RolnikInfo.pl > Maszyny > Rolnicy kupili wadliwy ciągnik za 300 tys. złotych. Firma uchyla się od odpowiedzialności
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:44

Rolnicy kupili wadliwy ciągnik za 300 tys. złotych. Firma uchyla się od odpowiedzialności

ciągnik
unsplash.com / fot. Sharon Rosseels (zdjęcie ilustracyjne)

Współczesne gospodarstwo rolne nie ma szansy funkcjonować bez odpowiednich inwestycji, wśród których niezwykle ważne miejsce zajmują specjalistyczne maszyny. Jak podaje portal cenyrolnicze.pl, właściciele gospodarstwa z województwa warmińsko-mazurskiego zainwestowało 300 tysięcy złotych w zakup ciągnika marki Zetor. Nie spodziewali się jednak, że traktor przysporzy im tylu kłopotów.

Gdy maszyna znalazła się w ich posiadaniu, bardzo szybko okazało się, że jest niesprawna. Pomimo odwoływania się rolników do praw konsumenckich i gwarancji, dealer i producent umywają ręce od problemu.

300 tysięcy złotych na wadliwy ciągnik

Nie trzeba podkreślać, jak bardzo oszukani musieli poczuć się właściciele rodzinnego gospodarstwa rolnego z województwa warmińsko-mazurskiego.

Pani Halina od 30 lat prowadzi działalność w miejscowości Ciemna Dąbrowa. Obecnie w hodowli krów i wytwarzaniu pasz pomaga jej syn. Ze względu na rozwój gospodarstwa, zdecydowali się na zakup ciągnika.

300 tysięcy złotych przeznaczone na kupno maszyny i dodatkowego osprzętowania pochodziło z osobistych oszczędności rolników i - częściowo - z kredytu.

Kiedy ciągnik pojawił się w gospodarstwie, radość gospodarzy nie trwała długo - okazało się bowiem, że istotne części maszyny działają w niewłaściwy sposób.

Szczegóły sprawy

Pani Halina i jej syn bez powodzenia starają się o naprawdę ciągnika, który nadal jest na gwarancji. Niestety, zarówno producent, jak i dealer uchylają się od odpowiedzialności na tym polu.

Co tak naprawdę dzieje się z Zetorem? Syn pani Haliny spostrzegł niewłaściwe działanie wałka WOM. Według dealera nie jest to wada, lecz zamierzone działanie producenta.

Rzeczoznawca ocenił jednak, iż przeniesienie napędu z ciągnika do podpiętej maszyny działa w sposób niewłaściwy. Co więcej, według niego wewnętrzy mechanizm pojazdu sprawia wrażenie, jakby był wysłużony i miał przynajmniej kilkanaście lat.

Pomimo serwisowania maszyny, główna usterka nie została naprawiona. Sytuację pani Haliny i jej syna opisano również w Interwencji Polsat News.

Niestety, producent i dealer nie poczuwają się do naprawy niewłaściwie działającego ciągnika rolniczego.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: cenyrolnicze.pl

Powiązane
minister rolnictwa
Nowej minister rolnictwa szykuje wielkie zmiany. Dotkną rolników i nie tylko
kukurydza
Afera z listami importerów zboża z Ukrainy. Więcej pytań niż odpowiedzi
uprawa rzepaku
AMS - nowe narzędzie kontroli gospodarstw rolnych w rękach ARIMR