Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Odstrzał sanitarny dzików. Wiceminister klimatu podał konkretne liczby
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:44

Odstrzał sanitarny dzików. Wiceminister klimatu podał konkretne liczby

odstrzał sanitarny dzików
unsplash.com / fot. J. Kemper

Wiceminister resortu klimatu i środowiska Edward Siarka poinformował, że myśliwi w ramach dotychczasowych planów łowieckich i odstrzału sanitarnego zmniejszyli populację dzików w Polsce o 1,2 miliony sztuk.

Wiceminister zapowiedział dalsze, jeszcze bardziej intensywne działania w kierunku sanitarnego odstrzału dzików - zwłaszcza w Wielkopolsce i na Pomorzu.

Odstrzał sanitarny dzików. Wiceminister podał konkretne liczby

Wiceminister Edward Siarka podał dane dotyczące dotychczasowej liczby odstrzelonych dzików w ramach planów łowieckich i walki z afrykańskim pomorem świń na terenie naszego kraju. Z informacji przekazanych przez wiceszefa resortu klimatu i środowiska wynika, że populacja dzików skurczyła się o około 1,2 miliona sztuk.

Edward Siarka w krytyczny sposób odniósł się do zarzutów wobec myśliwych, którzy mają rzekomo nie walczyć z ekspansją afrykańskiego pomoru świń na terenie kraju. Przekazał, że twierdzenia o nierealizowaniu planów łowieckich są całkowicie niezgodne z prawdą.

Polityk dodał, że w mijającym roku łowieckim 2020-2021 pozyskano 380 tysięcy dzików - nieco mniej niż w ubiegłym roku, kiedy myśliwi odstrzelili 414 tysięcy zwierząt.

Wiceminister o negatywnej narracji i dalszych planach odstrzału dzików

Zdaniem wiceministra klimatu i środowiska Edwarda Siarki negatywna narracja wprowadzana przez pewne środowiska rolnicze, w tym Agrounię, sprawia, że konflikt między rolnikami a myśliwymi niepotrzebnie się zaognia.

Polityk wskazał, że choć odstrzał sanitarny dzików w kierunku zatrzymania ekspansji ASF jest ważny, to należy pamiętać, że choroba rozprzestrzenia się głównie z winy człowieka wskutek niestosowania się do zasad bioasekuracji.

Edward Siarka przekazał, że odstrzał dzików ma być zintensyfikowany - zgodnie z myśliwymi i Naczelną Radą Łowiecką podjęto decyzję o podniesienie planów odstrzału tych zwierząt o 100%. Decyzją Głównego Lekarza Weterynarii wyznaczono także siedem powiatów na terenie Polski, gdzie dziki mają być całkowicie wyeliminowane.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: farmer.pl

Tagi: Dzik PZŁ