RolnikInfo.pl Zwierzęta Włochy: naukowcy dowiedli, że pewne wirusy przechodzą z nietoperzy na świnie
unsplash.com / fot. Amber Kipp

Włochy: naukowcy dowiedli, że pewne wirusy przechodzą z nietoperzy na świnie

19 marca 2022

U świń z ferm we wschodniej części Włoch wykryto koronawirusy, astrowirusy i ortoreowirusy pochodzące od nietoperzy.

Świnie zagrożone?

Nietoperze w ostatnim czasie nie cieszą się zbyt dobrą opinią na świecie - nie jest to jednak ich wina, a raczej działalności człowieka, która polega na wydzieraniu naturalnych siedlisk tych zwierząt, polowaniu na nie oraz sprzedaży żywych i martwych osobników.

Praktyki te są kulturowo ugruntowane zwłaszcza w Azji i Afryce , a szczególnego rodzaju klimat tamtejszych regionów sprawia, że patogeny dobrze rozwijają się w organizmach nietoperzy . Czy epidemie różnych chorób (pochodzących od nietoperzy) mają szansę rozwinąć się na przykład w Europie?

Jest to mało prawdopodobne - m.in. dlatego, że w naszym kręgu kulturowym nie funkcjonują praktyki polowań czy spożywania nietoperzy. Ponadto europejski klimat jest mniej sprzyjający dla rozwoju części patogenów.

Mimo to zwiększone ryzyko rozwoju chorób przenoszonych przez nietoperze i inne dzikie stworzenia jest związane z rolnictwem przemysłowym, a dokładniej produkcją zwierzęcą . Wokół chlewni znajduje się większe zagęszczenie owadów, które są zachętą dla nietoperzy do nocnych łowów - w okolicach zakładają one również swoje siedliska.

Włoscy badacze wzięli pod lupę nietoperze i świnie

Badania dotyczące możliwości przenoszenia chorób z nietoperzy na świnie są niezwykle ważne - to właśnie u tych pierwszych stwierdzono obecność patogenów takich jak wirus Ebola, Nipah czy Marburg. Od nietoperzy swój początek swój bierze również świński koronawirus zespołu ostrej biegunki (SADS-CoV), który objawił się jakiś czas temu w Chinach.

Włoscy badacze sprawdzili, czy ewentualny kontakt świń z nietoperzami (np. poprzez odchody) skutkuje przenoszeniem chorób. W tym celu przebadano cztery gospodarstwa przemysłowe w zachodniej części Włoch.

W trzech z czterech ferm stwierdzono obecność poszukiwanych przez naukowców patogenów (koronawirusy, astrowirusy oraz ortoreowirusy) zarówno u nietoperzy, jak i świń. Co zaskakujące, u trzody chlewnej nie zaobserwowano żadnych objawów klinicznych choroby.

Czy polscy hodowcy zwierząt powinni obawiać się obecności nietoperzy? Na obecną chwilę nie istnieją ku temu konkretne powody - zwierzęta te nie stwarzają zagrożenia w naszym klimacie, a ponadto są ważnym elementem ekosystemu. Dzięki nim regulowana jest m.in. populacja insektów, które mogą być źródłem niekorzystnych patogenów dla zwierząt gospodarskich.

Badanie włoskich naukowców pokazuje, że przenoszenie wirusów z gatunku na gatunek jest możliwe - brak jakichkolwiek oznak klinicznych u świń sprawia, że kwestia ta będzie wymagać dalszych szczegółowych badań.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: cenyrolnicze.pl

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś