Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Ceny > Nadchodzą kolejne podwyżki cen gazu w 2022 roku. Niekorzystne wieści dla rolników
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:44

Nadchodzą kolejne podwyżki cen gazu w 2022 roku. Niekorzystne wieści dla rolników

gaz
Marek BAZAK/East News

Choć już teraz wielu z nas narzeka na postępującą drożyznę w sklepach, to przewidywania ekspertów na kolejne miesiące z pewnością nie będą napawać optymizmem. Prezes PGNiG Paweł Majewski oficjalnie zapowiedział, że od początku 2022 roku ceny gazu wzrosną po raz kolejny.

Prezes PGNiG na temat planowanej podwyżki cen gazu nie chciał zdradzać żadnych szczegółów. Wskazał, że finalna decyzja w tej kwestii jest podejmowana przez prezesa PGNiG Obrót Detaliczny.

Rosnące ceny gazu - niekorzystne informacje również dla rolników

Rolnicy już od dłuższego czasu wskazują na drastycznie rosnące koszty pracy w gospodarstwie przy niezmienionych stawkach za sprzedawane pośrednikom produkty rolno-spożywcze. Żywność w sklepach mimo to systematycznie drożeje - podobnie jak gaz, prąd i olej napędowy.

Ten, kto w 2021 roku narzekał na zbyt wysokie koszty życia i produkcji rolnej, na początku 2022 roku może złapać się na myśli, że czasy tanich produktów i usług przeszły do historii. Tezę tę potwierdzają informacje pochodzące od prezesa PGNiG Pawła Majewskiego, który przekazał, że w styczniu 2022 roku ceny gazu wzrosną po raz kolejny.

Jest to łamiąca wiadomość nie tylko dla setek tysięcy mieszkańców polskich wsi i miast, ale też dla producentów żywności. Wyższe ceny gazu oznaczają dalsze wzrosty (i tak już niebywale drogich) nawozów do produkcji rolnej.

Dlaczego gaz w Europie drożeje?

Prezes PGNiG Paweł Majewski w rozmowie z money.pl dodał, że pierwszy kwartał minie pod znakiem wyższych cen gazu, jednakże otwarcie drugiego kwartału 2022 roku może zwiastować lekkie spadki rachunków.

Co jest powodem kolejnych podwyżek surowców takich jak gaz? W Europie na początku jesieni magazyny gazu były zazwyczaj zapełnione w 90% - obecnie jest to zaledwie 50-60% całkowitej pojemności magazynów.

Mimo tego że w Polsce magazyny są zapełnione w 91%, nie ma to większego wpływu na odczuwanie wahań na rynku - ograniczenie podaży przez Gazprom i przekierowanie dostaw ciekłego gazu ziemnego do Azji, a także rosnący popyt przed zimą są bezpośrednimi czynnikami, które są odpowiedzialne za wyższe ceny gazu na całym Starym Kontynencie.

Dla zarysowania szerszej perspektywy warto dodać, że aktualne ceny gazu na giełdach europejskich wynoszą 50 euro za MWh. W 2020 roku w analogicznym okresie kwoty te oscylowały w granicach 5-15 euro za MWh.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: money.pl