Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Afrykański pomór świń. Prawie 100 mln zł na walkę z wirusem
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 07.02.2024 19:29

Afrykański pomór świń. Prawie 100 mln zł na walkę z wirusem

dzika świnia
Pixabay/ambquinn

W Polsce w dalszym ciągu trwa walka z wirusem przenoszonym przez dziki. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przeznaczyło fundusze na program, który ma konkretne zadanie- wzmocnienie ochrony terytorium naszego kraju przed rozwojem ASF.

Czym objawia się ASF

Afrykański pomór świń (African Swine Fever - ASF)  to zakaźna choroba, która potrafi się bardzo szybko rozprzestrzeniać. Narażone na nią są głównie świnie domowe, świniodziki oraz dziki. Okres inkubacji choroby w środowisku naturalnym wynosi od 4-19 dni, natomiast w przypadku ostrego przebiegu znacznie szybciej, bo od 3-4 dni.

 Jeśli już zwierzęta w stadzie zostaną zarażone ASF, to niestety śmiertelność może dotknąć całej hodowli. Wirus jest niezwykle odporny na działanie niskich temperatur. Właściwości wirusa można znaleźć w krwi, kale czy tkankach zwierząt, dotyczy to głównie surowych lub niedogotowanego mięsa wieprzowego, lub z dzika i utrzymuje się przez okres od 3-6 miesięcy. 

Pierwszy raz w Polsce, wirus afrykańskiego pomoru świń został oficjalnie potwierdzony u dzików dokładnie 17 lutego 2014 roku. Stwierdzono wówczas 30 przypadków ASF u dzików oraz 2 ogniska ASF u świń. Z biegiem lat można zauważyć znaczący wzrost zakażeń tym wirusem. W 2023 roku było to już 2686 ognisk ASF u dzików i 30 ognisk ASF u świń.

Nadchodzą gwałtowne zmiany pogody. Eksperci ostrzegają

Miliony złotych przeznaczone na walkę z ASF

W związku z dalszym rozprzestrzenianiem się wirusa, ministerstwo rolnictwa zdecydowało przeznaczyć na walkę z tą groźną chorobą 97,1 mln zł. Jest to kontynuacja „Programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie”

Biorąc pod uwagę sytuację epizootyczną w odniesieniu do ASF w latach poprzednich tj. dalsze rozprzestrzenienie się choroby u dzików na terytoria kraju, w tym wystąpienie choroby na terytoriach wcześniej niezakażonych np. w województwie opolskim czy pomorskim niezbędne jest kontynuowanie monitorowania sytuacji epizootycznej dotyczącej ASF na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także jego zwalczanie w przypadku stwierdzenia choroby u świń lub u dzików – czytamy w Ocenie Skutków Regulacji Programu opublikowanej przez serwis "topagrar.pl"

Z informacji wyczytanych ze strony rządowej wynika, że głównymi przyczynami ognisk ASF w Polsce są:

⦁   nielegalny handel chorymi świniami
⦁ wprowadzenie do gospodarstwa tkanek (tusz) dzików lub świń zanieczyszczonych wirusem ASF (masarze – właścicielami chlewni),
⦁  bezpośredni kontakt między ludźmi i sprzętem z gospodarstw zanieczyszczonych wirusem, a gospodarstwami wolnymi od tej choroby,
⦁   zanieczyszczona ASFV słoma,
⦁   bezpośredni kontakt świń z dzikami lub ich odchodami.

Sposoby walki z afrykańskim pomorem świn

Resort rolnictwa zaznacza, że najczęstszą przyczyną zarażenia świń w gospodarstwie wirusem ASF jest przeniesienie go ze środowiska naturalnego, czyli od zarażonych dzików. W najgorszym wypadku istnieje ogromne ryzyko zarażenia świń w innych, okolicznych gospodarstwach, gdyż wirus może się bardzo szybko rozprzestrzeniać. Zaleca się zachowanie bioasekuracji przy hodowli trzody chlewnej, nawet dla tych najmniejszych stad. Dlatego resort rolnictwa (według unijnych wytycznych) postanowił kontynuować program również w 2024 roku. 

Strategia walki z chorobą polega na zlikwidowaniu wirusa w jak najkrótszym możliwym czasie. Obejmuje ona m. in. zabicie zwierząt w ognisku choroby i utylizację ich zwłok, kontrolę przemieszczania się zwierząt, ludzi, produktów pochodzenia zwierzęcego oraz sprzętu, oczyszczanie i dezynfekcję skażonych pomieszczeń i sprzętu, prowadzenie dochodzenia epizootycznego, perlustrację mającą na celu określenie zasięgu choroby oraz utworzenie obszarów zapowietrzonych i zagrożonych - czytamy w uzasadnieniu programu.

Główne wytyczne "programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie" zakładają:

⦁ redukcję populacji dzików prowadzoną zarówno przez polowania, jak i odstrzał sanitarny;
⦁ usuwanie potencjalnych źródeł wirusa ASF ze środowiska przyrodniczego;
⦁ prowadzenie monitoringu aktywnego i pasywnego u dzików i świń;
⦁ działania lub inwestycje służące zapobieganiu, kontroli i zwalczaniu ASF u świń i dzikich zwierząt.

Celem programu jest wczesne wykrywanie ASF w populacji świń oraz dzików przez monitorowanie choroby, kontrola występowania ASF w populacji świń i dzików na terytoriach, na których stwierdzono wystąpienie choroby czy zapobieganie rozprzestrzenianiu się ASF w populacji świń i dzików na nowych terytoriach kraju.