RolnikInfo.pl Ceny Co się dzieje z cenami nawozów? Niepokojące dane
fot. Pxhere

Co się dzieje z cenami nawozów? Niepokojące dane

15 stycznia 2025
Autor tekstu: Marcin Śliwa

Ceny nawozów potrafią być szczególnym obciążeniem dla rolników, którzy już odczuwają skutki spadku cen zbóż i rosnących kosztów produkcji. Z coraz większymi wydatkami mierzą się farmerzy na całym świecie. Ten problem dotyczy to również Polski. Co wpłynęło na zmianę cen w 2025 roku? Czy jest szansa na poprawę sytuacji?

Coraz większe problemy

Początek 2025 roku przynosi dynamiczne zmiany na rynku nawozów, odzwierciedlając trudną sytuację w rolnictwie oraz w globalnych łańcuchach dostaw. Znaczący wzrost kosztów produkcji nawozów, szczególnie azotowych, wynika przede wszystkim z wysokich cen surowców, takich jak gaz, sól potasowa i fosforyty. Wysokie ceny energii i ograniczone zapasy prowadzą do zamykania fabryk, co jeszcze bardziej potęguje problemy w całej branży.

Polska, podobnie jak inne kraje, odczuwa efekty tej sytuacji, a rolnicy mierzą się z coraz większymi kosztami działalności.

Nawet 1560 zł za unikanie obowiązku. Od stycznia rekordowe kary uderzą w rolników
Rewolucja w polskich lasach. Lasy Państwowe podjęły decyzję

Ceny rosną wszędzie

Na europejskim rynku szczególnie widoczny jest wzrost cen mocznika, który na Bliskim Wschodzie osiągnął w styczniu 373 USD za tonę, a w Egipcie – 418 USD. To o 30 USD więcej niż dwa tygodnie wcześniej. W Niemczech, kluczowym rynku w Europie, ceny mocznika w portach importowych wzrosły do 525 euro za tonę, co oznacza skok o 75 euro w porównaniu z grudniem.

Podobna sytuacja dotyczy innych nawozów azotowych, takich jak azotan amonu czy roztwory AHL, które również odnotowały gwałtowne podwyżki. Branża nawozowa w Niemczech i Francji alarmuje, że dalszy wzrost cen może prowadzić do ograniczenia wiosennych zamówień przez rolników.

Sytuacja w Polsce nie odbiega od ogólnoeuropejskiego trendu. Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w dniach 2-12 stycznia 2025 roku odnotował ceny nawozów w przedziale: mocznik z inhibitorem – 192-225 zł/dt, saletra amonowa – 147-157 zł/dt, a saletrzak – 127-145 zł/dt. Polifoska 6:20:30 kosztuje od 250 do 271 zł/dt, a sól potasowa od 156 do 182 zł/dt. W Wielkopolsce średnie ceny nawozów w grudniu 2024 wynosiły: saletra amonowa – 1617,37 zł/t, mocznik – 2041,94 zł/t, a Polifoska 6:20:30 – 2921,22 zł/t.

nawóz Pxhere.jpg
fot. Pxhere

Na stabilizację trudno liczyć

Pomimo, że część ekspertów przewiduje możliwe korekty w dół popytu na nawozy wiosenne, dalszy rozwoju sytuacji na rynku i tak charakteryzuje przede wszystkim niepewność. Wzrost cen nawozów płynnych, takich jak roztwory AHL (311 euro za tonę, o 12 euro więcej niż w grudniu), czy fosforan dwuamonowy (DAP – 672 euro za tonę, wzrost o 19 euro) dodatkowo obciąża rolników .

Globalne problemy, takie jak przestoje w produkcji w Iranie i wzmożony popyt na mocznik w Indiach (przetarg na 1,5 mln ton), dodatkowo destabilizują rynek. Turcja, zmuszona do zmiany dostawców, przenosi swoje zamówienia do Afryki Północnej, co wpływa na wzrost cen w Europie Zachodniej. W Polsce, Grupa Azoty próbuje przeciwdziałać problemom, optymalizując koszty produkcji i dążąc do nałożenia ceł na import nawozów z Rosji i Białorusi, które stanowią poważne wyzwanie dla krajowych producentów.

Ma 110 lat. Oto jakie pieniądze otrzymuje od KRUS, kwota robi wrażenie
Od 1000 do 3000 zł za hektar. Rolnikom należą się pieniądze, wnioski tylko do końca stycznia
Obserwuj nas w
autor
Marcin Śliwa
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś