RolnikInfo.pl
zboże

unsplash.com / fot. Avinash Kumar, Paweł Czerwinski

Ceny pszenicy rosną. Nadchodzą kolejne podwyżki produktów zbożowych

20 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Choć w czasach żniw, czyli zwiększonej podaży zboża, ceny surowców zazwyczaj notowały obniżki, to w 2021 roku jest zgoła odwrotnie - w połowie sierpnia cena pszenicy była do 35% wyższa wobec analogicznego okresu sprzed roku. Nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie wartość zboża na światowych rynkach miała się obniżyć. 

Konsumenci będą musieli zatem przygotować się na kolejne podwyżki cen mąki i produktów zbożowych. Czy jednak fakt ten oznacza większe dochody dla rolników? Problemem mogą stać się tutaj m.in. drastycznie rosnące koszty pracy, nawozów i innych środków ochrony roślin. 

Ceny pszenicy cały czas rosną 

Wiele osób mogło poczuć się zaskoczonych faktem, iż w trakcie żniw ceny zbóż - zamiast spaść - wzrosły. Jak podaje portalspozywczy.pl, na sam koniec sierpnia 2021 roku na giełdzie MATIF w okresie żniw koszty pszenicy osiągnęły rekordowo wysoki poziom. 

Jak stwierdził Krzysztof Gwiazda, prezes zarządu Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego, nic nie wskazuje na to, by ceny na światowym i polskim rynku miały w znaczący sposób się obniżyć. 

Nie jest to optymistyczna wiadomość dla konsumentów. Nie dość, że od początku roku za mąkę trzeba zapłacić średnio 3,6%, a za pieczywo 5,9% więcej, to wszystko wskazuje na to, że dalsze podwyżki będą nieuniknione.  

Rynek zbóż a sytuacja rolników 

Czy rosnące ceny zbóż oznaczają tym samym, że rolnicy zajmujący się ich uprawą będą przeżywali tłuste lata? Niestety, na sytuację tę ma wpływ wiele aspektów, które uświadamiają, że wysokie ceny zbóż nie zawsze równają się dużym zyskom. 

Za pszenicę nieco większe stawki otrzymają rolnicy z północnej części Polski, nieco niższe - z południa. Wynika to z dystansu, jaki surowiec musi przebyć w transporcie do najbliższego portu. 

Warto tym samym dodać, że Polska jest znaczącym importerem pszenicy - zwłaszcza do Niemiec, Maroka, Algierii czy Arabii Saudyjskiej. Co roku Polskę opuszcza ⅓ wyprodukowanej pszenicy, co sięga łącznie około 4 milionów ton zboża. 

Przychody z hodowli zbóż obniżają drastycznie rosnące ceny pracy (wywołane m.in. przed podniesioną płacę minimalną) i wyższe koszty energii elektrycznej, drewna, a nawet folii. 

Ceny zbóż mogą ulec większej zmianie dopiero w przyszłym sezonie - jeśli żniwa w 2022 roku okażą się bardzo obfite, duża podaż surowca z pewnością wpłynie na jego niższe ceny. 

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Nocny pożar w gospodarstwie. Płomienie strawiły dobytek rolników

  • 62-latek pracował na polu. Został przygnieciony przez ciągnik

  • Rolnicy kupili wadliwy ciągnik za 300 tys. złotych. Firma uchyla się od odpowiedzialności

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: portalspozywczy.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

gaz

Nadchodzą kolejne podwyżki cen gazu w 2022 roku. Niekorzystne wieści dla rolników

Czytaj więcej >
biedronka sadownicy jabłka

Sadownicy strajkowali przed Biedronką. Padły mocne słowa

Czytaj więcej >
sadownicy

Sadownicy płacą 15 zł brutto za godzinę zbioru jabłek. Brak chętnych

Czytaj więcej >
mrirw nawozy ceny

MRiRW przedstawiło swoje stanowisko ws. cen nawozów rolniczych

Czytaj więcej >