Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Pieczywo

Pieczywo

Pieczywo - żywność pochodzenia zbożowego.

None
25.08.2023 14:11 Targowiska szansą dla polskich rolników? Bazary wracają do łask!

Detaliczna sprzedaż sezonowych produktów na ulicach, placach lub halach targowych to forma handlu, która niektórym kojarzy się z przestarzałym podejściem do prowadzenia biznesu. Jednak okazuje się, że zdecydowana większość Polaków chętnie kupuje świeże towary w tego typu miejscach. Wiele wskazuje na to, że bazary mogą być szansą dla licznej grupy producentów podstawowych produktów spożywczych. 

unia europejska
19.03.2022 02:42 Od 30.08 UE wprowadza nowe limity dla ilości kadmu i ołowiu w żywności

Od 30 i 31 sierpnia 2021 roku Unia Europejska wprowadza nowe limity dla zawartości kadmu i ołowiu w żywności. W praktyce oznacza to obniżenie dopuszczalnej ilości związków rakotwórczych w produktach spożywczych. Działanie to jest skorelowane z unijną polityką promowania i zwiększania dostępności zdrowej żywności w krajach Europy. Unia Europejska wprowadza nowe limity dla kadmu i ołowiu w żywnościZmiana unijnych przepisów jest z pewnością dobrą informacją dla milionów Europejczyków: od 30 sierpnia zmniejszona zostaje dopuszczalna ilość ołowiu, a od 31 sierpnia ilość kadmu w pożywieniu sprzedawanym w sklepach spożywczych. Wymienione substancje mogą przyczynić się do powstawania poważnych schorzeń, a surowsze restrykcje nakładane na producentów żywności mają szansę wspomóc walkę z rakiem w Europie. Celem zarządzenia Unii Europejskiej jest nie tylko walka z powszechnymi chorobami, lecz również popularyzowanie dostępności zdrowej żywności. W wyniku zmian prawnych ilość szkodliwych substancji zmaleje m.in. w żywności dla niemowląt i małych dzieci, przyprawach, soli i produktach na bazie grzybów. Część podmiotów produkujących żywność będzie zobowiązana do wprowadzenia zmian już od 30 i 31 sierpnia 2021 roku; niektóre będzie obowiązywał pewien okres przejściowy.

zboże
19.03.2022 02:42 Ceny pszenicy rosną. Nadchodzą kolejne podwyżki produktów zbożowych

Choć w czasach żniw, czyli zwiększonej podaży zboża, ceny surowców zazwyczaj notowały obniżki, to w 2021 roku jest zgoła odwrotnie - w połowie sierpnia cena pszenicy była do 35% wyższa wobec analogicznego okresu sprzed roku. Nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie wartość zboża na światowych rynkach miała się obniżyć. Konsumenci będą musieli zatem przygotować się na kolejne podwyżki cen mąki i produktów zbożowych. Czy jednak fakt ten oznacza większe dochody dla rolników? Problemem mogą stać się tutaj m.in. drastycznie rosnące koszty pracy, nawozów i innych środków ochrony roślin. Ceny pszenicy cały czas rosną Wiele osób mogło poczuć się zaskoczonych faktem, iż w trakcie żniw ceny zbóż - zamiast spaść - wzrosły. Jak podaje portalspozywczy.pl, na sam koniec sierpnia 2021 roku na giełdzie MATIF w okresie żniw koszty pszenicy osiągnęły rekordowo wysoki poziom. Jak stwierdził Krzysztof Gwiazda, prezes zarządu Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego, nic nie wskazuje na to, by ceny na światowym i polskim rynku miały w znaczący sposób się obniżyć. Nie jest to optymistyczna wiadomość dla konsumentów. Nie dość, że od początku roku za mąkę trzeba zapłacić średnio 3,6%, a za pieczywo 5,9% więcej, to wszystko wskazuje na to, że dalsze podwyżki będą nieuniknione.

żywność
19.03.2022 02:41 Praca rolników idzie na marne? 9 mln ton żywności trafia do śmieci

Marnowanie żywności jest problemem, z którym zmaga się chyba każde rozwijające się i rozwinięte państwo na świecie. Od Ameryki przez Europę po Azję - tony zdatnej do spożycia, lecz wyrzucanej żywności są wstydliwym wyrzutem sumienia współczesnego społeczeństwa. Według Caritas Polska, w naszym kraju rocznie wyrzuca się na śmietnik aż 9 mln ton żywności. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że wyrzucanie produktów spożywczych jest nie tylko ogromną szkodą dla środowiska naturalnego, ale też jawnym brakiem poszanowania dla wysiłku rolników. 9 milionów ton żywności trafia na śmietnikRolnicy są grupą społeczną, która uczestniczy w procesie powstawania żywności od samego początku - i nie ma tutaj znaczenia, czy mówimy o produktach pochodzenia zwierzęcego czy roślinnego. Być może to właśnie dlatego rolnicy wykazują szczególny szacunek wobec tego, co trafia na stoły. Jak podaje Caritas Polska, w naszym kraju rocznie marnuje się około 9 milionów ton żywności. Jest to jedzenie zdatne do spożycia, choć być może nie tak urodziwe, jak przedstawia się je np. w reklamach telewizyjnych i internetowych. Powodem, dla którego tak duże ilości żywności trafiają na śmietnik, jest przede wszystkim brak wiedzy - wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że przekroczona data ważności na opakowaniu nie oznacza automatycznie, że dany produkt nie nadaje się do spożycia. Kolejną przyczyną, przez którą żywność nie trafia do spożycia, jest ludzka niechęć do produktów wizualnie nieidealnych - pomarszczona skórka papryki nadal może stać się doskonałym składnikiem zup czy smacznych kanapkowych past, a warzywo niekoniecznie musi zakończyć swoją historię w odpadach. Wiele osób nie wie również, w jaki sposób przechowywać żywność - w lodówce warzywa i owoce są np. zamknięte w plastikowych torebkach, które sprzyjają rozwojowi pleśni. Mięso, zamiast być szybko schowane do chłodziarki, po przyniesieniu ze sklepu w upalny dzień często leżakuje na kuchennym blacie.