W ten sposób rolnicy mogą stracić krocie. Oszuści tylko na to czekają
Liczba internetowych i telefonicznych oszustw rośnie, coraz lepsza jest jakość ich przygotowania, a wolni od zagrożenia nie są także rolnicy. Państwowe instytucje zwracają uwagę na trwające kampanie cyberprzestępcze wykorzystujące programy dotacji.
Pilne ostrzeżenie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wydał ważny komunikat o trwającej kampanii cyberprzestępczej . Działalność NFOŚiGW została dostrzeżona przez internetowych i telefonicznych oszustów i jest wykorzystywana, by okradać rolników z oszczędności.
Fundusz przypomina także, w jaki sposób weryfikować autentyczność źródeł informacji o dotacjach oraz upewniać się, że podejmowany z rolnikami kontakt nie jest próbą oszustwa.
Oszuści polują na rolników ubiegających się o dopłaty i dotacje
W komunikacie czytamy, że oszuści stosują 3 główne kanały komunikacji: kontakt telefoniczny, mailowy oraz osobisty. Najczęściej podają się za pracowników NFOŚiGW i oferują pomoc. W przypadku prób okradzenia rolników chodzi najczęściej o odpłatną pomoc w przygotowaniu wniosków o dotację .
W rzeczywistości nie mają oni nic wspólnego z NFOŚiGW, a ich celem jest wyłudzenie od rolników pieniędzy za konsultacje. Co więcej, ich tzw. pomoc do niczego nie prowadzi, gdyż ich programy dopłat są fikcyjne , a rolnicy nigdy nie otrzymają w ten sposób żadnych pieniędzy:
Podmioty te oferują pomoc w składaniu wniosków o dotacje, a także proponują dostęp do programów dofinansowania, które w rzeczywistości nie istnieją. Podkreślamy, że nie delegujemy swoich pracowników do pracy w terenie ani nie oferujemy płatnej pomocy w wypełnianiu wniosków.
Choć skala zjawiska nie jest znana, to z komunikatu można wywnioskować, że nie chodzi o pojedynczych oszustów, lecz o całe podmioty wyspecjalizowane w tego rodzaju przestępczej działalności.
Jak się chronić przed oszustwem i kradzieżą?
NFOŚiGW opublikowało zalecenia, które pozwolą ograniczyć niebezpieczeństwo utraty pieniędzy. Można je sprowadzić do unikania jakichkolwiek kontaktów z osobami podającymi się za pracowników instytucji oferującymi odpłatną pomoc w wypełnianiu wniosków.
Zwraca się także uwagę na adresy stron internetowych - te należące do NFOŚiGW będą zawsze w domenie gov.pl , np. www.nfosigw.gov.pl, www.czystepowietrze.gov.pl, www.mojprad.gov.pl, www.mojecieplo.gov.pl, www.mojaelektrowniawiatrowa.gov.pl.
Ponadto rekomendowane jest, aby do pracy nad wnioskami korzystać z Generatora wniosków o dofinansowanie , który dostępny jest pod adresem gwd.nfosigw.gov.pl.