RolnikInfo.pl
ceny

unsplash.com / fot. Randy Fath

Ceny produktów rolno-spożywczych rosną. Prognozowane podwyżki w drugiej połowie roku

23 Marca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Produkty rolno-spożywcze w skupach odnotowały znaczący wzrost cen w lutym wobec stycznia 2021 roku. Powodem była ich znacznie mniejsza podaż. Jak podają eksperci, bardzo możliwe, że również ceny detaliczne żywności wzrosną - będzie to jednak miało miejsce najprawdopodobniej w drugiej połowie bieżącego roku.

W ostatnim czasie największy wzrost cen w skupach odnotowano w przypadku ziemniaków. Zwiększyły się również stawki za inne podstawowe produkty rolno-spożywcze, takie jak mięso wieprzowe, drobiowe czy wołowe. 

Ceny rosną

Mniejsza podaż wielu produktów w lutym spowodowała wzrost ich wartości cenowej w skupach. Największą dynamikę cenową w lutym wobec stycznia odnotowały ceny ziemniaków - były bowiem droższe aż o 41%. Jak podaje portal agropolska.pl, na fakt ten wpłynęły dwa czynniki: uwarunkowania sezonowe oraz silne mrozy, które zaburzyły transport. 

Mimo to informacje dla rolników nie są do końca optymistyczne, bo stawki za ziemniaki o tej samej porze rok temu były średnio 25% wyższe. W lutym wobec stycznia podrożała też wieprzowina (o 10%), lecz dwanaście miesięcy wcześniej kosztowała ona średnio 30% więcej.

Zaobserwowano też wyższą wartość drobiu i wołowiny w skupach, która w lutym podniosła się o około 9% wobec stycznia 2021 roku. Mała podaż ziaren zbóż spowodowała kolejne podwyżki cenowe - w lutym pszenica i żyto kosztowały średnio 4% więcej wobec stycznia i 24% więcej wobec danych sprzed roku.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-3]

Miesięczne podwyżki większości produktów rolno-spożywczych nie objęły rynku mleka. Jest jednak również dobra wiadomość dla hodowców bydła mlecznego - obecnie mleko w skupach warte jest średnio 9% więcej wobec analogicznego okresu z 2020 roku.

Czy czekają nas podwyżki na rynku detalicznym?

W kwestii cen produktów rolno-spożywczych na rynku detalicznym mamy i dobrą, i złą wiadomość. Zła jest taka, że według Jakuba Rybackiego z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, ceny żywności mogą wzrosnąć zwłaszcza w drugiej połowie 2021 roku.

Dobra wiadomość: podwyżki osiągną najprawdopodobniej poziom 3%, co jest mniejszą wartością niż zeszłoroczna podwyżka sięgająca 7%. Jak zaznacza ekspert z PIE, na obecną chwilę nie widać, by ceny w handlu detalicznym miały prezentować systematyczne wzrosty. 

Wskazał dodatkowo, iż prognozy meteorologiczne na najbliższe dni i tygodnie każą sądzić, że ceny warzyw i owoców wzrosną w niskim stopniu lub nawet spadną.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: agropolska.pl, sadyogrody.pl

Podobne artykuły

Unia Europejska

Ceny

Ceny tuczników w Unii Europejskiej. Największy wzrost w Polsce

Czytaj więcej >
drób

Ceny

Ceny drobiu rosną. Wpływ na sytuację ma również ptasia grypa

Czytaj więcej >
gminy

Ceny

Podwyżki opłat w 94,5% gmin? Koszty uderzą również w rolników

Czytaj więcej >
byczek

Ceny

Podał cenę za byczka. "Za darmo to by wszyscy chcieli"

Czytaj więcej >
mięso

Ceny

W sklepach mięso podrożeje, rolnicy zostaną z niczym. "Będziemy jeść szczaw"

Czytaj więcej >
Ceny - Lidl vs. Bronisze

Ceny

Tak właśnie się kroi polskich rolników. W Lidlu ziemniaki za 4,66 zł/kg, na Broniszach 0,47 zł/kg

Czytaj więcej >