RolnikInfo.pl
wieprzowina

unsplash.com / fot. Kameron Kincade

Niemcy: Zwykłą wieprzowinę sprzedawał jako ekologiczną. Na oszustwie zarobił ok. 1 mln euro

22 Lutego 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Rolnik hodujący trzodę chlewną i bydło dopuszczał się przez dłuższy okres oszustwa - konwencjonalnie chowane zwierzęta sprzedawał tak, jakby pochodziły z tzw. hodowli ekologicznej. Proces sądowy przeciwko rolnikowi rozpoczął się 22 lutego 2021 roku w Schwerinie.

Za sprzedawanie konwencjonalnie hodowanych świń jako zwierząt z hodowli ekologicznej rolnik zarobił około miliona euro. Proces ma zakończyć się w marcu bieżącego roku. 

Wieprzowina i wołowina nie bardzo eko

Nie jest tajemnicą, że mięso - i wszystkie inne produkty - wytwarzane w sposób ekologiczny generują wyższe koszty ze strony producenta. Z drugiej strony, są one również sprzedawane po wyższych cenach. 

Rolnik z północnych Niemiec chciał najwidoczniej połączyć niższe koszty utrzymania zwierząt z wyższymi stawkami za sprzedaż mięsa - stąd powstał pomysł, by konwencjonalnie hodowane świnie i bydło sprzedawać tak, jakby pochodziły z hodowli ekologicznej.

Proceder trwał przez pewien czas, a kieszeń rolnika napełniła się całkiem sporą sumą pieniędzy. Jak jednak wiadomo, kłamstwo ma krótkie nogi, więc pewnego dnia misterny plan na zdobycie fortuny został zdemaskowany.

Historia oszustwa

Opisywany rolnik miał swoje gospodarstwo w okręgu Ludwigslust-Parchim, a do oszustw dopuszczał się na przestrzeni lat 2010-2015. Mimo to proces sądowy w północnych Niemczech ruszył dopiero 22 lutego 2021 roku. 

W ten sposób nieuczciwy rolnik sprzedał około 6650 świń oraz 350 sztuk bydła - dzięki temu zarobił około milion euro więcej, niż gdyby sprzedawał je jako zwierzęta hodowane w sposób konwencjonalny.

To jednak nie koniec pomysłów rolnika - jak podaje portal farmer.pl w akcie oskarżenia można przeczytać, iż mężczyzna zajmował się podrabianiem dowodów dostaw na kupno ekologicznych pasz, którymi rzekomo karmił zwierzęta.

Kolejnym popełnionym przez niego wykroczeniem było ukrywanie dochodu - chciał w ten sposób zaoszczędzić aż 200 tysięcy euro na podatku dochodowym i podatku od sprzedaży.

Jako wisienkę na torcie można dodać, iż dodatkowo składał fałszywe oświadczenia, dzięki czemu uzyskał z funduszy publicznych kwotę rzędu 390 tysięcy euro.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: farmer.pl

Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

alpakarnia pożar

Zwierzęta

Alpakarnia w płomieniach. Trudna akcja gaśnicza w gospodarstwie

Czytaj więcej >
kurczak

Zwierzęta

Jastrząb zaatakował kurę. Zdecydowana reakcja zwierząt w gospodarstwie

Czytaj więcej >
pzł dziki

Zwierzęta

PZŁ: odstrzelono ponad 50 tys. dzików. Zmniejszyła się liczba szkód łowieckich

Czytaj więcej >
owce

Zwierzęta

Owce uciekły z zagrody. Przejechał je pociąg

Czytaj więcej >
wilk

Zwierzęta

Wilki zaatakowały bydło na pastwisku. Zaginął byk

Czytaj więcej >
alpaka

Zwierzęta

Wielka Brytania: rząd chciał uśpienia chorej alpaki. Właścicielka walczyła do samego końca

Czytaj więcej >