RolnikInfo.pl
benzyna

Marek BAZAK/East News

Ceny benzyny przekroczyły 6 zł/l. Wartość gazu rośnie

14 Października 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Ceny olejów napędowych przekroczyły granicę, której obawiało się wiele osób - teraz na stacjach paliw za benzynę 98-oktanową zapłacimy średnio aż 6,09 złotych. Podrożał również autogaz, który obecnie kosztuje 3,11 złotych za litr.

Rosnące ceny paliwa mają negatywny wpływ m.in. na produkcję żywności, która staje się coraz bardziej kosztowna. Nic nie wskazuje na to, by ceny benzyny i gazu miały w najbliższym czasie odnotować spadki wartości.

Bolesne ceny za benzynę i olej napędowy

Rosnące koszty życia są w dużym stopniu zależne od cen benzyny i gazu - a te w ostatnim czasie odnotowują systematyczne podwyżki. Zjawisko ma ogromny wpływ na wzrost kosztów produkcji żywności w gospodarstwach rolnych, a w konsekwencji na uszczuplenie zawartości portfeli konsumentów.

W minionych dniach cena benzyny przekroczyła psychologiczną barierę 6 złotych za litr. Po podwyżce cen o 10 groszy konsumenci są zmuszeni płacić za benzynę 98-oktanową 6,09 złotych.

O 4 grosze w porównaniu do ubiegłego tygodnia podrożała również benzyna 95-oktanowa - płaci się za nią obecnie średnio 5,89 złotych za litr.

Na wysokim poziomie plasują się także ceny oleju napędowego - litr kosztuje aktualnie średnio 5,89 złotych.

sołtys

Czy sołtys ma pensję? Rozwiewamy wątpliwości

CZYTAJ DALEJ

Niekorzystne ceny gazu

Rosnące ceny gazu nie tylko wpływają na wyższe koszty użytkowania maszyn rolniczych, ale też coraz wyższe ceny nawozów stosowanych do produkcji rolnej.

Autogaz - podobnie jak inne rodzaje paliw - odnotował wzrosty cen. Aktualnie jego wartość na stacjach benzynowych wynosi 3,1 złotych za litr.

W jakich częściach kraju osoby zmotoryzowane mogą liczyć na najbardziej korzystne ceny paliw? Według portalu e-petrol.pl w Wielkopolsce za benzynę 95-oktanową zapłacimy 5,83 złotych za litr, za benzynę 98-oktanową - 6,03 złote, za olej napędowy - 5,84 złotych i autogaz - 3,05 złote za litr.

Co ciekawe, benzyna 95-oktanowa jest w bieżącym tygodniu najdroższa w województwie podlaskim i kujawsko-pomorskim. Jej średnia cena w wymienionych regionach wynosi 5,90 złotych za litr. Za benzynę 98-oktanową najwięcej zapłacić trzeba na Podlasiu i Opolszczyźnie - ceny wynoszą średnio 6,14 złotych za litr.

Również za diesel w skali całego kraju najwięcej płaci się w województwie podlaskim - ceny wynoszą w przybliżeniu 5,93 złote za litr. Za autogaz najwięcej zapłacą natomiast mieszkańcy Podkarpacia i Mazowsza, gdzie ceny uplasowały się na poziomie 3,14 złotych za litr.

Jesteś rolnikiem? Tylko prawdziwi znawcy odpowiedzą na wszystkie pytania

Pytanie 1 z 7

Jajko z zerem na początku kodu pochodzi od kury z chowu:

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Jakie podatki płacą rolnicy?

  • Polskie bezpieczeństwo żywnościowe a zmiany klimatu. Rolnictwo czekają ważne zmiany

  • Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził kolejne cztery przypadki wścieklizny w Polsce

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: portalspozywczy.pl, e-petrol.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

biedronka sadownicy jabłka

Ceny

Sadownicy strajkowali przed Biedronką. Padły mocne słowa

Czytaj więcej >
sadownicy

Ceny

Sadownicy płacą 15 zł brutto za godzinę zbioru jabłek. Brak chętnych

Czytaj więcej >
mrirw nawozy ceny

Ceny

MRiRW przedstawiło swoje stanowisko ws. cen nawozów rolniczych

Czytaj więcej >
warzywa

Ceny

UOKiK kontroluje ceny owoców i warzyw. "Komuna wróciła"

Czytaj więcej >
mrirw ceny minimalne

Ceny

MRiRW: cen minimalnych nie będzie. Rolnikom zalecono skracanie łańcucha dostaw

Czytaj więcej >
grzyby

Ceny

Tegoroczne ceny grzybów. Kurki już za 60 złotych za kilogram

Czytaj więcej >