świnie
unsplash.com / fot. Amber Kipp
Autor Magdalena Więckowska - 14 Lutego 2021

Włochy: naukowcy dowiedli, że pewne wirusy przechodzą z nietoperzy na świnie

Włoscy naukowcy przebadali cztery fermy trzody chlewnej - w większości z nich wykryto wirusy, których źródłem są występujące w regionie nietoperze. Mimo tego, że przenoszenie pewnych chorób z nietoperzy na świnie jest możliwe, to w klimacie umiarkowanym zdarza się to raczej rzadko - uspokajają badacze.

U świń z ferm we wschodniej części Włoch wykryto koronawirusy, astrowirusy i ortoreowirusy pochodzące od nietoperzy.

Świnie zagrożone?

Nietoperze w ostatnim czasie nie cieszą się zbyt dobrą opinią na świecie - nie jest to jednak ich wina, a raczej działalności człowieka, która polega na wydzieraniu naturalnych siedlisk tych zwierząt, polowaniu na nie oraz sprzedaży żywych i martwych osobników.

Praktyki te są kulturowo ugruntowane zwłaszcza w Azji i Afryce, a szczególnego rodzaju klimat tamtejszych regionów sprawia, że patogeny dobrze rozwijają się w organizmach nietoperzy. Czy epidemie różnych chorób (pochodzących od nietoperzy) mają szansę rozwinąć się na przykład w Europie?

Jest to mało prawdopodobne - m.in. dlatego, że w naszym kręgu kulturowym nie funkcjonują praktyki polowań czy spożywania nietoperzy. Ponadto europejski klimat jest mniej sprzyjający dla rozwoju części patogenów.

Rolnik na polu dostrzegł niebieskie światła karetki. Pomógł bez wahaniaRolnik na polu dostrzegł niebieskie światła karetki. Pomógł bez wahaniaCzytaj dalej

Mimo to zwiększone ryzyko rozwoju chorób przenoszonych przez nietoperze i inne dzikie stworzenia jest związane z rolnictwem przemysłowym, a dokładniej produkcją zwierzęcą. Wokół chlewni znajduje się większe zagęszczenie owadów, które są zachętą dla nietoperzy do nocnych łowów - w okolicach zakładają one również swoje siedliska.

Włoscy badacze wzięli pod lupę nietoperze i świnie

Badania dotyczące możliwości przenoszenia chorób z nietoperzy na świnie są niezwykle ważne - to właśnie u tych pierwszych stwierdzono obecność patogenów takich jak wirus Ebola, Nipah czy Marburg. Od nietoperzy swój początek swój bierze również świński koronawirus zespołu ostrej biegunki (SADS-CoV), który objawił się jakiś czas temu w Chinach.

Włoscy badacze sprawdzili, czy ewentualny kontakt świń z nietoperzami (np. poprzez odchody) skutkuje przenoszeniem chorób. W tym celu przebadano cztery gospodarstwa przemysłowe w zachodniej części Włoch.

W trzech z czterech ferm stwierdzono obecność poszukiwanych przez naukowców patogenów (koronawirusy, astrowirusy oraz ortoreowirusy) zarówno u nietoperzy, jak i świń. Co zaskakujące, u trzody chlewnej nie zaobserwowano żadnych objawów klinicznych choroby.

Czy polscy hodowcy zwierząt powinni obawiać się obecności nietoperzy? Na obecną chwilę nie istnieją ku temu konkretne powody - zwierzęta te nie stwarzają zagrożenia w naszym klimacie, a ponadto są ważnym elementem ekosystemu. Dzięki nim regulowana jest m.in. populacja insektów, które mogą być źródłem niekorzystnych patogenów dla zwierząt gospodarskich.

Badanie włoskich naukowców pokazuje, że przenoszenie wirusów z gatunku na gatunek jest możliwe - brak jakichkolwiek oznak klinicznych u świń sprawia, że kwestia ta będzie wymagać dalszych szczegółowych badań.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: cenyrolnicze.pl

Następny artykuł