Rolnicy muszą na to uważać. Nawet 1500 zł kary, w skrajnych przypadkach więzienie

Wiosna to moment, w którym długo nieużywane maszyny znów wyjeżdżają na drogę i są wykorzystywane do pracy gospodarskiej. Na polach nie brakuje pracy, która może znacząco wpłynąć na stan ciągników i innego sprzętu. Warto wziąć to pod uwagę po zakończeniu prac. Jeśli nie zadbamy o ten jeden szczegół, możemy ponieść odpowiedzialność.
Wiosna to czas pracy na polu
Wiosna to dla rolników jeden z najbardziej intensywnych okresów w roku. To czas przygotowań do nowego sezonu upraw i wykonywania wielu niezbędnych prac polowych. To moment, w którym istotne jest między innymi spulchnianie gleby pod zasiewy, siew zbóż jarych i warzyw, a także nawożenie gleby w celu zwiększenia ich żyzności. Przed wyruszeniem na pole, do czego będzie nam potrzebny sprzęt, warto zadbać o odpowiedni stan techniczny wykorzystywanego przez nas ciągnika.

Aby to zrobić, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów:
- silnik i układ napędowy,
- skrzynię biegów i układ hydrauliczny,
- instalację elektryczną i akumulator,
- koła i układ jezdny,
- hamulce i układ kierowniczy.
Dopiero z odpowiednio przygotowanym sprzętem powinniśmy wybrać się na drogę i skierować się na uprawianą przez nas ziemię. Według Głównego Urzędu Statystycznego oraz opracowań rolniczych nawet więcej niż 60 proc. rolników posiada pola oddalone od gospodarstwa o więcej niż 1 kilometr, a około 30 do 40 proc. z nich musi regularnie dojeżdżać do nich drogami publicznymi. To może spowodować różne utrudnienia, jednak o jednej rzeczy trzeba zawsze pamiętać.

Tak oczyścisz ciągnik przed trasą
Po kilku godzinach intensywnej pracy na polu, zwłaszcza w okresie wiosennym lub jesiennym, ciągnik może być bardzo mocno zabrudzony – zarówno z zewnątrz, jak i w trudno dostępnych miejscach. Zabrudzenia te mają różny charakter w zależności od rodzaju wykonywanej pracy, wilgotności gleby, typu nawozów i maszyn towarzyszących. To między innymi najpowszechniejsze zabrudzenia ziemią i błotem, chemiczne, olejowe, a także resztki roślin, które przyczepią się do maszyny. Dbanie o czystość sprzętu to nie tylko przedłużanie ich żywotności, ale również obowiązek rolników.

Ważne jest, aby przed opuszczeniem pola i powrotem do domu zadbać o czystość ciągnika tak, aby nie narazić się na przykre konsekwencje. Wśród zasad, które warto wdrożyć, można wyróżnić przede wszystkim:
- regularne czyszczenie błotników i nadkola,
- oczyszczanie kół i podwozia przed wyjazdem na asfalt,
- instalacja rusztu z kratownicy lub starej siatki przed wyjazdem z pola, aby zrzucić z kół część błota,
- zabezpieczenie ładunku na przyczepach.
W ten sposób doraźnie zadbamy o dobry stan naszego ciągnika, co znacząco usprawni okresowe i zdecydowanie bardziej dogłębne czyszczenie. Jest jednak jeszcze jeden powód, dla którego warto o to zadbać. Okazuje się, że brudny ciągnik pozostawiający za sobą ślady może być źródłem niemałych kłopotów. Kodeks wykroczeń jasno określa zasady w tym zakresie, tego nie wolno robić.
Zobacz: 200 tysięcy dopłaty dla rolników. Nabór wniosków rusza niebawem, trzeba to wiedzieć
Za takie zachowanie nawet 1500 złotych grzywny
Okazuje się, że zaniedbanie ciągnika po wielogodzinnej pracy w polu może nieść za sobą wiele przykrych konsekwencji. Według art. 91 Kodeksu wykroczeń, za pozostawienie zanieczyszczeń na drodze jest karalne ze względu na możliwość doprowadzenia do bardzo poważnych zagrożeń na drodze. Jeśli nie uda nam się w odpowiedni sposób doczyścić pojazdu i mimo wszystko będzie on pozostawiał za sobą błotniste ślady, mamy obowiązek je wyczyścić.
Można to zrobić między innymi szczotą ręczną lub mechaniczną, która sprawnie poradzi sobie z przykrym incydentem. Pozostawienie błota celem jego wyschnięcia jest niedopuszczalne i grozi mandatem. Niektóre gminy oferują pomoc w sprzątnięciu zabrudzeń jezdni, w takim przypadku warto zwrócić się do sołectwa lub gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej.
Pozostawienie zabrudzeń na drodze, jak już wiemy, może grozić poważną karą. W przypadku niewielkich incydentów może się skończyć na naganie, jednak policja ma prawo do wystawienia mandatu na kwotę do 1500 złotych. To jednak nie wszystko konsekwencje, które mogą spotkać rolnika. Jeśli pozostawione przez niego zabrudzenia doprowadzą do wypadku drogowego, skutki mogą być znacznie poważniejsze.
Kodeks Karny przewiduje karę pozbawienia wolności do 3 lat za spowodowanie wypadku z obrażeniami ciała, a w przypadku śmierci lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, kara może wynieść od 6 miesięcy do 8 lat. Jeśli śledztwo wykaże, że wypadek drogowy został spowodowany przez pozostawione zabrudzenia na drodze, to właśnie osoba, która je pozostawiła, może zostać pociągnięta do odpowiedzialności.
Warto jednak pamiętać, że nie każde najmniejsze zabrudzenie spełnia definicję z Kodeksu wykroczeń. Policja wskazuje, że chodzi tylko o te sytuacje, które mogą doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze.




































