RolnikInfo.pl

unsplash.com / fot. J. Kemper

Odstrzał sanitarny dzików. Wiceminister klimatu podał konkretne liczby

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Wiceminister resortu klimatu i środowiska Edward Siarka poinformował, że myśliwi w ramach dotychczasowych planów łowieckich i odstrzału sanitarnego zmniejszyli populację dzików w Polsce o 1,2 miliony sztuk.

Wiceminister zapowiedział dalsze, jeszcze bardziej intensywne działania w kierunku sanitarnego odstrzału dzików - zwłaszcza w Wielkopolsce i na Pomorzu.

Odstrzał sanitarny dzików. Wiceminister podał konkretne liczby

Wiceminister Edward Siarka podał dane dotyczące dotychczasowej liczby odstrzelonych dzików w ramach planów łowieckich i walki z afrykańskim pomorem świń na terenie naszego kraju. Z informacji przekazanych przez wiceszefa resortu klimatu i środowiska wynika, że populacja dzików skurczyła się o około 1,2 miliona sztuk.

Edward Siarka w krytyczny sposób odniósł się do zarzutów wobec myśliwych, którzy mają rzekomo nie walczyć z ekspansją afrykańskiego pomoru świń na terenie kraju. Przekazał, że twierdzenia o nierealizowaniu planów łowieckich są całkowicie niezgodne z prawdą.

Polityk dodał, że w mijającym roku łowieckim 2020-2021 pozyskano 380 tysięcy dzików - nieco mniej niż w ubiegłym roku, kiedy myśliwi odstrzelili 414 tysięcy zwierząt.

Wiceminister o negatywnej narracji i dalszych planach odstrzału dzików

Zdaniem wiceministra klimatu i środowiska Edwarda Siarki negatywna narracja wprowadzana przez pewne środowiska rolnicze, w tym Agrounię, sprawia, że konflikt między rolnikami a myśliwymi niepotrzebnie się zaognia.

Polityk wskazał, że choć odstrzał sanitarny dzików w kierunku zatrzymania ekspansji ASF jest ważny, to należy pamiętać, że choroba rozprzestrzenia się głównie z winy człowieka wskutek niestosowania się do zasad bioasekuracji.

Edward Siarka przekazał, że odstrzał dzików ma być zintensyfikowany - zgodnie z myśliwymi i Naczelną Radą Łowiecką podjęto decyzję o podniesienie planów odstrzału tych zwierząt o 100%. Decyzją Głównego Lekarza Weterynarii wyznaczono także siedem powiatów na terenie Polski, gdzie dziki mają być całkowicie wyeliminowane.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Ogłoszono siedem propozycji dla rolników w ramach Polskiego Ładu

  • Agrounia będzie blokować zakłady nawozowe. Akcja rusza 11 października

  • Nowa ustawa o rolnictwie ekologicznym. Zmiany od początku 2022 roku

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: farmer.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Podpalacz słomy ujęty przez policjantów. Oniemieli, gdy wydało się, kim jest
Czytaj więcej >

Wiadomości

Minister Grzegorz Puda skomentował strajki rolników. Odniósł się do postulatów Agrounii
Czytaj więcej >

Wiadomości

Rolnik nie chciał oddać swojej ziemi pod gazociąg. Zatrzymała go policja
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ogromne straty rolników z gminy Stupsk. Od jesieni ubiegłego roku zalewane są ich łąki i grunty orne
Czytaj więcej >

Wiadomości

Rolnik oskarżony o spowodowanie lokalnej katastrofy ekologicznej. Grozi mu do 8 lat więzienia
Czytaj więcej >

Wiadomości

IMGW wydało ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Alerty obowiązują w 6 województwach
Czytaj więcej >
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]