnie - zagrożone jest zdrowie i życie ludzi, zwierząt, czy też zniszczenie mienia.

Warto pamiętać, że śnieg, choć potrafi być niezwykle piękny, równie dobrze może doprowadzić do gigantycznych tragedii. Miejmy na uwadze apele strażaków i nigdy nie zapominajmy o oczyszczaniu dachów naszych zabudowań.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: straz.swidnik.pl

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś