Pieniądze to powszechnie akceptowalne środki płatnicze, oznaczające wartość danej usługi lub produktu, w teorii będąc symbolem odzwierciedlającym również jakość i przydatność czyjejś pracy lub czyjegoś biznesu. Pieniądze od początków cywilizacji stanowią podwalinę dobrowolnej wymiany handlowej, stanowiąc narzędzie ułatwiające przeprowadzanie operacji gospodarczych.
W czasach najdawniejszych ludzie nie posługiwali się pieniądzem, zamiast tego stosując barter – czyli handel wymienny. To właśnie dla wygody barter został zastąpiony pieniądzem kruszcowym. Początkowo monety bito z brązu, miedzi czy nawet żelaza, szybko jednak przechodząc na złoto i srebro. Współcześnie zastosowanie znajduje pieniądz fiducjarny (bez pokrycia w złocie), który może przybierać różnorodne formy.
Aby pieniądz mógł należycie pełnić swoją funkcję, to musi posiadać pewne cechy. Do siedmiu podstawowych cech należy jego poręczność, stabilność, jednolitość, trwałość, podzielność, rozpoznawalność i powszechna akceptowalność.
Choć niegdyś pieniądze znajdowały pokrycie w złocie, co w dużej mierze zabezpieczało je przed inflacją, dzisiaj możemy mówić jedynie o pieniądzu fiducjarnym, a więc emitowanym przez banki centralne wedle ich woli.
W swej formie pieniądze nie odbiegają jednak od korzeni, choć pojawiło się wiele nowych form. Wyróżniamy dziś banknoty i monety (gotówkę), ale także pieniądz bezgotówkowy, a więc przede wszystkim pieniądz elektroniczny. Czymś pośrednim pomiędzy pieniądzem, a instrumentem finansowym są weksle, czeki, obligacje czy bony.
Szczególnym i najnowszym rodzajem pieniędzy są kryptowaluty (pieniądz emitowany w ramach kryptografii) jednak nie cieszy się on powszechną akceptowalnością.
W oszczędzaniu pieniędzy możemy mieć różne cele. Nierzadko zadowoli nas po prostu ograniczenie konsumpcji na rzecz krótkotrwałych i niewielkich – acz stabilnych – zysków. W wielu sytuacjach chcielibyśmy jednak nieco bardziej przyłożyć się do oszczędzania, by potencjalnie zgromadzić fortunę w przeciągu kilku kolejnych lat.
Jeżeli zależy nam na tym, by osiągnąć relatywnie szybki jak na standardy oszczędzania zysk, a nie dysponujemy zbyt dużym kapitałem, to możemy postawić na lokaty bankowe czy obligacje Skarbu Państwa. Jeżeli mamy trochę więcej gotówki, to warto zainwestować ją w nieruchomości.
Jeśli jednak chcielibyśmy upewnić się, że gromadzone przez nas pieniądze nie tylko nie stracą na wartości, ale znacznie na niej zyskają w przeciągu na przykład dwóch dekad, to zdecydowanie najlepszą z opcji będzie zainwestowanie w złoto.
Pokaż więcej
Raport "Indeks cen w sklepach detalicznych" autorstwa UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito, jasno pokazuje podwyżki cenowe w sklepach detalicznych we wrześniu. Trend wzrostowy utrzymuje się od wielu miesięcy i nic nie wskazuje na to, by codzienne zakupy były tańsze. Wzrost cenowy o dziwo najbardziej uderzył w warzywa i owoce. Jaka jest skala drożyzny?
Rolnik z jednej z mazurskich wsi, z myślą o rozbudowie gospodarstwa rolnego, pożyczył od sąsiadki kolosalną sumę pieniężną. Początkowo spłacał dług regularnie, jednak potem zaprzestał. Kobieta nasłała na dłużnika komornika, jednak ten nie może nic wskórać. Mężczyzna zamiast zainwestować w gospodarstwo, zarejestrował je jako miejsce kultu religijnego.
Rozpoczęła się już kalendarzowa jesień, a o tej porze roku z drzew spadają nie tylko liście, ale też i kasztany. Z małych kulistych owoców kasztana w dzieciństwie robiono ludziki lub zwierzęta, natomiast obecnie można na nich zarobić. Skupy kasztanów już otwarte. Sprawdź, ile można dostać za kilogram w skupie i jakie mają zastosowanie.
Wielu rolników może skorzystać ze specjalnego dofinansowania realizowanego w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027. Jest o co się starać, bowiem wysokość wsparcia to aż 120 000 złotych. Czasu jest jednak niewiele. Nabór wniosków trwa do 20 września. Kto konkretnie może skorzystać z dofinansowania? Przedstawiamy szczegóły.
W niedzielę odbyła się kolejna już coroczna aukcja koni w Janowie Podlaskim (woj. lubelskie). Na aukcję wystawiono w sumie 15 klaczy i trzy ogiery. Sprzedano 10 koni na łączną kwotę prawie 640 tys. euro. Najdroższym koniem była 15-letnia klacz o imieniu Zigi Zana ze stadniny w Michałowie. Wylicytował ją nabywca z Belgii. Minister rolnictwa tuż po aukcji oznajmił, że trwa uzdrawianie sytuacji w stadninie, nawiązując przy tym do rządów PiS. Mocne słowa.
Od 1 sierpnia można składać wnioski o przyznanie bonu energetycznego. "Naszym celem jest ochrona obywatelek i obywateli, dlatego mamy niższą cenę maksymalną dla prądu oraz bon energetyczny. To nasze narzędzie do walki z ubóstwem energetycznym"- wyjaśniła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Komu należy się ten dodatek osłonowy oraz ile można otrzymać w ramach bonu energetycznego? Zobaczcie sami.
Każdy kolejny rok to gwarantowane podwyżki cen w sklepach, podwyżki podatków czy usług. Początek 2025 roku także zacznie się wyższymi kwotami opłat. Mowa tu o podwyżce m.in. podatku od psa, ale nie tylko. Właściciele będą zmuszeni dopłacić do obowiązującej kwoty podatku o 2,7 % więcej. Skąd takie zmiany i kto nie musi płacić podatku od czworonoga?
Wszelkie zmiany zapowiedziane przez rząd, z dniem dzisiejszym wchodzą z impetem w życie. Z przyjemnej strony podwyżek, od dziś będzie obowiązywać wyższa minimalna kwota wynagrodzenia, ale co gorsze również opłaty za prąd, gaz czy mandaty za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jakie podwyżki będą czekać rolników? Nie są to dobre wieści.
Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją z Ostrołęki, szukają kolejnych pokrzywdzonych w głośnej sprawie wyłudzania potężnych kwot na poczet zaliczek i sprowadzania maszyn rolniczych z USA. 29-letni mieszkaniec Łomży Mateusz M., oszukał 3 osoby na przełomie 2022-2023 roku, na kwotę ponad 870 tys. złotych. Podejrzany został zatrzymany, grozi mu do 15 lat odsiadki w więzieniu.
Już od poniedziałku 1 lipca wzrośnie minimalne wynagrodzenie za pracę w Polsce. Co jednych ucieszy, innych będzie doprowadzać na skraj rozpaczy. Powodem będzie analogiczny do podniesienia stawki pensji minimalnej, wzrost kar za brak posiadania polisy OC oraz budynków rolniczych. Ile trzeba będzie zapłacić "po nowemu" za brak OC ciągnika? Kwoty mogą zaskoczyć.
Cena za badanie techniczne pojazdów od 20 lat pozostaje niezmienna. Taki stan rzeczy nie jest na rękę właścicielom stacji kontroli pojazdów, którzy oczekują waloryzacji opłat. W tym celu udali się z apelem do Ministerstwa Infrastruktury. Resort szuka idealnych rozwiązań zarówno dla przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów, jak i dla właścicieli aut oraz ciągników. O jakiej kwocie za przegląd mowa? Zobaczcie sami.
W mediach społecznościowych pojawił się ostatnio najnowszy film Ani Bardowskiej z serii Q&A. Bohaterka programu “Rolnik szuka żony” zmierzyła się w nim z ogromem pytań, które dostawała od obserwatorów. Wśród nich pojawiło się pytanie o pieniądze. Ania zniesmaczona postanowiła raz na zawsze uciąć spekulacje i ujawnić, że od dłuższego czasu pracuje.
Izba Zbożowo-Paszowa alarmuje o coraz mniejszej podaży ziarna na rynku zbożowym. To efekt wstrzymywania się polskich rolników ze sprzedażą, którzy czekają od kwietnia na postępy resortu rolnictwa nad rozporządzeniem w sprawie dopłat do sprzedanego ziarna.
Już 15 marca mija termin pierwszej kwartalnej opłaty za podatek rolny w 2024 roku. Od czego zależy wysokość podatku rolnego oraz jakie kwoty w tym roku będą zmuszeni opłacić posiadacze ziem? Kto jest zwolniony z opłaty podatku rolnego? Sprawdziliśmy to.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zmienia od 1 kwietnia 2024 roku stawki na ubezpieczenie zdrowotne. Kto musi obowiązkowo opłacać składkę zdrowotną w KRUS? Ile wyniesie nowa stawka składki i do kiedy należy ją opłacić? Przedstawimy konkretne dane.
Uważasz, że wieś to miejsce z perspektywami dla młodych? Chcesz pokazać zalety życia z dala od miejskiego zgiełku? Nagraj film promujący polską wieś i prześlij go na adres MRiRW. Najlepsze z przesłanych prac zostaną wyróżnione nagrodami pieniężnymi
Na koniec I półrocza br. KRD odnotował spadek liczby rolników – przedsiębiorców rdr. o 13,5%. Do tego łączne zadłużenie zmniejszyło się o 2,6% rdr. Z kolei w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK, rdr. ubyło 3,2% rolników. Ponadto o 4% rdr. spadła suma zaległości. W pierwszym z rejestrów średnie zadłużenie rdr. wzrosło o 12,6%, a w drugim – zmalało o 0,8%. Z danych KRD wynika też, że o 19 dni wydłużył się okres, w którym statystyczny rolnik zalegał ze spłatą zobowiązań. Jednak eksperci twierdzą, że ww. dane nie oddają faktycznej sytuacji. Przewidują, że problemy rolników przybiorą na sile na przełomie III i IV kwartału br. Do tego wskazują, że w kolejnych okresach rolników mogą dobić nowe problemy – wcześniej pojawiające się na mniejszą skalę, tj. zmiany klimatyczne, przez które będą popadać w coraz to większe kłopoty finansowe.
Lipiec bieżącego roku okazał się być trudnym miesiącem dla producentów podstawowych produktów rolnych. Za niemalże każdy produkt zaliczany do tej grupy, na skupie proponowano niższe ceny, zarówno w stosunku do poprzedniego miesiąca, jak i analogicznego okresu w zeszłym roku. Tendencja ta ominęła jedynie jedną grupę rolników.
Ministerstwo Cyfryzacji oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy (NASK) przypominają o zachowaniu czujności podczas robienia zakupów w Internecie. W nowej kampanii ostrzegającej przed oszustami eksperci radzą, na co zwracać uwagę podczas zakupów.
Rok 2023 pokazał wszystkim, że ceny nawet tych produktów, które przez wiele lat utrzymywały się na stabilnych, niskich poziomach, mogą nagle poszybować w górę. Tym razem mowa o cebuli. Polscy producenci tego warzywa w pierwszym kwartale 2023 roku mieli okazję do radości, w związku z rosnącymi cenami skupu tego warzywa. Wysokie ceny w marketach utrzymują się nadal. Jednak producenci nie cieszą się już z takich zysków, jak na początku bieżącego roku. Wręcz przeciwnie, opłacalność produkcji cebuli zaczyna być wątpliwa.
W związku z unijną dyrektywą w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko, konieczne jest dostosowanie polskiego prawa do rozwiązań akceptowanych przez Unię Europejską. Projekt przyjęty przez Radę Ministrów nie spotkał się z aprobatą organizacji z sektora rolno-spożywczego. Związkowcy z Krajowego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ “Solidarność” ubiegają się o wprowadzenie nowelizacji ustawy. Podkreślają, że chodzi o dobro obu stron: producentów oraz konsumentów żywności.
Indeks cen żywności FAO (FFPI) jest miarą miesięcznych zmian międzynarodowych cen koszyka towarów. Eksperci informują, że ceny koszyka towarów wzrosły nieznacznie w minionym miesiącu. Co było tego przyczyną?
Coca-cola to niekwestionowany lider napojów bezalkoholowych w Polsce. Od wielu lat czarne napoje gazowane cieszą się stale rosnącą popularnością wśród konsumentów. Nie zmieniła tego nawet szalejąca inflacja. W związku ze wzrostem kosztów energii oraz materiałów niezbędnych do produkcji, w 2023 roku znacząco wzrosła cena wszystkich produktów oferowanych przez Coca-Colę. Pomimo tego, popyt na kultowy napój przerósł najśmielsze oczekiwania producentów.
Obserwowany od dłuższego czasu kryzys finansowy dotyka wiele osób w Polsce. Jak podają eksperci, pierwsze półrocze 2023 r. przyniosło zwiększenie ogólnej liczby kradzieży w sklepach. Dane liczbowe są zaskakujące i nie pozostawiają złudzeń.
Spadające z drzew jabłka, to nie niestety nie jedyne spadki obserwowane w kwestii tych owoców. Eksperci informują o obniżkach cen w skupach oraz zmniejszeniu światowej produkcji jabłek.
Tegoroczne niskie zbiory owoców nie przyniosły producentom korzystnych warunków cenowych. Jakby tego było mało, w sezonie na polski rynek trafiały tańsze owoce z importu, które były sprzedawane przez duże sieci handlowe. Kłopoty na rynku owoców miękkich nie ominęły producentów czereśni.
W ostatnim czasie ogromną uwagę mediów przykuwała sytuacja plantatorów malin. Przyszedł czas na producentów porzeczek, których zbiory są nadal opóźniane ze względu na brak chęci podejmowania skupu przez duże zakłady przetwórcze.
Od 1 lipca 2023 roku rusza wydawanie świadczeń pieniężnych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa, nawet w przypadku pobierania świadczenia emerytalno-rentowego z ZUS lub innego organu rentowego.