RolnikInfo.pl
świnie

unsplash.com / fot. Amber Kipp

Włochy: naukowcy dowiedli, że pewne wirusy przechodzą z nietoperzy na świnie

14 Lutego 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Włoscy naukowcy przebadali cztery fermy trzody chlewnej - w większości z nich wykryto wirusy, których źródłem są występujące w regionie nietoperze. Mimo tego, że przenoszenie pewnych chorób z nietoperzy na świnie jest możliwe, to w klimacie umiarkowanym zdarza się to raczej rzadko - uspokajają badacze.

U świń z ferm we wschodniej części Włoch wykryto koronawirusy, astrowirusy i ortoreowirusy pochodzące od nietoperzy.

Świnie zagrożone?

Nietoperze w ostatnim czasie nie cieszą się zbyt dobrą opinią na świecie - nie jest to jednak ich wina, a raczej działalności człowieka, która polega na wydzieraniu naturalnych siedlisk tych zwierząt, polowaniu na nie oraz sprzedaży żywych i martwych osobników.

Praktyki te są kulturowo ugruntowane zwłaszcza w Azji i Afryce, a szczególnego rodzaju klimat tamtejszych regionów sprawia, że patogeny dobrze rozwijają się w organizmach nietoperzy. Czy epidemie różnych chorób (pochodzących od nietoperzy) mają szansę rozwinąć się na przykład w Europie? 

Jest to mało prawdopodobne - m.in. dlatego, że w naszym kręgu kulturowym nie funkcjonują praktyki polowań czy spożywania nietoperzy. Ponadto europejski klimat jest mniej sprzyjający dla rozwoju części patogenów.

Mimo to zwiększone ryzyko rozwoju chorób przenoszonych przez nietoperze i inne dzikie stworzenia jest związane z rolnictwem przemysłowym, a dokładniej produkcją zwierzęcą. Wokół chlewni znajduje się większe zagęszczenie owadów, które są zachętą dla nietoperzy do nocnych łowów - w okolicach zakładają one również swoje siedliska. 

Włoscy badacze wzięli pod lupę nietoperze i świnie

Badania dotyczące możliwości przenoszenia chorób z nietoperzy na świnie są niezwykle ważne - to właśnie u tych pierwszych stwierdzono obecność patogenów takich jak wirus Ebola, Nipah czy Marburg. Od nietoperzy swój początek swój bierze również świński koronawirus zespołu ostrej biegunki (SADS-CoV), który objawił się jakiś czas temu w Chinach.

Włoscy badacze sprawdzili, czy ewentualny kontakt świń z nietoperzami (np. poprzez odchody) skutkuje przenoszeniem chorób. W tym celu przebadano cztery gospodarstwa przemysłowe w zachodniej części Włoch.

W trzech z czterech ferm stwierdzono obecność poszukiwanych przez naukowców patogenów (koronawirusy, astrowirusy oraz ortoreowirusy) zarówno u nietoperzy, jak i świń. Co zaskakujące, u trzody chlewnej nie zaobserwowano żadnych objawów klinicznych choroby.

Czy polscy hodowcy zwierząt powinni obawiać się obecności nietoperzy? Na obecną chwilę nie istnieją ku temu konkretne powody - zwierzęta te nie stwarzają zagrożenia w naszym klimacie, a ponadto są ważnym elementem ekosystemu. Dzięki nim regulowana jest m.in. populacja insektów, które mogą być źródłem niekorzystnych patogenów dla zwierząt gospodarskich.

Badanie włoskich naukowców pokazuje, że przenoszenie wirusów z gatunku na gatunek jest możliwe - brak jakichkolwiek oznak klinicznych u świń sprawia, że kwestia ta będzie wymagać dalszych szczegółowych badań.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: cenyrolnicze.pl

Podobne artykuły

KRIR - koszenie trawy

Zwierzęta

Krajowa Rada Izb Rolniczych apeluje o niekoszenie trawników. Wszystko dla dobra pszczół

Czytaj więcej >
owce

Zwierzęta

Policja zatrzymała transport owiec z Polski i Rumunii. Porażająca skala nieprawidłowości

Czytaj więcej >
bóbr

Zwierzęta

Bóbr jak wściekły rzucał się na krowy. Nastąpił finał

Czytaj więcej >
łoś

Zwierzęta

Konający łoś nie otrzymał pomocy. Weterynarz: "Gmina mi nie zapłaci"

Czytaj więcej >
konie

Zwierzęta

Tajemnicza śmierć 15 koni. Trwa dochodzenie ws. przyczyn zdarzenia

Czytaj więcej >
ASF - ponad 1000 przypadków

Zwierzęta

ASF nie traci na sile. Od początku roku potwierdzono ponad 1000 przypadków

Czytaj więcej >