RolnikInfo.pl

unsplash.com / fot. Jo-Anne McArthur

Właścicielka fermy znęcała się nad lisami. Grozi jej pięć lat więzienia

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Najwyższa możliwa kara za znęcanie się i zabicie zwierząt ze szczególnym okrucieństwem grozi oskarżonej właścicielce fermy lisów z Durzyna. Sprawa skrajnego zaniedbania zwierząt została wykryta przez pracowników Stowarzyszenia Otwarte Klatki w październiku 2020 roku.

Poza Moniką O., o zabicie zwierząt w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami, oskarżony został jej pomocnik - Daniel Z.

Sprawa zagłodzonych lisów z Durzyna

Szokujące zdarzenia, jakie miały miejsce na fermie lisów w Durzynie w gminie Krotoszyn w województwie wielkopolskim, zostały wykryte przez inspektorów Stowarzyszenia Otwarte Klatki w październiku 2020 roku.

Mieszkańcy z okolicy widywali błąkające się lisy w złym stanie. Interwencja Stowarzyszenia obnażyła tymczasem makabryczny proceder, jaki miał miejsce na fermie zwierząt.

Okazało się bowiem, że w klatkach pozamykane były lisy, które umierały z wygłodzenia i pragnienia. Część zwierząt zjadała siebie nawzajem, rozpaczliwie walcząc o przetrwanie.

W niektórych klatkach znajdowały się ciała psowatych w stanie rozkładu. Niektórym lisom udało się w pewnym momencie uciec z klatek.

Oskarżonej Moniki O. najwyraźniej nie zajmował los zwierząt, które od tygodni nie dostawały wody ani pokarmu. Pracownikom Stowarzyszenia Otwarte Klatki udało się uratować 21 lisów. Pozostałe zwierzęta, wskutek decyzji Powiatowego Lekarza Weterynarii z Krotoszyna, zostały przetransportowane na inną fermę w okolicy.

Padło oskarżenie, proces trwa

Dyrektorka ds. Śledztw i Interwencji w Stowarzyszeniu Otwarte Klatki Bogna Witowska skomentowała interwencję z 2020 roku następująco:

– Trudno opisać to, co zastaliśmy na fermie. Stosy zwłok zwierząt, lisy próbujące zlizać resztki wody z blachy przykrywającej klatki. Jeden z lisów umarł wgryzając się w kraty, walcząc do ostatniej chwili o wolność. Zwierzęta na tej fermie zostały skazane na powolną i bolesną śmierć. Lisy, które udało nam się uratować, były w tragicznym stanie – chore, skrajnie niedożywione, wyczerpane, odwodnione, z licznymi urazami. Jeden z nich umarł niedługo po opuszczeniu  fermy.

Inspektorzy Stowarzyszenia Otwarte Klatki wskutek rozmów ze świadkami i widoku, jaki zastali na fermie w Durzynie, postanowili złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Problemem jest bowiem nie tylko skala zaniedbań, jakich dopuściła się Monika O. wobec lisów na fermie, ale też bierność ze strony Powiatowego Lekarza Weterynarii - okazało się, że ferma działała wiele lat bez stosownych zezwoleń.

Wiadomo, że Monikę O. oskarżono o znęcanie się nad zwierzętami i zabicie ich ze szczególnym okrucieństwem. Grozi jej najwyższy wymiar kary za tego typu czyn, tj. 5 lat pozbawienia wolności.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • GUS: rolnik zarabia średnio 5,7 tys. zł. Pracownicy porzucają branżę na potęgę

  • Plutycze: Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" spotkał się z bohaterem "Rolnik szuka żony"

  • 77-latek nie ustąpił pierwszeństwa. Ursus rozsypał się w drobny mak

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] Źródło: informacja prasowa - Stowarzyszenie Otwarte Klatki

Tagi:

Podobne artykuły

Zwierzęta

Wścieklizna – czy to choroba, która może nas dotknąć? Najważniejsze informacje
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Końskie kopyta w dobrej kondycji. Cztery żelazne zasady
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Psy myśliwskie. PZŁ wprowadza zmianę w regulaminie
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Czy warto inwestować w kozy? Rozwiewamy wątpliwości
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Podkuwanie koni – wciąż aktualne czy przestarzałe rozwiązanie?
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Jakie czynniki wpływają na nieśność kur? Jak sprawić, by kury znosiły więcej jaj?
Czytaj więcej >
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Zwierzęta

Zwierzęta

Magdalena Maffioli

Rocznie zabija 390 mln ptaków. Kot zagrożeniem dla środowiska?
Czytaj więcej >
Zwierzęta

Magdalena Maffioli

Szczepionka przeciw ASF? Apel KRIR do MRiRW
Czytaj więcej >
Zwierzęta

Magdalena Maffioli

Odstrzał wilka uproszczony? KRIR wystosował wniosek do MKiŚ
Czytaj więcej >
Zwierzęta

Magdalena Maffioli

Dzień Bociana Białego. Przepiękny symbol polskiej wsi
Czytaj więcej >
Zwierzęta

Magdalena Maffioli

Najnowsze zalecenia dot. krów mlecznych i ptaków. EFSA informuje
Czytaj więcej >
Wiadomości

Magdalena Maffioli

Światowy Dzień Pszczół: gwiazdy wielkiego świata roślin
Czytaj więcej >