RolnikInfo.pl Finanse i Prawo "Dlaczego Polscy rolnicy są traktowani jak przestępcy?". Sprawa dopłat do konopi
Iberion - materiały własne

"Dlaczego Polscy rolnicy są traktowani jak przestępcy?". Sprawa dopłat do konopi

19 marca 2022
Autor tekstu: Aneta Wasilewska

Jak wskazano w interpelacji poselskiej, rolnicy, którzy chcieli zająć się uprawą konopi Finola, jeszcze na początku lutego bieżącego roku zamówili nasiona . Niestety, już krótko potem okazało się, że uprawa konopi włóknistych odmiany Finola, nie będzie kwalifikować się do dopłat bezpośrednich. Zdaniem posłów Jarosława Sachajko, Pawła Szramki i Dobromira Sośnierza, rolnicy nie mogą rezygnować z upraw tej odmiany ze względu na to, że obecnie nie ma odmiany o podobnych parametrach.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Dlaczego włoscy rolnicy mogą?

W związku z problemem zgłaszanym przez rolników, posłowie zwrócili się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z pytaniami, dotyczącymi uprawy konopi włóknistych odmiany Finola w latach 2018,2019 i 2020. Co więcej, politycy zainteresowani są tym, czy resort rolnictwa zrobił coś, by zwiększyć normy THC. Jako przykład podano Włochy, gdzie normy w konopiach włóknistych zostały zwiększone z 0,2% do 0,3%.

- Dlaczego włoscy rolnicy korzystają z korzystniejszych rozwiązań dotyczących zawartości THC w konopiach włóknistych, a Polscy rolnicy, członkowie UE, są traktowani jak przestępcy? - zapytano w piśmie do Ministerstwa Rolnictwa Rozwoju Wsi.

Na ten moment nie ma jeszcze odpowiedzi z MRiRW, poinformujemy, gdy wpłynie.

Uprawa konopi odmiany Fifola bez dopłat od 2021 roku 

Od 2021 roku uprawa konopi odmiany Finola nie kwalifikuje się do płatności bezpośrednich oraz do płatności obszarowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich . Jak powiadomiła Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, kontrole zawartości THC w uprawach konopi włóknistych, przeprowadzone w 2019 i 2020 roku pokazały, że w przypadku odmiany Finola, średnia zawartość THC była wyższa, niż tak która dopuszczona jest w Unii Europejskiej (0,2%).

Jednocześnie powiadomiono, że nie zmienia się sytuacja w zakresie przepisów nasiennych odmiany Finola. Jak wskazało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, nie ma żadnych podstaw, by rozpocząć prace nad wprowadzeniem zakazu obrotu materiałem siewnym .

Zgodnie z danymi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ubiegłym roku do dopłaty zgłoszono ponad 3 tys. hektarów uprawy konopi.

Finola jest jedną z odmian konopi, która używana jest do produkcji oleju konopnego. Swoje zastosowanie ma między innymi w ziołolecznictwie.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami, dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: ARiMR, Sejm.gov.pl, Wikipedia, MRiRW

Obserwuj nas w
autor
Aneta Wasilewska
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś