Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Szwajcaria. Rekomendują antykoncepcję zamiast odstrzału zwierząt
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 31.10.2023 18:29

Szwajcaria. Rekomendują antykoncepcję zamiast odstrzału zwierząt

sarna na polnej drodze
unsplash.com

W szwajcarskim kantonie genewskim, słynącym z zaangażowania w ochronę środowiska, pojawił się niecodzienny pomysł na kontrolę populacji dzikiej fauny, w tym dzików, jeleni i saren. Zamiast tradycyjnego odstrzału, stowarzyszenie Animal Equité (AEE) sugeruje zastosowanie antykoncepcji zwierzęcej.

Pilotażowy program antykoncepcji dla dzikich zwierząt

Stowarzyszenie Animal Equité (AEE) proponuje wprowadzenie innowacyjnego programu pilotażowego, który ma na celu ograniczenie populacji zwierząt leśnych za pomocą szczepionek antykoncepcyjnych. Organizacja wnioskuje, że taka metoda nie tylko skutecznie ograniczy liczebność zwierząt, ale również nie będzie naruszać zasad etycznych i ekologicznych.

Genewska inicjatywna kontra inne metody

W kantonie genewskim, gdzie polowania na zwierzęta są nielegalne od 1974 roku, inicjatywa AEE staje w opozycji do klasycznych metod kontroli populacji, jaką jest np. odstrzał części zwierząt. W przeciwieństwie do większości Szwajcarii, kanton Genewa ma autonomię w regulowaniu populacji zwierząt, co otwiera drzwi do nowatorskich podejść. 

 

Antykoncepcja dla zwierząt. 20 tysięcy podpisów w dwa dni

Animal Equité podkreśla, że w różnych częściach świata (np. na terenie Unii Europejskiej) już korzysta się z antykoncepcji zwierzęcej z dobrymi rezultatami. Petycja przeciwko odstrzałowi jeleni w lasach Versoix na terenie kantonu genewskiego, zbierając ponad 20 000 podpisów w zaledwie 2 dni, świadczy o rosnącym poparciu społecznym dla nowatorskich metod ochrony dzikiej przyrody.

 

 

źródło: farmer.pl

Tagi: Ekologia