RolnikInfo.pl Finanse i Prawo Co z odszkodowaniami za straty wyrządzane przez zające? Jest odpowiedź ministerstwa
Iberion - materiały własne

Co z odszkodowaniami za straty wyrządzane przez zające? Jest odpowiedź ministerstwa

28 kwietnia 2021
Autor tekstu: Aneta Wasilewska

- Przy jednoczesnym braku możliwości otrzymania rekompensat finansowych z tego tytułu - zauważono w piśmie do Ministra Klimatu i Środowiska, Michała Kurtyki.

"Szkody od zajęcy nie stanowią tak dużego i powszechnego problemu w skali kraju"

Dziś Krajowa Rada Izb Rolniczych podzieliła się odpowiedzią na wniosek skierowany do Ministra Klimatu i Środowiska, a wynika z niego, że podczas tworzenia katalogu zwierząt łownych, za które opowiadają dzierżawcy lub zarządcy obwodów łowieckich, lub Skarb Państwa zawarto w nim gatunki, które wyrządzają najdotkliwsze szkody w skali całego kraju.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

[ EMBED-8 ]

Jak podkreślono, za szkody wyrządzone przez zające, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 11 marca 2005 r. w sprawie ustalenia listy zwierząt łownych, nie są przyznawane i wypłacane odszkodowania.

- Jednocześnie szkody od zajęcy nie stanowią tak dużego i powszechnego problemu w skali kraju jak od jeleni, czy dzików, choć miejscowo mogą być bardzo dotkliwe dla indywidualnych rolników w szczególności sadowników i osób zajmujących się produkcją warzyw - napisano w odpowiedzi.

"Rolnicy mogą wpływać na ograniczenie szkód"

Co więcej, w odpowiedzi na wniosek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócono uwagę na to, że w okresie polowań na zające, rolnicy "mogą wpływać na ograniczenie szkód". W jaki sposób? Na przykład poprzez współpracę z kołami łowieckimi. Co więcej, każdy właściciel upraw może wystąpić do marszałka województwa (właściwego terytorialnie) o wydanie zezwolenia na płoszenie zwierząt łownych, by ochronić się przed szkodami.

Ile jest zajęcy w Polsce?

Zgodnie z odpowiedzią z ministerstwa klimatu i środowiska, liczebność populacji w ostatnich latach rośnie. Dane Polskiego Związku Łowieckiego pokazują, że na wiosnę ubiegłego roku liczebność zajęcy wynosiła 814,5 tys.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: KRIR

Obserwuj nas w
autor
Aneta Wasilewska
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś