Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Ceny > Ceny benzyny przekroczyły 6 zł/l. Wartość gazu rośnie
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:44

Ceny benzyny przekroczyły 6 zł/l. Wartość gazu rośnie

benzyna
Marek BAZAK/East News

Ceny olejów napędowych przekroczyły granicę, której obawiało się wiele osób - teraz na stacjach paliw za benzynę 98-oktanową zapłacimy średnio aż 6,09 złotych. Podrożał również autogaz, który obecnie kosztuje 3,11 złotych za litr.

Rosnące ceny paliwa mają negatywny wpływ m.in. na produkcję żywności, która staje się coraz bardziej kosztowna. Nic nie wskazuje na to, by ceny benzyny i gazu miały w najbliższym czasie odnotować spadki wartości.

Bolesne ceny za benzynę i olej napędowy

Rosnące koszty życia są w dużym stopniu zależne od cen benzyny i gazu - a te w ostatnim czasie odnotowują systematyczne podwyżki. Zjawisko ma ogromny wpływ na wzrost kosztów produkcji żywności w gospodarstwach rolnych, a w konsekwencji na uszczuplenie zawartości portfeli konsumentów.

W minionych dniach cena benzyny przekroczyła psychologiczną barierę 6 złotych za litr. Po podwyżce cen o 10 groszy konsumenci są zmuszeni płacić za benzynę 98-oktanową 6,09 złotych.

O 4 grosze w porównaniu do ubiegłego tygodnia podrożała również benzyna 95-oktanowa - płaci się za nią obecnie średnio 5,89 złotych za litr.

Na wysokim poziomie plasują się także ceny oleju napędowego - litr kosztuje aktualnie średnio 5,89 złotych.

Niekorzystne ceny gazu

Rosnące ceny gazu nie tylko wpływają na wyższe koszty użytkowania maszyn rolniczych, ale też coraz wyższe ceny nawozów stosowanych do produkcji rolnej.

Autogaz - podobnie jak inne rodzaje paliw - odnotował wzrosty cen. Aktualnie jego wartość na stacjach benzynowych wynosi 3,1 złotych za litr.

W jakich częściach kraju osoby zmotoryzowane mogą liczyć na najbardziej korzystne ceny paliw? Według portalu e-petrol.pl w Wielkopolsce za benzynę 95-oktanową zapłacimy 5,83 złotych za litr, za benzynę 98-oktanową - 6,03 złote, za olej napędowy - 5,84 złotych i autogaz - 3,05 złote za litr.

Co ciekawe, benzyna 95-oktanowa jest w bieżącym tygodniu najdroższa w województwie podlaskim i kujawsko-pomorskim. Jej średnia cena w wymienionych regionach wynosi 5,90 złotych za litr. Za benzynę 98-oktanową najwięcej zapłacić trzeba na Podlasiu i Opolszczyźnie - ceny wynoszą średnio 6,14 złotych za litr.

Również za diesel w skali całego kraju najwięcej płaci się w województwie podlaskim - ceny wynoszą w przybliżeniu 5,93 złote za litr. Za autogaz najwięcej zapłacą natomiast mieszkańcy Podkarpacia i Mazowsza, gdzie ceny uplasowały się na poziomie 3,14 złotych za litr.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: portalspozywczy.pl, e-petrol.pl