RolnikInfo.pl

unsplash.com / fot. Mehdi

Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził kolejne cztery przypadki wścieklizny w Polsce

19 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Główny Inspektorat Weterynarii za pośrednictwem swojej oficjalnej strony poinformował o wystąpieniu kolejnych czterech przypadków wścieklizny na terenie województwa mazowieckiego.

Ogniska 58-61 zostały potwierdzone na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach z dnia 23 września 2021 roku.

Główny Inspektorat Weterynarii informuje o kolejnych przypadkach wścieklizny w Polsce

Choć przez pewien czas wydawało się, że polskie władze poradziły sobie z występującą wśród dzikich zwierząt wścieklizną, problem powrócił w 2021 roku - od stycznia na terenie naszego kraju odnotowano łącznie 61 przypadków tej choroby. Regionem, który jest najbardziej dotknięty problemem wścieklizny wśród zwierząt, jest Mazowsze.

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował za pośrednictwem swojej strony internetowej o kolejnych czterech przypadkach wścieklizny, której ogniska potwierdzono w województwie mazowieckim.

Wyniki badań laboratoryjnych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego zostały przekazane Głównemu Inspektoratowi Weterynarii w czwartek 23 września 2021 roku.

Gdzie wystąpiły kolejne ogniska wścieklizny?

Wszystkie cztery najnowsze przypadki wścieklizny potwierdzono na terenie województwa mazowieckiego, które jest obecnie regionem najbardziej dotkniętym problemem opisywanej choroby.

Przypadek numer 58 stwierdzono u lisa poddanego eutanazji w miejscowości Józefów w gminie Józefów, na terenie powiatu otwockiego.

59. ognisko wścieklizny w bieżącym roku stwierdzono u lisa (również poddanego eutanazji) przebywającego w obrębie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego w Karczewie (gm. Karczew, pow. otwocki).

60. przypadek wścieklizny PIW-PIB potwierdziło u padłego lisa znalezionego na terenie miejscowości Stanisławów w gminie Policzna w powiecie zwoleńskim.

Ostatni z opisywanych przypadków choroby pojawił się u lisa w miejscowości Józefów, w gminie Józefów, na terenie powiatu otwockiego. Zwierzę zostało poddane eutanazji.

Właściciele czworonogów powinni pamiętać o tym, by na obszarach, w których stwierdzono przypadki wścieklizny, nie wypuszczać swoich podopiecznych bez nadzoru. Choć szczepienia przeciwko wściekliźnie są obowiązkowe tylko w przypadku psów, władze weterynaryjne zachęcają właścicieli również do szczepienia swoich kotów.

W bieżącym roku chorobę potwierdzono nie tylko u dziko żyjących lisów, ale też u sarny, jenota, żbika, kota i psa.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Ogłoszono siedem propozycji dla rolników w ramach Polskiego Ładu

  • Agrounia będzie blokować zakłady nawozowe. Akcja rusza 11 października

  • Nowa ustawa o rolnictwie ekologicznym. Zmiany od początku 2022 roku

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: wetgiw.gov.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Zwierzęta

Samotny bociani tata wychowuje czwórkę dzieci, matka zginęła tragicznie [WIDEO]
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Od 1 listopada ważne zmiany dla hodowców trzody chlewnej
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Wielka Brytania: rząd chciał uśpienia chorej alpaki. Właścicielka walczyła do samego końca
Czytaj więcej >

Zwierzęta

PZŁ: odstrzelono ponad 50 tys. dzików. Zmniejszyła się liczba szkód łowieckich
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Kogut zakłócał ciszę nocną. Sąsiedzi zadzwonili na policję
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Holandia: eksperymentalny pobyt świń na lotnisku. Zwalczają nieproszonych gości
Czytaj więcej >
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]