RolnikInfo.pl
wścieklizna

unsplash.com / fot. Mehdi

Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził kolejne cztery przypadki wścieklizny w Polsce

11 Października 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Główny Inspektorat Weterynarii za pośrednictwem swojej oficjalnej strony poinformował o wystąpieniu kolejnych czterech przypadków wścieklizny na terenie województwa mazowieckiego.

Ogniska 58-61 zostały potwierdzone na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach z dnia 23 września 2021 roku.

Główny Inspektorat Weterynarii informuje o kolejnych przypadkach wścieklizny w Polsce

Choć przez pewien czas wydawało się, że polskie władze poradziły sobie z występującą wśród dzikich zwierząt wścieklizną, problem powrócił w 2021 roku - od stycznia na terenie naszego kraju odnotowano łącznie 61 przypadków tej choroby. Regionem, który jest najbardziej dotknięty problemem wścieklizny wśród zwierząt, jest Mazowsze.

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował za pośrednictwem swojej strony internetowej o kolejnych czterech przypadkach wścieklizny, której ogniska potwierdzono w województwie mazowieckim.

Wyniki badań laboratoryjnych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego zostały przekazane Głównemu Inspektoratowi Weterynarii w czwartek 23 września 2021 roku.

wieprzowina

Czechy: polskie mięso nafaszerowane antybiotykiem. 60-krotne przekroczenie norm

CZYTAJ DALEJ

Gdzie wystąpiły kolejne ogniska wścieklizny?

Wszystkie cztery najnowsze przypadki wścieklizny potwierdzono na terenie województwa mazowieckiego, które jest obecnie regionem najbardziej dotkniętym problemem opisywanej choroby.

Przypadek numer 58 stwierdzono u lisa poddanego eutanazji w miejscowości Józefów w gminie Józefów, na terenie powiatu otwockiego.

59. ognisko wścieklizny w bieżącym roku stwierdzono u lisa (również poddanego eutanazji) przebywającego w obrębie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego w Karczewie (gm. Karczew, pow. otwocki).

60. przypadek wścieklizny PIW-PIB potwierdziło u padłego lisa znalezionego na terenie miejscowości Stanisławów w gminie Policzna w powiecie zwoleńskim.

Ostatni z opisywanych przypadków choroby pojawił się u lisa w miejscowości Józefów, w gminie Józefów, na terenie powiatu otwockiego. Zwierzę zostało poddane eutanazji.

Właściciele czworonogów powinni pamiętać o tym, by na obszarach, w których stwierdzono przypadki wścieklizny, nie wypuszczać swoich podopiecznych bez nadzoru. Choć szczepienia przeciwko wściekliźnie są obowiązkowe tylko w przypadku psów, władze weterynaryjne zachęcają właścicieli również do szczepienia swoich kotów.

W bieżącym roku chorobę potwierdzono nie tylko u dziko żyjących lisów, ale też u sarny, jenota, żbika, kota i psa.

Czy masz wiedzę na poziomie szkoły podstawowej? Tylko 2,3% osób odpowiada poprawnie na wszystkie pytania

Pytanie 1 z 7

Pod wpływem intensywnie rozmnażających się glonów, woda w jeziorze przybiera barwę siną, brązową, zieloną. Zjawisko to nazywamy:

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Ogłoszono siedem propozycji dla rolników w ramach Polskiego Ładu

  • Agrounia będzie blokować zakłady nawozowe. Akcja rusza 11 października

  • Nowa ustawa o rolnictwie ekologicznym. Zmiany od początku 2022 roku

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: wetgiw.gov.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

myśliwy krowa

Zwierzęta

Myśliwy pomylił krowę ze zwierzyną łowną. Dramat rolnika

Czytaj więcej >
wścieklizna

Zwierzęta

Kolejne dwa przypadki wścieklizny. Choroba atakuje głównie jeden region

Czytaj więcej >
las grzybobranie

Zwierzęta

Nietypowe grzybobranie. W lesie znaleziono egzotyczne zwierzę

Czytaj więcej >
świnie

Zwierzęta

Niemcy: w oborze odkryto zmumifikowane świnie. Wszczęto śledztwo

Czytaj więcej >
pożar bydło

Zwierzęta

Nocny pożar w gospodarstwie. Zginęło 146 sztuk bydła

Czytaj więcej >
kogut

Zwierzęta

Kogut zakłócał ciszę nocną. Sąsiedzi zadzwonili na policję

Czytaj więcej >