Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Dzik

Dzik

Dzik - – gatunek dużego, lądowego ssaka łożyskowego z rodziny świniowatych (Suidae). Sus scrofa jest jedynym przedstawicielem dziko żyjących świniowatych w Europie. Jest przodkiem świni domowej.

dzika świnia
07.02.2024 19:29 Afrykański pomór świń. Prawie 100 mln zł na walkę z wirusem

W Polsce w dalszym ciągu trwa walka z wirusem przenoszonym przez dziki. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przeznaczyło fundusze na program, który ma konkretne zadanie- wzmocnienie ochrony terytorium naszego kraju przed rozwojem ASF.

dzik
08.10.2023 12:23 Warszawa. O 115 dzików mniej

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podjął w lipcu decyzję o przeprowadzeniu działań redukcyjnych w populacji dzików, mających na celu kontrolowanie liczby osobników. Wicedyrektor Andżelika Gackowska z Lasów Miejskich informuje, że do 4 października przeprowadzono odstrzał lub odłów 115 dzików, ale śmiałe zachowanie dzików w miastach nadal stanowi niemałe wyzwanie dla władz.

odstrzał sanitarny dzików
19.03.2022 02:44 Odstrzał sanitarny dzików. Wiceminister klimatu podał konkretne liczby

Wiceminister resortu klimatu i środowiska Edward Siarka poinformował, że myśliwi w ramach dotychczasowych planów łowieckich i odstrzału sanitarnego zmniejszyli populację dzików w Polsce o 1,2 miliony sztuk. Wiceminister zapowiedział dalsze, jeszcze bardziej intensywne działania w kierunku sanitarnego odstrzału dzików - zwłaszcza w Wielkopolsce i na Pomorzu. Odstrzał sanitarny dzików. Wiceminister podał konkretne liczbyWiceminister Edward Siarka podał dane dotyczące dotychczasowej liczby odstrzelonych dzików w ramach planów łowieckich i walki z afrykańskim pomorem świń na terenie naszego kraju. Z informacji przekazanych przez wiceszefa resortu klimatu i środowiska wynika, że populacja dzików skurczyła się o około 1,2 miliona sztuk. Edward Siarka w krytyczny sposób odniósł się do zarzutów wobec myśliwych, którzy mają rzekomo nie walczyć z ekspansją afrykańskiego pomoru świń na terenie kraju. Przekazał, że twierdzenia o nierealizowaniu planów łowieckich są całkowicie niezgodne z prawdą. Polityk dodał, że w mijającym roku łowieckim 2020-2021 pozyskano 380 tysięcy dzików - nieco mniej niż w ubiegłym roku, kiedy myśliwi odstrzelili 414 tysięcy zwierząt.