Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > 20 proc. krajowego pogłowia niosek do eliminacji. Co się stało w Szwecji?
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 22.11.2023 17:14

20 proc. krajowego pogłowia niosek do eliminacji. Co się stało w Szwecji?

kury nioski
unsplash.com

Jak informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, największy szwedzki producent jaj stoi przed dramatyczną koniecznością likwidacji blisko 1,2 miliona kur niosek – to aż 20 procent ogółu ptaków utrzymywanych w tym skandynawskim kraju. Podmiot bezskutecznie walczy z salmonellą u drobiu.

Dramatyczna decyzja władz weterynaryjnych w Szwecji. 1,2 mln niosek do uboju

Wedle wiadomości przekazanych przez Krajową Izbę Producentów Drobiu i Pasz, dotkliwe problemy z salmonellą występującą u drobiu na fermach największego producenta jaj w Szwecji generowały krótkotrwałe niedobory produktu na skandynawskim rynku. Pomimo wielokrotnych prób oczyszczenia obiektów produkcyjnych z bakterii, szwedzkie władze weterynaryjne ostatecznie podjęły bolesną decyzję o konieczności uboju wszystkich kur niosek w stadach. Uzasadniono, iż jest to jedyne wyście dla ukrócenia ryzyka dla zdrowia publicznego w kraju.

 

Pesymistyczne skutki dla branży w Szwecji

Decyzja o uśmierceniu 20 procent krajowego pogłowia niosek stanowi poważny cios dla branży w Szwecji. Producent, będący jednym z kluczowych graczy na rynku, teraz musi zmierzyć się nie tylko z utratą istotnej części swojego stada, ale również z wyzwaniem przywrócenia zaufania konsumentów do swoich produktów. 

 

Wyzwania w kwestii bezpieczeństwa żywności: Szwecja podejmuje radykalne kroki

W obliczu kryzysu bezpieczeństwa żywności, szwedzkie władze skupiają się teraz na monitorowaniu i kontrolowaniu działań producentów jaj. Eliminacja zanieczyszczeń bakterią salmonelli staje się priorytetem, aby przywrócić równowagę na rynku i zapewnić bezpieczeństwo zdrowia konsumentów.

 

źródło: KIPDiP

 

Tagi: Kury