RolnikInfo.pl
opłaty

Marek BAZAK/East News

Wiadomo, o ile wzrosną opłaty za wodę i ścieki. Kwoty uderzą w tysiące osób?

21 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Gościem Sygnałów Dnia Programu 1 Polskiego Radia był prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca. Zdradził on, że choć większość samorządów chciało podwyżki opłat za utylizację ścieków i dostarczanie wody na poziomie 20%, to w rzeczywistości kwoty te wzrosną o niecałe 8%.

W praktyce będzie to oznaczało wzrost kosztów odbioru ścieków i dostarczania wody o około 80-90 groszy miesięcznie w przeliczeniu na jedną osobę.

Wzrosty opłat za wodę i ścieki

Jeszcze niedawno informowaliśmy o tym, że Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie jest w trakcie ustalania wysokości taryf opłat za doprowadzanie wody i utylizację ścieków z gospodarstw domowych na kolejne trzy lata.

Wiele osób - w tym rolników - bardzo obawiało się bolesnych podwyżek opłat, zwłaszcza, że informacje w tym zakresie były początkowo bezlitosne: większość samorządów chciało znacznego ich podwyższenia, sięgającego nawet 20%.

Oznaczałoby to rosnące koszty produkcji żywności, co - w dalszej kolejności - wpłynęłoby albo na gorszą sytuację finansową rolników, albo na przerzucenie dodatkowych opłat na dalsze ogniwa łańcucha dostaw.

Państwowe Gospodarstwo Wodne weryfikowało jednak apetyty lokalnych samorządów co do wysokości przyszłych rachunków - okazało się wkrótce, że po negocjacjach wzrosty kosztów odprowadzania ścieków i dostarczania wody będą wyższe o niecałe 8%.

Wpływ inflacji i kosztów pracy

W związku ze zmianami taryfowymi do Wód Polskich trafiło 2335 wniosków od lokalnych samorządów. Urzędnicy Państwowego Gospodarstwa Wodnego zatwierdzili propozycje zmiany cen w 900 przypadkach.

W 800 sytuacjach PGW Wody Polskie nie umożliwiło samorządom na podniesienie cen opłat za wodę i ścieki do oczekiwanego przez nich poziomu.

Aktualnie nadal rozważa się finalne decyzje w kwestii wysokości opłat na kolejne trzy lata w przypadku 150 wniosków przesłanych przez samorządy.

Jak podaje prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego w rozmowie z Programem 1 Polskiego Radia, gdyby aktualne ceny obowiązywały przez kolejne trzy lata, oznaczałoby to tak naprawdę obniżkę cen.

Powodem są tutaj stale rosnące koszty pracy zakładów wodno-kanalizacyjnych, energii i inflacji.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Byk zaatakował rolnika. Do gospodarstwa przyleciał śmigłowiec LPR

  • Rolnik wjechał na drogę kombajnem z hederem. Zmiażdżył część auta

  • 77-latek nie ustąpił pierwszeństwa. Ursus rozsypał się w drobny mak

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: agropolska.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

gaz

Nadchodzą kolejne podwyżki cen gazu w 2022 roku. Niekorzystne wieści dla rolników

Czytaj więcej >
biedronka sadownicy jabłka

Sadownicy strajkowali przed Biedronką. Padły mocne słowa

Czytaj więcej >
sadownicy

Sadownicy płacą 15 zł brutto za godzinę zbioru jabłek. Brak chętnych

Czytaj więcej >
mrirw nawozy ceny

MRiRW przedstawiło swoje stanowisko ws. cen nawozów rolniczych

Czytaj więcej >