RolnikInfo.pl Biznes W Polsce wybija się świnie, w Danii - dziki. Porażający bilans skutków ASF
unsplash.com / fot. Brittany Sawyer

W Polsce wybija się świnie, w Danii - dziki. Porażający bilans skutków ASF

19 marca 2022

Afrykański pomór świń wyprowadził z równowagi cały rynek trzody chlewnej w Polsce. Szacuje się, że od początku 2021 roku w związku z ogniskami ASF wybito w naszym kraju około 35 tysięcy świń. Polscy rolnicy apelują do rządu o zdecydowane działania i redukcję populacji dzików.

W tym samym czasie hodowcy trzody chlewnej wskazują, że w Danii w ciągu trzech lat całkowicie wybito populację dzików liczącą 157 sztuk.

ASF, dziki i różne punkty widzenia

Pośród burzliwych dyskusji na temat stanu rolnictwa, sektora trzody chlewnej, metod walki z afrykańskim pomorem świń pewne jest jedno - ostatnie lata w rolnictwie zdecydowanie nie należą do łatwych.

Od początku 2021 roku w Polsce potwierdzono 48 ognisk ASF, w wyniku czego wybito około 35 tysięcy sztuk świń. Rolnikom wypłacono blisko 1,5 miliona złotych odszkodowań.

Pomimo obietnicy MRiRW dotyczącej przekazania dodatkowych funduszy na bioasekurację gospodarstw , sytuacja hodowców trzody chlewnej nie ulega poprawie. Rolnicy coraz częściej domagają się od polityków podjęcia bardzo zdecydowanych działań - jednym z nich miałaby być drastyczna redukcja populacji dzików w Polsce.

Wiele osób uznaje dziki za główne wektory przenoszące afrykański pomór świń na kolejne regiony w kraju. Inni wskazują, że głównym winowajcą transmisji ASF jest człowiek i jego nieodpowiedzialne zachowanie.

W Danii dzików już nie ma

Kontrowersyjnym przykładem polityki przeciw ASF są działania przedsięwzięte przez duńskie władze, które zdecydowały o całkowitym wytrzebieniu populacji dzików w swoim kraju.

Odstrzał 157 sztuk zwierząt zajął Duńczykom trzy lata - latem 2021 roku poinformowano o tym, że w kraju nie występuje ani jeden wolno żyjący dzik.

Warto przy tym pamiętać, że gdyby taka sama operacja eliminacji całego gatunku miałaby mieć miejsce w Polsce, należałoby zabić aż 270 tysięcy zwierząt. Nie trzeba zatem dodawać, że skala przedsięwzięcia w Polsce jest nieporównywalna do działań w Danii.

Przeciwnicy zabijania dzików wskazują, że masowa redukcja populacji zwierząt tego gatunku negatywnie wpłynie na lokalny ekosystem i skutecznie zaburzy jego funkcjonowanie.

Z drugiej strony hodowcy trzody chlewnej są w coraz gorszym położeniu, a ASF zatacza coraz szersze kręgi na polskiej wsi.

W wyniku szalejącego afrykańskiego pomoru świń liczba polskich gospodarstw zajmujących się hodowlą świń zmalała: zgodnie z danymi ARiMR 1 stycznia 2020 roku było ich 124,7 tysięcy. Rok później było to tylko 84,7 tysięcy gospodarstw.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: agropolska.pl, tech.wp.pl

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś