Ceny gruntów znów się zmieniły. Ważna informacja od ARiMR dla wszystkich rolników
Nowe średnie ceny Główny Urząd Statystyczny wyliczył na podstawie danych pochodzących z czwartego kwartału 2020 roku. Obowiązują one od 25 maja 2021 roku.
Nowe uśrednione ceny gruntów rolnych
Choć każdy rolnik wie, że ziemia jest bezcenną wartością, to grunty - podobnie jak każda inna własność - uzyskują swoje ceny na krajowym rynku. Główny Urząd Statystyczny co pół roku aktualizuje dane dotyczące średnich cen gruntów użytkowych w każdym z województw.
Dlaczego kwestia ta jest tak ważna dla posiadaczy gospodarstw? N ie chodzi tutaj bynajmniej tylko o świadomość wartości posiadanej przez rolnika ziemi, ale też o kwestie takie jak udzielanie kredytów przez banki.
W sytuacji, gdy gospodarz chce zaciągnąć kredyt na inwestycje w rolnictwie i rybactwie śródlądowym, na zakup użytków rolnych lub na zakup użytków rolnych przez młodych rolników (z częściową spłatą kapitału), uśrednione ceny za hektar ziemi w danym województwie mają kluczową rolę dla decyzji banku.
Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:
[ EMBED-13 ]
Poszczególne województwa
Główny Urząd Statystyczny podzielił grunty rolne w Polsce nie tylko wedle poszczególnych województw , ale również biorąc pod uwagę ich klasę . Jako grunty dobre określono ziemie klas I, II i IIIa, jako średnie - klasy IIIb i IV, a jako słabe - klasy V i VI.
Warto dodać, że na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa widnieje zastrzeżenie, iż do gruntów dobrych zalicza się także pastwiska i łąki klasy I i II, do gruntów średnich - pastwiska i łąki klasy III i IV, a do gruntów słabych - pastwiska i łąki klasy V i VI.
Poniżej przedstawiamy tabelę udostępnioną na portalu ARiMR:
Zgodnie z danymi przedstawionymi w tabeli widać, iż średnia cena za hektar gruntów rolnych w Polsce to 48 805 złotych. Dla porównania: w zestawieniu z II kwartału 2020 roku cena ta wynosiła 48 096, a w IV kwartale 2019 roku - 46 795 złotych.
Wedle najnowszych wyników badań GUS za hektar ziemi klasy dobrej płaci się najwięcej w województwie wielkopolskim (64 423 złote), kujawsko-pomorskim (56 372 złote) i podlaskim (51 173 złote). W przypadku pozostałych województw cena za hektar oscyluje poniżej 50 tysięcy złotych , z czego najtaniej można ją kupić w województwie zachodniopomorskim (28 797 złotych).
Za ziemię klasy średniej najwięcej zapłacimy w Wielkopolsce (66 874 złote), a najmniej - na Podkarpaciu (28 860 złotych). Najsłabsze ziemie pozostają najdroższe - ponownie - w Wielkopolsce (45 721 złotych), a najtańsze - w województwie zachodniopomorskim (20 600 złotych).
Podsumowując: średnia cen gruntów o najlepszej jakości w całej Polsce to 62 063 złote, średnich - 50 312 złotych, słabych - 34 981 złote.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl
Źródło: ARiMR, GUS