Wielka Brytania: rolnicy wylewają dziesiątki tysięcy litrów mleka. Powód jest jeden
Brytyjskie media poinformowały o niepokojącej sytuacji, która ma miejsce w części gospodarstw rolnych na Wyspach: gospodarze są zmuszeni wylewać dziesiątki tysięcy litrów mleka ze względu na braki zatrudnienia w sektorze transportu, a także rosnące koszty produkcji i niedobór pracowników na farmach.
Mleko, które produkowane jest przez brytyjskich rolników, jest skazane na zmarnowanie, ponieważ - mówiąc prosto - nie ma pracowników, którzy mogliby odebrać je samochodami ciężarowymi.
Farmy mleczne w Wielkiej Brytanii przechodzą trudne chwile
Brexit, który wywołał zmiany prawne w kwestii zatrudnienia, skutecznie zniechęcił wielu obcokrajowców do powrotu na Wyspy Brytyjskie w celach zarobkowych. Efekty opisanego mechanizmu nastały bardzo szybko: w Zjednoczonym Królestwie zaczęło brakować kierowców ciężarówek, co uderzyło m.in. w łańcuchy dostaw żywności.
Choć wielu Brytyjczyków obawia się stanu zatowarowania sklepów przed nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia, to problemy z transportem chwieją gospodarką już teraz - właściciele farm mlecznych wylewają dziesiątki tysięcy litrów mleka tylko dlatego, że brakuje pracowników, którzy mogliby je odebrać do hurtowni.
Brytyjscy rolnicy obawiają się, że a ktualna sytuacja jest dopiero niewinnym początkiem prawdziwych problemów, które nadejdą w kolejnych tygodniach.
Rolnicy płaczą nad rozlanym mlekiem
Redakcja anglojęzycznego portalu Sky News zacytowała słowa jednego z brytyjskich hodowców bydła mlecznego, który poprosił dziennikarzy o anonimowość:
- Jest to przejmujące i emocjonalnie wyczerpujące, kiedy produkujesz mleko i na koniec dnia musisz je wylać - powiedział mężczyzna, odnosząc się do aktualnej sytuacji w swoim gospodarstwie.
Hodowca dodał, że od początku sierpnia był zmuszony wylać cztery pełne ładunki mleka. Dla porównania rolnik dodał, że podobna sytuacja zdarzyła mu się dwa lub trzy razy w ciągu 45 lat ze względu na złe warunki pogodowe.
Gospodarstwa brytyjskich producentów mleka utrzymują się bardzo często na granicy opłacalności , a dodatkowe tąpnięcia takie jak brak floty transportowej czy przerwanie łańcuchów dostaw ze względu na pandemię COVID-19 są często gwoździem do trumny dla setek osób pracujących w sektorze rolnym.
Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:
-
Ogłoszono siedem propozycji dla rolników w ramach Polskiego Ładu
-
Nadchodzą kolejne podwyżki cen gazu w 2022 roku. Niekorzystne wieści dla rolników
-
GUS: nowe dane dotyczące produkcji warzyw gruntowych w Polsce
Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl
Źródło: news.sky.com